Лемеші

Sightseeing. Цікаві місця Таке цікаве село Лемеші!

Лемеші - батьківщина родини Розумів, найвідомішими представниками якої були Олексій Розумовський – граф та фельдмаршал, а також таємний чоловік імператриці Єлизавети та його брат – Кирило – гетьман Лівобережної України, генерал-фельдмаршал, сенатор. Так склалася доля, що, народившись в простій родині ці два чоловіки здобули собі і славу, і багатства. На знак вдячності Богу їх мати фундує храм Різдва Богородиці в Козельці, звідки і почався славетний шлях старшого її сина Олексія.

А в рідних Лемешах біля могили свого чоловіка Григорія Наталя Розуміха спорудила 1755 року церкву на честь трьох святителів – Григорія Богослова, Василя Великого та Іоанна Златоуста.

Церква трьох святителів

Козелецький собор будувався за проектом Андрія Васильовича Квасова, а не як приписують цей шедевр українського бароко до робіт Бартоломея Растреллі.

Авторство ж лемешівського храму не встановлено. Існує припущення, що це теж міг бути Андрій Квасов.

Церква споруджена в стилі з рисами класицизму, і це дає більш вірогідним припущення, що авторство належить все ж таки до Семена Карліна. Під його керівництвом завершували будівництво дзвіниці храму. Але багато хто з українських мистецтвознавців вважає, що церква зведена за проектом Іваном Григоровичем-Барським.

В плані церква має рівно гілковий грецький хрест, кінці якого дуже малі, ззовні стіни дуже прості, декору мінімум, лише невеликі пілястри, прості карнизи.

1875 року до західного боку прибудували наметову дзвіницю та притвор. Таким чином церкву розширили. Потім прибудову знесли. Оригінальність храму була порушена

Інтер’єр вишуканий, має високе барокове ліплення карнизів і капітелей. В церкві був дуже високомистецької роботи вівтар, він дещо перекликався з козелецьким собором, але був набагато скромнішим. Ікони, які містилися в іконостасі, належали пензлю художника А. Воскобойникова. Вівтар не зберігся, за свідченням місцевого священика о. Павла , його знищили в "післявоєнні роки".

В процесі відновлення на стінах були ікони-фотографії та образи, які принесли парафіяни з власних домівок. Церква, на жаль, не має своїх старих ікон. Всі образи прикрашені рушниками. В храмі міститься ікона Трьох Святителів, яку подарували нащадки Розумовських, які приїжджали кілька разів на свою історичну батьківщину.

На 2007 рік храм має гарний новий іконостас, добрий ремонт в середині. У червні 2020 храм мав не дуже гарний зовнішній вигляд. Вартує опікатися будівлею ліпше, адже храм у Лемеші входять в одну з туристичних перлин Чернігівщини!

Будинок земського училища

Будівля училища побудована на кошти нащадка роду Камілла Львовича Розумовського () за проектом відомого українського зодчого, інженера - Івана Якубовича у 1910 році.

Мітки: Чернігівська область, церкви, навчальні заклади, земські школи,