Стольне

Історична довідка про село Стольне

Стародавнє село Стольне відоме ще з 1239 року, коли воно було знищене ордами Батия.

Відродилося село у XV ст.. до Великого Литовського князівства відродилося. У 1503р Стольне перейшло до складу царської Росії, а після Деулінського перемір’я – відійшло до Польщі.

У 1648-1781 Стольне стає центром сотні Чернігівського козацького полку. Село Стольне з середині XVIII ст. належало генеральному писареві, а потім генеральному судді Андрію Яковичу Безбородьку, батьку російського канцлера Олександра Безбородька . А у 1762 році він вийшов у відставку і оселився в Стольному.

Андріївська церква

Лихоліття радянського союзу оминули Андріївську церкву.

Церква була побудована у 1782 році за проектом архітектора Джакомо Кваренгі у стилі ампір. Вона складається з кубічного центрального об’єму, який має напівкруглу абсиду і завершується банею, та двоярусною дзвіницею, зведеною у ХІХ ст. Вона квадратна в плані і прибудована над західним входом.

Центральний об’єм храму має два яруси вікон. Фасади прикрашені гарно оздоблені пілястрами іонічного ордеру. На другому ярусі між пілястрами на вікнами - трикутні фронтони.

Зниклі памятки Стольного

У Стольному був зведений палацовий комплекс Мусіних-Пушкіних. Його знищили у 1920-ті рр. Про колишній маєток нагадує лише парк зі ставками, які наповнювалися джерельною водою. Напроти палацу – острівець , він зберігся. Нині сполучається місточками. Садиба була обнесена високим цегляним муром з вежками, залишки якого ще були біля колишніх оранжерей. Оранжерея – була предметом гордості панів – в ній росли апельсинові та лимонні дерева, пальми, розводили ананаси й інжир, різноманітні квіти. В графському саду було порубано багато дерев на… дрова. А деякі особливо "одарьонні" мешканці топили пічки книгами з панської бібліотеки.

Гарну Преображенську церкву, зведену у 1804-1809рр. за проектом Джакомо Кваренгі, теж зруйнували 1955 року.

Мітки: Чернігівська область, церкви, парки,