історична довідка про Тиницю
Перша згадка про Тиницю датується 1659 роком. Засноване селище було у верхів'ях річки Малий Ромен, ймовірно вихідцями з Правобережної України. Влітку 1659 року в Тиниці існував штаб союзної армії України та Кримської держави, який очолювали гетьман Іван Виговський та хан Мехмед IV Ґерай. Саме з Тиниці ця союзна армія вирушила у бік села Попівка, де відбулася відома Конотопська битва.
Садиба Кочубеїв
Садиба роду Кочубеїв розташована за адресою вул. Матроська,3. Але найліпший орієнтир це «старий парк» .
Нині від маєтку Кочубеїв лишилося небагато: житловий будинок та скарбниця. У колишньому садибному будинку розміщалося спочатку сільгоспшкола, а потім протехучилище. Влітку тут на мій візит було безлюдно. Парк занедбаний, порослий хащами.
Цей садибний будинок був зведений у XVIII ст.., перебудований у ХІХ ст., внаслідок чого набув рис класицизму. А перебудови ХХ ст. надали рис модерну. Будівля цегляна, тинькований, побілена, прямокутна у плані. Стіни завершені карнизами із ріденько посадженими сухариками і розчленовані первісно широкими пілястрами, частково перекритими пізнішими - рустованими. Над віконними отворами - горизонтальні сандрики на кронштейнах. У частині отворів збереглися привіконні колонки і підвіконні полички. До споруди ведуть два входи. Вхід на західному фасаді акцентований рустованими пілястрами і напівциркульною нішею над отвором з радіальним рустом по контуру.
Вхід з боку південного фасаду підкреслений невеликою кріповкою фасадної стіни з рустованими пілястрами по кутах. Біля входів - невеликі ганки. Східний фасад містить сліди перебудов. Він прикрашений на півколонками з нетрадиційними за формою капітелями та сандриками, ймовірно, навколо закладених отворів або ніш. На цьому ж фасаді є вхід до підвального поверху. Споруда має пласке балкове перекриття, дах складний, чотирисхилий за формою, близький періоду модерну. Садибний будинок Кочубеїв - пам’ятка архітектури загальнонаціонального значення - цікавий приклад садибних будинків ХVIIст. Лівобережної України і ганебно занедбана.
Скарбниця
Безумовно найбільшу увагу привертає до себе скарбниця. Вона зведена у формах романтизму. Будівля цегляна, тинькована, побілена, двохповерхова, квадратна в плані. Із західного боку у межах першого поверху - галерея з арками стрілчастої форми, а над ній - дерев'яна надбудова - веранда. Перекриття пласкі, дах чотирисхилий, покрівля металева. Західній аркаді відповідає декор першого поверху решти фасадів пам'ятника у вигляді аркових пласких ніш з профільованими імпостами. У цих нішах прямокутні віконні отвори, напівциркульні ніші. У тимпанах - круглі маленькі ніші. У стінах другого поверху - прямокутні вікна, позбавлені декору, крім південного фасаду, декорованого напівциркульними нішами із стрілчастими профільованими архівольтами. Всередині приміщення переплановане