Жукля

Історична довідка

Село вперше згадується 1616 року. Ці землі належали гетьману Данилові Апостолу. Його нащадки ще довго володіли Жуклею. Деякий час потім село перебувало у володінні Селецьких, Синельникових, й потім нарешті опинилося у власності роду Комстадіусів. Вони володіли Жуклею з 1830 року.

Комстадіуси - нащадки васала шведського короля Еріка XIII та засновника міста Комстад (XVст). На початку XVIII ст.. Карл Самуїл Комстадіус переїхав до Речі Посполитої та поступив на службу, там він отримав герб Наленч. Його онук Федір Савелович Комстадіус у 1769 році почав служити Російській імперії та брав участь у російсько-турецькій війні. У 1806 році Федір Комстадіус отримав дворянство. Рід Комстадіусів мав маєтки на Херсонщині, Криму та Чернігівщині, зокрема, у Жуклі.

Комстадіус побудував в Жуклі цукровий та скляний заводи, за нього було розпочато виробництво лляної та конопляної олії, цегли, смоли та дьогтю.

Двоповерхова стара школа була теж побудована одним з Комстадіусів наприкінці ХІХ ст.

Останньою власницею Жуклі була С. М. фон Таль, яка у 1884 році купила маєток в Жуклі на торгах у Варвари Оленич-Гніненко, старшої доньки О. Ф. Комстадіуса . Хоча тут дивні обставини випливають. Тому що Софія Миколаївна фон Таль мала перший шлюб з Миколаєм Августовичем Комстадіусом. Софія проявляла цікавість до історії та колекціонування, а ще займалася благодійністю. На жаль, сам маєток з садибним будинком в Жуклі був повністю знищений за часи революції.

Покровська церква

Церква Покрови Пресвятої Богородиці була побудована за кошти власника Жуклі з роду Комстадуісів. Нова мурована церква зводилася замість дерев’яної, що була знищена пожежею.

Коли я вперше побачила цю церкву, в мене виникла одна асоціація – «богатир». Не вистачає лише меча та щита поруч. Дуже своєрідна архітектура, храм побудований у староруському стилі з елементами українського модерну. Покровська церква, до речі молода, була зведена в перше десятиріччя ХХ ст. - 1911-1914 рр.

Подекують, що проект храму виконував російський князь Петро Романов, художник та архітектор. Будівництво велося під керівництвом Андрія Білогруда і Павла Княгницького.

Всередині храм не здається таким великим як зовні, реставрація на 2008 рік ще триває. Цього ж року я побажала храму «скорішого одужання та більше не перебувати у зоні міжконфесійних конфліктів.» Нині на 2021 рік церква в Жуклі перебуває у лоні Православної Церкви України

Sightseeing. Цікаві місця собі в нотатки

В центрі Жуклі цікава стара сільська забудова. Також збереглася школа, яку я втомлена насиченою поїздкою у 2008 році не сфотографувала...

Мітки: Чернігівська область, церкви,