Буденець

Budineț - Storozynetz

Sightseeing. Цікаві місця Пам'ятки Буденця

  • палац + поруч памятка природи 300-річний дуб
  • дерев'яна церква хатнього типу
  • костел

Вперше село Буденець згадується за 1435 рік, навіть точна дата відома 18 жовтня. Ймовірно назва села походить від назви річечки Будей, яка несе свої чисті води через деякі так звані кути села. Село розташоване на пагорбах, звідси вже видно сині гори Карпат, а само село оточують рясні ліси. Тут дуже мальовнича місцина. В Буденці є гідрологічні пам'ятки природи: Мінеральна вода Буковинська-1 і Мінеральна вода Буковинська-2. Населення села більш ніж на 90% складають румуни.

У Буденці народився літературознавець Костянтин Логин. Його відома праця «Історія румунської літератури на Буковині» (Istoria literaturii române din Bucovina) була надрукована у 1926 році і є першим дослідженням подібного роду і єдиного до кінця ХХ ст. Також з Буденця походить й Григоре Бостан - український фольклорист та письменник. Буденець дав Чернівецькому університету ректора та теолога Василя Митрофановича.

Буденець протягом декількох століть територіально належав різним країнам. От під час австрійського періоду Буденцем володіла польська родина Волчинських.

Палац Мікулі-Волчинських (XIX ст.)

Палац був зведений наприкінці ХІХ ст. родиною Мікулі-Волчинських. Донька власника Буденця вийшла заміж за пана Мікулі. От вони й звели для себе цей чудовий з елементами англійської неоготики палацик. Нині в ньому розміщується середня школа з румунською мовою викладання.

Колись палац оточував чудовий дендропарк, від нього лишилося тільки декілька дерев. Одне з них памятка природи - 300 річний дуб.

Костел

Костел Успіння Діви Марії був зведений 1891 року на кошти родини Петріно, як родова каплиця. Там були поховані барон де Петріно, його дружина - фундаторка костелу - Марія, та їх племінник Тітор. Після приєднання Буковини до радянського союзу, костел, в якому тривалий час служба відбувалися тільки раз на рік - на престольне свято, взагалі закрили. Стан споруди з часом погіршувався. Тільки 1994 року храм повернено віруючим та відбулася реставрація.

Церква св. арх. Михаїла та Гавриїла

Дерев'яна церква хатнього типу зведена у 1799-1803 рр. і була освячена на честь святих архангелів Михаїла та Гавриїла.

Тридільна церква має скатний трохи шатроподібний дах, який за висотою більше ніж сама церква. Дах прикрашений трьома сигнатурками, який увінчують хрести. Особливість храму - непритаманні цій архітектурі віконця в храмі. До храму . Поруч з храмом розташована невелика двоярусна дзвіниця. Другий ярус якої довше за перший. В плані перший ярус прямокутник другий шестигранний, вкритий шатроподібним дахом в румунському стилі.

Мітки: Чернівецька область, палаци, костели, церкви, палаци та садиби, костели, кірхи та реформаторські храми,