Стародавній Судак

Sightseeing. Цікаві місця Історична довідка про Судак

Відомий в різні часи за різними назвами Сурож (в часи Київської Русі), Солдадія, Солдайя, Сугдея, Сугдак.

А з татарської Судак перекладається як "вода, що біжить з гір".

Деякі фахівці вважають, що назва міста походить від іранського слова «сугда» - «священний».

Судак був завжди на перехресті театру воєнних дій, бо завжди був великим торгівельним портом, який пов'язував Європу з Азією. Його жадали отримати і хазари, й печеніги, половці та турки ( в період VII-XIII ст.), італійці, ґенуезці (у XIII ст.), російська імперія та Османська імперія (у XVIII ст.). Опорою ж міста - його захисницею завжди була фортеця.

Місто Судак було справжнім мегаполісом: різнобарвним, багатонаціональним, тут процвітали різнопрофільні ремісники та вдало торгувало купецтво. Цікавим фактом є й те, що торгівельна контора відомого мандрівника Марко Поло розміщувалася в Судаку. А ще один з цікавих фактів про Судак за часів Київської Русі – що дуже поважали сурозькі вина, які славилися своєю якістю та смаком.

В 1475 році Крим, а тоді генуезькі колоні та греко-готські князівства Феодоро завойовує Османська імперія. На панування ґенуезців на Чорному морі закінчується. турецький султан, відтоді Судак приходить в занепад. З 1783 Судак, під час російсько-турецької війни, переходить до складу Російської Імперії. За часів панування Росії, Судак хотіли навіть зробити столицею Тавриди.

Генуезька фортеця

Одна з найголовніших пам'яток Криму – твердиня в Судаку. Фортеця зведена на конусоподібній горі й займає площу 30 га. Ця південна велична фортифікація мала 20 веж, з них основна стоїть на вершині Фортечної гори і має багато назв Сторожова, Дозорна, але за легендами найбільш відома під назвою Дівоча. Вартує зазначити, що Судакська фортеця була побудована ґенуезцями в період 1371-1460рр. на місці старої Візантійської, яка за дослідженнями археологами датується VI ст. Серед трьох зведених в Криму ґенуезцями фортець, за розмірами, потужністю, та , навіть збереженістю у наші дні саме судакська фортеця перевершує інші дві.

Фортеця завдяки вдалому розташуванню: крутий обрив з боку моря, та захист наповненим водою ровом з пологої північної частини; також продуманим проектом розташуванню захисних ліній оборони, підйомний міст, а також завдяки великої кількісті веж та товстим міцним мурам витримувала тривалі облоги. 100 років генуезька фортеця була неприступною. Але з появою вогнепальної зброї її міць похитнулася, фортеця втратила своє оборонне значення. 1475 року її захопили турки-османи, і вона опинилася у їх власності аж на три століття. А сам Судак став кадиликом – центром адміністративного округу. А от у 1771 році фортецю захопили російські війська. Тоді на території твердині було розміщено гарнізон, то ж для вояк почали зводити казарми. Росіяни, (в принципі, як завжди) нічого кращого не придумали, як використати каміння з залишків середньовічних будівель для зведення житла для солдат. Російський гарнізон перебував на території фортеці до 1816 року. А те, як поводили себе російські солдати, ми чудово знаємо. Після цього тут здобували каміння для будівництва. І лише 1868 року середньовічну фортифікацію нарешті передали під опіку Імператорській Археологічній Комісії, яка в свою чергу доручила доглядати пам’ятку Одеському товариству історії і старожитностей.

На початку ХХ століття, коли Судак стає доволі популярним курортом, велика фортеця стає головною туристичною атракцією.

Десять цікавих фактів про генуезьку фортецю в Судаку:

  1. Генуезьких фортець маємо в Криму три: в Судаку, Балаклаві та Феодосії
  2. Фортечна гора на якій була зведена фортеця має висоту в 157 метрів
  3. Площа ґенуезької фортеці в Судаку складає 30 га
  4. Висота стін судацької фортеці сягає 6 - 8 метрів
  5. Судацька фортеця мала дві лінії оборони
  6. Нижня лінія(або ярус) мала мур в 7 м, та чотирнадцять веж
  7. Деякі назви веж походять від імен консулів
  8. На найвищій точці розташована так звана Дозорна вежа, але ґенуезці називали її вежею Святого Іллі, вона була резиденцією коменданта всієї цитаделі
  9. З 2001 року проводиться Міжнародний лицарський фестиваль середньовічної культури та історичної реконструкції «Генуезький шолом». Один з наймасштабніших в Україні. В різні роки у фестивалі було задіяно від 300 до 850 лицарів, які є членами клубів з майже 20 країн світу.
  10. Судацька фортеця була в кадрах близько 40 кінострічок, серед них «Людина-амфібія», «Пірати двадцятого століття», «Начальник Чукотки», «Майстер та Маргарита», «Гамлет», «Марко Поло» та інші .

До комплексу Генуезької фортеці в Судаку належать:

  • Укріплення біля воріт
  • Головні ворота
  • Вежа Бернабо ді Франкі ді Пагано
  • Кругла вежа
  • Вежа Лукині де Фліско Лавані
  • Вежа Коррадо Чікало
  • Вежа без назви
  • Вежа Якобо Торселлі
  • Вежа Джованні Маріоні
  • Вежа Гварко Румбальді
  • Кутова вежа цитаделі
  • Консульська вежа
  • Георгієвська вежа
  • Сторожова або Дівоча вежа (Кіз Куле)
  • Вежа Фредеріка Астагвера
  • Храм на консолях
  • Храм-мечеть (тут зараз знаходиться музей)
  • Храм Дванадцяти апостолів
  • Приміщення-склад
  • Цистерна (рештки напівпідвального приміщення)
  • Руїни казарм

Мечеть Падишах-Джамі

На території фортеці зберіглася цікава культова споруда з досить насиченою історією – це храм зведений як мечеть сельджуками ще у 1220-их рр. Потім цей храм використовувався як православна церква, в період володіння Судака ґенуезцями – католицький, або за іншими даними – використовували за консульську залу. За турецьке панування – це знову мечеть, а за часів російської імперії –гарнізонна церква апостола Матвія. У 1883 в храмі провели реставрацію, в той час були виконані розписи першим учнем Айвазовського Левом Лагоріо. Після цього храм передали вірмено-католицькій громаді міста. 1924 року храм закрили. А за два роки тут заснували музей з історії фортеці.

Відомий мандрівник і письменник Османської імперії XVII століття Евлія Челебі описував мечеть так: «На східному боці фортеці біля берега моря — давня соборна мечеть султана Баязіда Велі, з кам'яним склепінням та кам'яним мінаретом… Ця стара мечеть і мінарет побудовані з якогось м'якого каменю. У мечеті цієї є міхраб, з того ж каменю вирізаний… Людина зупиняється перед ним, здивовано охоплена. Він так само чудовий, як міхраб джамії преподобного шейха Шамі в Кескіні в ейалеті Сівас. Однак вапняк на високих куполах цієї мечеті старістю пошкоджений, і ця стара султанська мечеть потребує ремонту та оновлення, згідно з наказом святим: «Мечеті Аллахові поновлювані повинні бути»

Портова вежа та храм 12 апостолів

Башта Федеріко Астагвера або як ще її називають Портова разом з прилеглим храмом 12 апостолів розташовані за основними мурами фортеці. За часів ґенуезців ця башта була з'єднана мурами з Кутовою баштою фортеці, та баштою, що стояла на горі Бовдур (Палвані-Оба тюрк.). Разом вони утворювали міцний оборонний вузол, який захищав підходи до порту. На східному фасаді прикріплена дошка з написом-свідоцтвом латинською мовою «1386 року, у вісімнадцятий день травня. Цю будівлю споруджено в період правління зразкового мужа Федеріко Астагвера, вельмишановного консула та командира Солдайї».

Церква Дванадцяти апостолів зведена у (XIII—XV ст.) вірменськими майстрами для грецької громади середньовічного Судака. Храм побудований у візантійському стилі та схожий на традиційну візантійську каплицю.

У ХІХ столітті була помічена середньовічна храмова фреска на одній зі стін на тему Таємної вечері - Ісус в оточені 12 апостолів.

Дозорна вежа

Дозорна вежа споруджена на вершині Фортечної гори. Ґенуезці називали її вежею Святого Іллі, відома ще під назвами Киз-Куле, Дівоча. Відомо, що за часи володіння ґенуезцями тут розміщувалася резиденція коменданта всієї цитаделі (так званого замку Святого Іллі). Яку ще функцію виконувала Дозорна вежа зрозуміло й з її назва. Звідти відкривається чудові далекі краєвиди. Хоча, вартує зауважити, що зараз дорога до башти незручна. Існують припущення що ця вежа вночі ще служила маяком.

Раніше вежа св. Іллі була з’єднана з іншою вежею - Верхньою Безіменною.

Ще наприкінці XIX ст. на одній зі стін приміщення чітко простежувалася фреска з зображенням Діви Марії, серце якої пронизано сімома мечами - варіація Семистрільної ікони. Ця фреска була створена у другої половини XV ст. Дослідники припускають, що це була домашня капела, присвячена Святій Діві Марії.

Цистерна

На території Судакської фортеці розташовані цікаві споруди, наприклад Цистерна. Вона розташована біля вежі Пасквалі Джудіч. На думку фахівців, це був склад для товарів, інші ж дослідники вважають цю споруду цистерною для збирання та зберігання води. Вона могла вміщувати 185 м3 води. Цистерна у плані прямокутна, споруда заглиблена в землю і витягнута паралельно фортечній стіні нижнього ярусу укріплень. ЇЇ було споруджено з пісковика на вапняному розчині. Всередині було перекрито склепінням, яке не зберіглося.

Старовинні зображення судакської фортеці

Мітки: фортифікаційні споруди, фортеці,