Уютне

Sightseeing. Цікаві місця Історична довідка про Уютне

Сучасну назву Уютне отримало 1944 року. Раніше це була німецька колонія … Судак і заснована була 1805 року 16 німецькими родинами - вихідцями з німецького міста Вюртемберг.

Шарль Монтандон у своєму «Путівнику мандрівника по Криму, прикрашений картами, планами, видами та віньєтами…» за 1833 рік, про Уютне написав наступне «колонія «Судак», розташована біля підніжжя старовинної генуезької фортеці, складається з 14 будинків. Населення налічує 100 мешканців. Кількість лоз у виноградниках досягає 178650 штук, щорічно дають близько 4000 відер вина »

Вперше населений пункт був позначений на карті 1836 року, на якій зазначалася наявність 10 дворів, за декілька років кількість дворів впала до 5 дворів. Протягом століття кількість населення змінювалася. Згідно перепису за 1926 рік населення становило 276 осіб, з них 216 німців, 48 росіян, 1 українець, 1 єврей, 4 записані у графі «інші». Також було вказано, що в колонії діяла німецька школа І ступеня.

Після початкуПершої Світової війни, 18 серпня 1941 року, кримські німці були виселені — спочатку в Ставропольський край, а потім у Сибір і північний Казахстан. Не минула ця участь і мешканців колонії Судак. Їх теж було депортовано.


Само селище Уютне проіснувало до 1970-их років. Потім воно було приєднане до міста Судак

Лютеранська кірха

Німецька церква в колонії Судак була зведена 1887 року.

Над входом на плиті надпис готичним шрифтом німецькою мовою, що означає «Хай буде мир на цьому місці. Так наказав Бог».

Вже після Другої Світової війни, коли в новоназваному Уютному не лишилося жодного німця, будівлю храму почали використовувати під клуб та кінотеатр. Не так давно храм відродили і нині тут інколи відбуваються богослужіння.

Церква святої Параскеви

Поруч з кірхою розташована набагато старіший храм - тисячолітня церква святої Параскеви, яка має статус пам'ятки архітектури національного значення України.

Храм був зведений в X—XII століттях. Декілька разів перебудовувався, судячи з кладки стін та фундаменту. Будівля храму зведена з плит вапняку, зального типу, з східного боку має п'ятигранну апсиду, що розміщена на прямокутній основі. Підлога викладена кам’яними плитами. Вхід до храму розташований на заході, над дверима прямокутне вікно, друге вікно зроблено в апсиді.

Є припущення, що церква зводилася майстрами, які побудували неподалік церкву Дванадцяти апостолів. Ці храми навіть в чомусь схожі.

На початку 2000-их рр. церкву реставрували. Тут почали відбуватися богослужіння. 2010 року в церкву передали ікону як храмову «Свята великомучениця Параскева», яка датується середини ХІХ століття.

Лапідарій

Неподалік від кірхи та церкви розташована ще одна пам’ятка Уютного . На невеликому майданчику зібрані надгробки з могил різних відомих мешканців Судака з колишнього дореволюційного кладовища міста. На місці цвинтаря тепер стоїть міська поліклініка. Вдалося зберегти декілька надгробків. Серед них надгробок відомого ботаніка шведського походження Християна Стевенена – засновника Нікітського ботанічного саду.

З Уютного відкривається чудовий вид на Судакську фортецю

Трохи архівних фотографій колишньої колонії

Мітки: кірхи, костели, кірхи та реформаторські храми, церкви, німецька спадщина,