Яскрава візитівка міста
Кафедральний костел св. Петра і Павла по праву можна назвати другий візитною карткою після знаменитої "квітки на камені", як охрестила могутню фортецю Кам'янець-Подільського Леся Українка. Унікальність сучасного вигляду костелу полягає в поєднанні архітектури двох різних релігій - християнства і мусульманства. Але не тільки цим приваблює цей храм.
Різні архітектурні стилі, різних історичні епохи вдало переплелися в цьому головному Петропавлівському соборі Кам’янець-Подільської дієзії РКЦ . Але здивування викликає не тільки краса оформлення брами, симбіоз архітектурних стилів храму, а й ... справжнісінький мінарет, який увінчує ще більше диво - скульптура Божої Матері.
Ще з вулиці видно старовинна дзвіниця, скульптури святих на даху костелу, мінарет і побудована в бароковому стилі брама у вигляді тріумфальної арки.
Брама була зведена в честь приїзду короля Станіслава Августа в 1781 році, про що і свідчить табличка на латинській мові. Проходячи під цією аркою, не забудьте загадати бажання, кажуть, виконається обов'язково! Чотири янголи і святий Ян подбають про їх виконання, адже головне - це вірити.
Римо-католицька дієзія в Кам'янець-Подільському налічує шість століть з невеликими перервами свого існування. Заснована вона за наказом Папи Римського Григорія XI в 1375 році. Тоді, ще дерев'яний, костел, побудований на гроші литовських князів Коріатовичів, став головним - кафедральним. Кам'яний храм був побудований на початку XVI століття в романському стилі, якому притаманна простота форм. Варто зазначити, що в ті часи вівтар був влаштований там, де нині розташований вхід. Протягом півтора століть костел набуває кілька каплиць, головний вівтар переносять в протилежну сторону, презбітеріум (місце для вівтаря та духовенства в римо-католицькій церкви), а в архітектурі починають переважати риси готики, що простежується й у вікнах, й в інтер'єрі.
Нелегка доля завойованого міста турками в останній чверті 17 ст. Не обминули і Кам'янець-Подільський. У всіх завойованих містах турки, як завзяті охоронці мусульманської віри, не тільки будували мечеті, але і переробляли кращі християнські храми під свої юудинки Алаха. Так саме в Кам'янці були перебудовані під мечеті Іоанно-Предтеченська і Троїцька церкви, Домініканський та Кафедральний костели. Кафедральний костел став "Джамі" - головної соборної мечеттю міста. Зруйнувавши капличку XVI ст., яка розміщувалася біля Заході частини костелу, турки-завойовники завалили її каменем і переробили під постамент для мінарету. Кістки покійних і похованих біля собору були прибрані, ікони прибрані, фрески зафарбовані, адже зображення людей в ісламі заборонено. Всередині мінарету влаштовані гвинтові сходи з 136 сходинками. До недавнього часу на нього ще пускали відвідувачів, адже з мінарету відкривається прекрасна панорама на фортецю. Але після того, як декілька років тому звідти викинулася молода дівчина від невзаємного кохання, двері закрили на замок, ключ від якого є тільки у священика. Висота мінарету складає 36,5м, на висоті 25м він закріплюється металевим стрижнем до західної стіни.
Нова "Джаміля" була створена - так турки підготувалися до важливої урочистої ходи турецького султана Магомета IV, яке повинно було закінчитися біля цієї нової мечеті. І ось, 24 серпня 1672 року перший раз замість дзвонів на службу до костелу, місто почув закличний до молитви спів муедзина. На той час в місті залишилися переважно вірмени та українці, велика частина поляків виїхали у внутрішні володіння Польщі. Місто за 27 років володіння турками перетворився в руїну: всі дерев'яні споруди були знищені, все кам'яні храми використовувалися або під мечеті, або під господарські потреби завойовників.
У 1699 Поділлі було повернене до складу Польщі. Кам'янецька "Джаміля" стає знову католицьким головним храмом після переосвячення біскупом Яном Гнінським. І лише в середині XVII ст. кам'янецький біскуп Дембовський разом з архітектором і комендантом Кам'янецької фортеці Яном де Віттом проводять реставраційні роботи. А мінарет так і залишився, Біскуп Дембовський вирішив, що ця споруда може послужити п'єдесталом для статуї так шанованої католиками Богоматері.
У каплиці Радників є дивовижний витвір мистецтва, яке вас змусить зупинитися і здивуватися настільки сильною реалістичності образу. Автором надгробки молодий 21-річної Лаури Пшездецької є відомий скульптор Віктор Бродзький. Волинянин за походженням, учень знаменитого Віталі, створив справжній шедевр на втіху батькам красуні, яку тепер охороняють янголи. Роботи Бродзького розташовані по всьому світу - в Швейцарії і в Польщі, велика частина перебуває в Ермітажі і в Ватикані.