Караїмська кенаса

Київ

Караїмський храм в Києві

Караїмська кенаса в Києві - один з витворів мистецтва архітектора Владислава Городецького. Храм споруджено 1900 року на кошти відомого тютюнового магната Соломона Когена, який очолював караїмську спільноту в Києві. А його дружина заснувала караїмську школу для дівчаток.

Останні 40 років приміщення займає Будинок актора.

Будівля до нашого часу дійшла дещо в пошкодженому варіанті, але й сьогодні ми можемо оцінити її високу художність, архітектурну цінність, поєднання східного маврітанського стилю з стилем притаманному відомому архітектору, і цей стиль якій дуже легко вгадується. Взагалі, Владислав Городецький маючи вишуканий смак вмів поєднати природний ландшафт, призначення будівлі та її художній стиль, це його візитна карточка.

Будівля колишньої кенаси невелика. Вражає монументальний портал фасаду, стіни оздоблені імітацією різьблення на камені та ліпленням у вигляді арабесок. Кенаса мала купол, який ми можемо побачити лише на старовинних фотографіях та кресленнях архітектора Городецького. Разом з куполом кенаса втратила і чудовий орнамент з арабських літер та вхідні малі дверцята-грати.

В найближчому майбутньому кенасу планують реставрувати (і велися розмови про відновлення куполу!). Так як в Києві не має вже більше караїмської спільноти, то можливо будівля і лишиться за Будинком Актора.

Коротенька хронологія будівлі від радянських часів: 1926 в будівлі колишньої кенаси розмістилася політично-просвітня установа, потім тут містився ляльковий театр, з 1952 будівлю займав кінотеатр "Зоря", в 1968 будинок реконструйовано, з 1981 передано під Будинок Актора.

Розташована будівля за адресою Ярославів Вал, 7

Оздоблення

Мітки: Київ, кенаси, синагоги та кенаси,