Богуслав

Sightseeing. Цікаві місця Такий різноманітний Богуслав

Райцентр Київської область Богуслав розташований в мальйовничій місцевости.

Стародавнє місто може похизуватися своєю давньою славною історією, різними архітектурними пам'ятками , а також унікальною пам'яткою природи - Богуславським гранітним відслоненням.

Богуслав був заснований в 1032 році Київським князем Ярославом Мудрим. Перша згадка про поселення в літопису як фортеця для оборони проти половців датуєтеся 1195 роком. Про історію Богуслава читаємо внизу сторінки

Кам’яниця в Богуславі

Побудована у 1726 році. Вважається найстарішою збереженою будівлею Богуслава.

Це масивна, двоповерхова будівля, має зовнішні дерев'яні сходи. Має підвали. Товщина стін сягає 1,2м Використовувалася єврейською громадою міста як хедер, потім школа для глухонімих дітей. У роки Другої Світової війни тут розміщувалося гетто. Тепер тут музей народних промислів

Свято-Троїцька церква

Зведена Свято-Троїцька церква у 1862 році на місці старого храму у стилі пізнього класицизму. Цегляна кругла в плані ротонда з прямокутним притвором з заходу і надбудовною над ним двоярусною дзвіницею, яку завершує шпиль. Перед західним фасадом - чотириколонних портик тосканського ордеру. Ротонда оточена колонадою, продовженням якої служать напівколони, шо виступають зі стін вівтарної частини. Троїцька церква є пам’ятником архітектури національного значення. 7 червня 2019 у церкву влучила блискавка спричинивши пожежу. Будівлю було пошкоджено.

Богуславське гранітне відслонення

Богуславське гранітне відслонення - геологічна пам'ятка природи місцевого значення . Народна назва "Яма".

Лежить на річці Рось

360 панорама Богуславського гранітного відслонення та річка Рось

Фотографії міста

Памятник Марусі Богуславці 49.544302, 30.871059 Міст 49.540069, 30.882255

Костел Святого Владислава

Католицький храм був зведений у 1819–1825 роках в передмісті Богуслава на кошти Олександри Браницької та її Владислава, та освячений на честь святого Владислава. 1927 року парафію було закрито, храм пограбовано, а будівлю пошкоджено - знесли купол. Приміщення використовували під навчальні потреби, також тут діяла до Другої Світової війни школа медсестер. Вже після війни в будівлі розмістили ремісничі цехи. Лише з 2008 року розпочалося повернення храму католицькій громаді.

Міська забудова Богуслава

В Богуславі досить багато гарних будинків кінця ХІХ початку ХХ ст побудови. На жаль. більшість з них перебувають в негарному стані, облуплені двері та вікна, обшарпані стіни. Якщо б їх усіх довести до ладу, то Богуслав став би дуже гарним, спеціально не пишу європейським.

Будинок-палацик купця Покраса

Будинок купця Покраса був побудований у 1887 році. Будівля вважається найгарнішою в Богуславі. Нині тут розміщується міська рада Богуслава. Не так давно було проведено ремонт. Ніколи не була всередині будинку купця Покраса. Цікаво чи збереглися там старі інтерєри?

Музей історії Богуславщини

У старому будинку 1909 року побудови, ще з середини минулого століття діє музей історії Богуславщини з цікавою експозицією з історії краю. Працює музей вт- нд з 9 до 17, понеділок - вихідний.

Історична довідка

Отже, Вважається, що Богуслав заснував Ярослав Мудрий 1032 року, як одне з укріплень на річці Рось. Але в Іпатіївському літописі згадується саме Богуслав тільки під 1195 рік разом з Торчеськом, Корсунем, Каневем як оборонні міста.

1240 року Богуслав був зруйнований монголо-татарськими ордами. З 1362 року Богуслав опинився у складі Великого князівства Литовського, а після Люблінської унії 1569 року увійшов у склад Речі Посполитої. З метою зміцнення південних кордонів Богуслав було перетворено на добре укріплену фортецю.

У 1591 році король Сигізмунд III віддав місто у володіння волинському воєводі Янушу Острозькому і дозволив його заселяти. Місту були надані такі привілеї: населення звільнялося на 29 років від усяких податків і поборів, у ньому а також дозволялося проводити торги один раз на тиждень і ярмарки двічі на рік. З того часу Богуслав став центром староства. У 1620 році він одержав магдебурзьке право і герб. Hа той час у містечку було 115 дворів, 15 шинків, 4 водяні млини та дві поташні буди.

Населення Богуслава брало участь у повстанні під проводом Криштофа Косинського 1591 — 1593 років, Северина Наливайка 1594—1596 років, П. Павлюка і К. Скидана (1637), Д. Гуні і Я. Острянина (1638). Під час Хмельниччини більшість міщан Богуслава пішли в козаки. За переписом 1654 року, в місті, що входило тоді до Корсунського полку, налічувалось 610 козаків і 59 міщан.

З 1648 — сотенне місто Білоцерківського полку.

У Богуславі Богдан Хмельницький приймав в червні 1654 року антіохійського патріарха Макарія, що повертався з Москви в Антіохію. Син патріарха Павло після так описав цю зустріч і місто: “Приблизились к большому городу с укреплениями и цитаделью по имени Богуслав. Переехали на судах большую реку Рось. Все шесть священников города уже ожидали нас в облачениях с хоругвями, певчими и народом. Знамя христолюбивого гетьмана Зиновия было из черной и желтой шелковой материи …Он подьехал от городских ворот с большой свитой, среди которых никто его не мог узнать. Все были в красивой одежде и с дорогим оружием, а он был одет в простое короткое платье и носил малоценное оружие”


За Андрусівським перемир'ям 1667 року Богуслав відійшов до Польщі. Протягом 16—17 століть Богуслав зазнав численних нападів з боку кримських татар і турків. Юрій Хмельницький в 1678 зруйнував Богуслав, а населення міста віддав у ясир своїм союзникам— туркам.

У 1685 був зайнятий військом козацького полковника Самійла Самуся і за наказом гетьмана Івана Мазепи було створено Богуславський полк. Самусь за весь час існування полку єдиним полковником Богуславського полку, одночасно виконував обов'язки наказного гетьмана правобережних українських полків. У 1685-1692 роках Самійло Самусь відбудовує Свято-Миколаївський монастир за Богуславом. Річка Рось у Богуславі

1712 року Богуславський полк ліквідовано. За Коліївщини 1768 населення міста повстало і разом з гайдамаками знищило гарнізон польського війська. В 1793 Богуслав разом з Правобережною Україною ввійшов до складу Російської імперії. В 1796—1837 роках Богуслав був центром Богуславського повіту Київської губернії, з 1846 — заштатне містечко Канівського повіту Київської губернії. Після встановлення Радянської влади на Україні Богуслав в 1919—1923 роках знов центр Богуславського повіту Київської губернії, з 1923 — центр Богуславського району. Під час німецько-фашистської окупації 1941—1943 років в районі Богуславa діяв партизанський загін.

У 1981 у місті збудовано пам'ятник Марусі Богуславці.

Як доїхати до Богуслава

Зазвичай точка відправлення до Богуслава це Київ, отже автобусом від ст. метро Видубичі , кожні 1-1,5 год. курсують маршрутки, приблизний час подорожі - до 2 годин

Або потягом чи електричкою до станції Миронівка, звідти автобусом до Богуслава, відстань 15 км.

Порада туристу

ні в якому разі не приїжджайте до міста у базарний день. В період роботи базару центральна вулиця повна заторів. Проїхати нереально, зупинятися, щоб роздивитися будівлі дуже незручно.

Мітки: Київська область, міська архітектура, будинки, церкви, садиби, пам'ятки природи, палаци та садиби,