Ірпінь

Ірпінь місто парків, зелені легені для втомлених киян. Якщо хочеться прогулятися парковими алеями, подихати чистим повітрям, і побачити старі ірпінські дачі, то маршрут вихідного дня готовий: Ірпінь, Буча, Ворзель – міста, які поруч Києва і в які можна приїхати просто відпочити.

Будинок творчості письменників

Колишня дача Івана Чоколова в Ірпені

Одна з цікавих пам’яток Ірпеня – колишня дача Івана Чоколова, київського підприємця початку ХХст. Він був купцем, мав декілька друкарень, дріжжеві заводи. Чоколов звів цей гарний (див. стару фотографію) будинок в стилі неомодернізму ніби, за переказами, для таємних зустрічей з балериною київського театру опери та балету. Й ніби та юна коханка-балерина тримала надії на одруження, але дізнавшись про те, що Чоколов одружений та має родину, наклала на себе руки.

На ті часи було модним мати заміський будинок для літнього відпочинку – дачу. Дачі будували усюди І в Боярці, і в Ворзелі, і в Бучі, і в Ірпені. Тож Іван Іванович теж при чому один з перших звів у 1905 році такий будинок.

За радянські часи , а точніше з 1935 року тут діє Будинок Творчості Письменників.


Іван Гончаренко очолював спілку молодих письменників та поетів.

За його ініціативи та підтримці Павла Тичини та Миколи Рильського, дача Чолокола та велика територія була у 1936 році передані до власності Спілки письменників України.

Також побудовані поруч будинки у 20-их рр. київськими профспілками. Кожен будинок-корпус мав свій точний, незмінний колір. Ірпінський будинок письменників називали свого часу письменницькою Меккою.

Тут працювала й відпочивала ціла плеяда письменників та поетів, зокрема, Андрій Малишко, Микола Бажан, Володимир Сосюра, Остап Вишня, Олександр Довженко, Павло Тичина, Олесь Гончар, Степан Олійник, Дмитро Павличко, Анатолій Шиян, Леонід Смілянський, Платон Воронько, Микола Шпак, Олександр Ковінька, Кость Гордієнко, Петро Панч, Олександр Корнійчук, Павло Загребельний, Юрій Яновський та багато інших.

Як писав Іван Гончаренко у «Моє відкриття Ірпеня»: «Не чекаючи офіційного відкриття, письменники все частіше навідували тепер свій будинок, вірніше Ірпінь-ріку, проводили вихідні на лоні природи у цьому затишному куточку….Манила нас природа, річка. Купалися, плавали на човнах, вудили рибу, не скупилася нею річка. Ми переконалися, правду писав відомий вчений-іхтіолог, знаменитий Рибалка Л. П. Сабанєєв, що річка Ірпінь видовим багатством риби та її смаковими якостями являє собою унікальне водоймище країни»


Ірпінь надихав багатьох на твори, як ділилися письменники: «Тут пишеться легко». Можливо й хтось з вас завітає до ірпіньського парку та будиночку в пошуках ідей та натхнення і породить літературний шедевр!

Що тут, яка установа міститься сьогодні мені невідомо. За деякими статтями будинок навіть житловий і один з його мешканців – Василь Голобородько, відомий український письменник, автор поетичних збірок. Під час окупації російськими фашистами у 2014 року частини Луганщини, йому вдалося виїхати з Луганська, тепер живе тут.

Будинок перебуває не в дуже доброму стані.

Мітки: Київська область, садиби, дачі, вілли, будинки, палаци та садиби,