Давньоруське городище
Давньоруське городище у селі Світильня, Київської області - унікальна пам'ятка історії та археології. Городище у Світильні збереглося майже в недоторканому антропогенними змінами вигляді. Це наша культурна спадщина. Мусимо зберегти!
Вали трохи стерті природними явищами, але вали заввишки двох метрів, що вже по собі рідкість. Добре зберігся в’їзд в городище.
Городище в діаметрі близко 80 м, має округлий вал висотою не манше 2 метрів з середини й близько 5 зі сторони рову. Приблизна площа стародавнього городища складає 0,45 га
Світильницьке городище було форпостом, воно виконувало функцію укриття населення, яке жило в поселеннях поруч. Таких насипних городищ було багато на території Переяславського та Чернігівського князівств. Але дожило до наших днів дуже мало. А Світильницьке городище унікальне тим, що збереглося майже в первозданному вигляді. Правда вже ріка Трубіж давно не заповнює своїми водами рів.
Саме Світильницьке городище було одним найпотужніших у системі трубізької оборони. В неї входили городища у сусідніх Перемозі та Русанові (в цьому селі воно ще чітко виражене), Гайшин, Головурів, Веселинівка та інш.
Археологічні дослідження проводилися тут давно - ще у 70-роки ХХ століття. Таку унікальну пам'ятку, як зазначають фахівці з археології, вартує донести до майбутніх поколінь для більш детальних та досконалих досліджень.
На жаль, мешканці села не усвідомлюють значимість, цінність та унікальність цього історичного місця, яке колись оберігало їх предків. Спочатку селяни тут влаштували смітник. Потім виникла ідея звести величезний храм з 28 метровою дзвіницею. На щастя, будівництво храму, яке б порушило, та фактично зруйнувало б городище, було зупинено у 2015 році завдяки активістам, публікаціям в пресі, репортажам в новинах за участю істориків та археологів.
Зараз, лише недоречні недобудівлі так і стоять нерозібраними. Для мешканців села, тут за їх же словами "територія встановлення історичної справедливості", хоча це більш виглядає як провокація. У 1860 році тут був зведений храм, який був зруйнований у середині ХХ століття. Підтверджень, щодо більш старшої «козацької» церкви ХVIст. Історики не надають. Світлинчане хочуть відродження храму, тому було й спровоковано зацікавленими особами будівництво нового.
Городище у Світильні - це національна пам'ятка. Кожен ваш приїзд, дорогі читачі, це краплинка укріплення думки в мешканцях села - що городище у Світильні важливе та цінне своєю недоторканістю, і будь-яке втручання порушення закону.