Пам'ятки міста Броди
Храми Бродів:
Оборонна церква Різдва Пресвятої Богородиці 1600 року — XVIII століття Старий польський путівник згадує, що її пізньобарокові додатки роблять споруду схожою на храм святого Миколая у Львові.
Церква Пресвятої Трійці (1744).[111]
Церква святого Юра XVI—XVII століття з високохудожнім іконостасом у стилі рококо.
Церква Воздвиження Чесного Животворящого Хреста (1596) в стилі ренесанс.
Колишня Велика синагога (1742).
Пам'ятки архітектури та історії:
- Ансамбль Бродівського середмістя — вулиця Золота (частина кам'яниць — XVII—XVIII століть, решта — XIX-початку XX століть), Майдан Свободи (кінець XVIII—XX століть); вулиці Вірменська, Руська, Щурата, Стуса, Коцюбинського та інші. Колись надзвичайно цікавою була площа Ринок із старовинними будинками та дуже своєрідним середринковим кварталом. Останній був здебільшого знищений під час другої світової війни, а більшість вцілілих ринкових кам'яниць перебудовані за радянських часів і втратили будь-який вигляд.
- Урочище «Заставки» — місце давньоруського літописного міста, що існувало тут у 1084—1241 роках та було зруйноване татарами. Саме в урочищі «Заставки» починалася історія поселення Броди. 2016 р. під час проведення археологічних розкопок на території урочища виявлено залишки житлово-господарського комплексу вельбарської культури.
- Земляний оборонний вал XVII століття.
- Залишки двох п'ятикутних бастіонів.
- Бродівський замок. У 1939—1940 роках радянською владою в замку був влаштований концентраційний табір для польських військовополонених. Після другої світової війни тут містилася військова частина, офіційно — використовувався як завод для ремонту автонавантажувачів. В другій половині 1990-х років військова частина була розформована. Але тривалий час перебування території замку у користуванні військових вкрай негативно позначилося на стані пам'ятки.[65] Нині все стоїть запущене — як старовинні каземати, так і сучасні цементні гаражі на території, вщерть зарослій деревами. Невелика частина казематів належить Бродівському краєзнавчому музеєві та реставрується.
- Палац Потоцьких, розташований у центрі замкового подвір'я та є досить скромною в архітектурному плані двоповерховою спорудою з бічними ризалітами. Споруджений з цегли, оздоблення виконані з пісковику. Нині в приміщені палацу містяться 5—7 класи ЗОШ № 3, а також районний архів та виставкові зали Бродівського історико-краєзнавчого музею.
- Будівля Бродівської гімназії ім. І. Труша.
- Колишній будинок польського гімнастичного товариства «Сокіл» (нині — Бродівський районний Народний дім)[118].
- Торгово-промислова палата XIX ст.
- Будівля колишнього Празького банку (1911).
- Колишні готелі «Бристоль», «Європа» та «Гранд».
- Будівля цісарсько-королівського повітового староства (кінець XVIII — початок XX ст.), де нині міститься Бродівський історико-краєзнавчий музей.
- Бродівська ратуша з годинником.
- Палаци графів Тишкевичів та В. Шмідта.
- Будинок австрійського повітового суду (нині — Бродівський педагогічний коледж імені Маркіяна Шашкевича).
Некрополі міста Броди:
- Бродівський міський цвинтар
- Іудейський цвинтар
Броди - одне із найстаріших міст Львівщини - багате на свою історичну спадщину, архітектурні пам’ятки. Броди мають так звану планувальну систему «ідеального міста» XVII ст.
Замок
Споруджений архітектором Андре дель Акве за участю Боплана в 1630-1635 рр. На той час місто було фортецею, збудованою за зразками нового голландського фортифікаційного мистецтва. Бастіони становлять основну частину укріплень на території колишнього замку. Сьогодні можна ще побачити земляний оборонний вал, збереглися два п'ятикутні бастіони та палац Потоцьких на замковому подвір'ї.
Історико-архітектурні та археологічні памятки Бродівського району
На території Бродівського району знаходяться 24 пам'ятки архітектури державного та 48 місцевого значення. Серед них:
- Бродівський замок (архітектор Гійом Левассер де Боплан);
- Церква Різдва Пресвятої Богородиці;
- Церква святого Юра;
- Церква Воздвиження Чесного Животворящого Хреста;
- Колишня Велика синагога;
- Бродівський єврейський цвинтар;
- Підгорецький замок (архітектори Гійом Левассер де Боплан, Андреа дель Аква);
- оборонний монастир в Підкамені.
- Плісницьке городище. На хуторі Пліснисько, який є частиною села Підгірці, розташована унікальна пам'ятка археології Плісницьке городище. Поруч городища знаходиться Василіанський монастир XVII-XVIII століть.
Природно-заповідний фонд на території Бродівського району:
- Північне Поділля
- Лешнівський
- Підгорецький парк
- Макітра
- Кемпа
- Підкамінь
- Пониківський
- Синичівське
- Заболотцівське
- Лагодівське
- Піски
- Геологічно-ботанічна ділянка під назвою «Триніг»
- «Пам'ятка Пеняцька»
- Відслонення тортонських пісковиків
- Ерозійний останець морських рифів Товтрів або Медоборів Сарматського віку в околицях с. Підкамінь
- Сасівська
- Конвалія