Бусовисько

Церква Собору Пресвятої Богородиці

Церква Різдва Богородиці було побудовано в 1780 році, як наступницю старої церкви, про яку згадується 1695 роком. Поруч нової церкви за 8 років після звели двоярусну дзвіницю. Дати мають бути вказані на західних дверях церкви та на дверях дзвіниці.

Храм в Бусовиську дерев'яний, зведений з ялинкових брусів, тризрубний та триверхий. Бусовиські старовині церква та дзвіниця представляють собою унікальний ансамбль архітектури бойківської школи. Вартує додати, що попередня церква була теж тризрубна але мала два двозаломними верхами

Прикраса інтер’єру - вівтар кінця XVIII ст. Кажуть, що в церкві зберігаються ікони невідомих авторів «Преображення Христа» (XIV ст.) і «Поклін царів і східних мудреців Ісусові» (середини XVI ст.). Ці образи були перенесені з собору монастиря, який був у сусідньому селі Спас. Монастир закрили, а ікони та деяку церковну утворь перенесли до храму в Бусовиську. А от ікона «Поклоніння волхвів», яка датується теж серединою XVI ст. і яка перебувала в храмі тривалий час, нині належить до фондів Національного музею імені Андрія Шептицького у Львові.

У радянській період - тридцять років поспіль - церква стояла закритою. З 90-их років будівля набула статусу пам’ятки архітектури Національного значення України. Нині це діючий храм Православної Церкви України.

Як ми можемо побачити з архівних фотографій на 20 рр. ХХ ст. церква мала оригінальне покриття – ґонт. Після ремонту церкву вкрили бляхою, яка є неестетичною та шкодить збереженості пам’ятки

Спаський камінь

Між селами Бусовисько та Спас у лісі заховався Спаський камінь, або як, його називають Чортів камінь.

Будівля старої школи

В Бусовиську у 1880 році за кошта сільськоїгромади була зведена взірцева школа, як про це занотувала у монографії 1939 року про Старосамбірщину Софія Стешальська та зазначила, що будівля може бути зразком при будівництві таких споруд в інших селах.

Нині будівля школи зберігається у Музеї народної архітектури та побуту імені Климентія Шептицького Шевченківський Гай

Мітки: дерев'яні храми,