Годовиця

Костел усіх святих у Годовиці

У невеликому селі Годовиця посеред мальовничої місцини доживає в руїні свій вік пам’ятка національного значення костел Усіх Святих.

Храм був зведений архітектором Бернардом Меретином у стилі бароко. Схожі за виглядом костели-нащадки ми можемо побачити у набагато кращому стані у Лопатині, Берездівці та Буську (Львівська область), також у Коломиї (Івано-Франківщина) та польському місті Тарногород. Архітектор тісно співпрацював з митцем Іоанном Георгом Пінзелем. Його характерні емоційні і впізнавальні роботи прикрашали храми та ратуші.

Попередником нинішнього костелу був дерев’яний парафіяльний костел, він був знищений татарами у 1621 році. Хоча вартує зазначити, що це був не перший костел. Так польський історик Ян Островський зауважує, що парафія Всіх Святих у селі була заснована близько 1498 року.. Отже, 1631 року на місці понівеченого татарами постає ще один костел. За описами він був доволі скромний, мав головний вівтар на честь Усіх святих, та два бічних св. Анни та Божої Матінки.

Той, храм, що наразі гине через людську недбалість був зведений у 1751-1758 роках за ініціативи львівського каноніка та архідиякона Щепана Міхульського. Як вже згадувалося роботи виконували Бернард Меретин, Іоанн Георг Пінзель. Також внутрішні оздоблювальні художні роботи виконував Олександр Ролінський. Деякі фігури роботи Пінзеля, які розміщувалися вівтарній частині , зараз зберігаються в Музеї сакральної барокової скульптури Пінзеля, заснованому 1996 року в колишньому костелі Кларисок Босих у Львові. Також слід додати, що деякі скульптури янголів створив Мацей Полейовський.

Врятовані скульптури навіть експонувалися у музеї Лувра з 21 листопада 2012 до 25 лютого 2013 року, де викликали справжній фурор!

В Годовицькому костелі храмовою іконою був образ Божої матері з немовлятком. Дивовижно , але цей образ - акварельна робота на гравюрі - копія фігури Марії з Дитятком, яка була встановлена у придорожній каплиці біля Оломоуча в Моравії. Цей образ наприкінці 18 століття зберігався в родині з Басівки, а вже потім потрапив як придане до родини Рачковських у 1839 році у Годовицю. Фарби з часом тускніли, що й притаманно акварелі. Але раптом родина помітила у 1852 році, що ікона сама відновилася й фарби стали знову яскравими. Для підтвердження дива була створена і прислана спеціальна комісія зі Львова на чолі з Лукашем Баранєцьким, яка визнала, що дана подія не є сфальсифікованою. Після чого чудотворний образ встановили в костелі у вівтарі Непорочного Зачаття Божої Матері. Церемонія з коронування Чудотворного Образу Божої Матері з Годовиці відбулася в 1932 році. З часом чудотворний образ вивезли до Польщі і зараз він перебуває у костелі св. Августина у Вроцлаві. Так, що хто, там буде у Вроцлаві. помоліться перед образом за спасіння Годовицького костелу, дуже прошу!

Тепер лише на старих фотографіях можемо бачити який був розпис склепінь костелу в Годовиці. Хоча ще до 1970-их років, коли храм мав дах можна було потрапити всередину і побачити це витвір мистецтва. Пожежа 1974 року знищила й дах, і цей гарний розпис. У 2016 році ще одне зі склепінь не витримало недбайливо ставлення людей та жахливі погодні умови, внаслідок сильних дощів розчин не витримав і скліпіння обвалилося.

Ми можемо на старій фотографії побачити у центрі розпису Мойсея, який тримає дві кам'яні таблиці, на яких сам Господь Своїм перстом написав Свій закон і Свої заповіді. Навколо Мойсея з хмар випливають святі. хтось з них ховає у смиренні свій погляд, а більшість святих зосереджує свій погляд кудись туди, де є сам Господь, якого бачать тільки вони.

Якщо звернутися до чотиритомника ПАМУ, то зустрічаємо там опис, який, був певно зроблений до пожежі.

"Цегляний, відтинькований, однонавовий, хрестовий у плані з укороченим трансептом, притвором та розташованим за віссю апсиди приміщенням. Центральний об’єм завершує сигнатурка. Зовнішній контур плану має пластичні обриси завдяки зрізаним і закругленим кутам. Головний фасад розкріплений подвійними пілястрами коринфського ордера.

Барочний фронтон завершено декоративними кам'яними вазами. (моя примітка, на 2011 рік цих ваз було 5). Стіни бічних фасадів розчленовані лізенами на дзеркала. Притвор завершений трикутним фронтоном і притаманним творчості Б. Мертина аттиком як балюстради. Неф, апсида з північним приміщенням та притвор перекриті хрестовими склепіннями, центральний простір - еліпсоподібним сферичним склепінням. Стіни та склепіння вкриті фресками, виконаними наприкінці XVIII ст. художником О. Ролінським.

Скульптура апсидної частини виконана Пінзелем (зберігається у музеї-заповіднику в Олеському замку, моя примітка завдяки Борису Возницькому! ). Особливістю апсидної частини є заміна архітектурного декору на монументальний ілюзорний живопис. У XX ст. реставрований живопис в інтер'єрі художницею Б. Беньковською. За об'ємно-просторовим рішенням пам'ятник майже ідентичний костелу у с. Берездівці (Миколаївський район, Львівської області) та належить до найкращих пам'яток у стилі бароко."



Вартує зауважити, що реставраційні роботи у ХХ ст. відбувалися декілька разів! 1927 року був відновлений головний вівтар, у 1929-1931 роках частково завдяки субсидії воєводського управління у Львові було реставровано розписи на стінах. В цей час було навіть проведене до храму електричне освітлення!

У 1961 році костел був остаточно закритий. Як вже зазначалося вище, більшість скульптур костелу були передані у 1965 році Львівській національній галереї мистецтв. Сьогодні вони перебувають в музеї Івана Георга Пінзеля, організованому в 1996 році в колишньому костелі Кларисок Босих у Львові.У 1974 році дах костелу та більшість склепінь були знищені. Відтоді храм залишається у руїні.


Коли я була у 2011 році в Годовиці, храм ще мав двері і був закритий, лише через щілину можна було зробити декілька фотографій на фотоапарат-мильничку. Тепер все інакше... Отже, чужу панораму 360 всередині костелу можна подивитися на карті гугл ось тут >>

А гарне відео від Романа Бречка, яке було знято з коптера навіть всередині костелу, можна подивитися нижче

У липні 2013 року під час візиту до Львова французького посла Данило Ярема - почесний консул Франції у Львові повідомив про те, що французька сторона допоможе відновити костел Всіх Святих у Годовиці. Навіть зауважив, що "ініціатива надійшла з польської сторони, однак у Львові також є люди, які готові вкласти у цю справу певні фінанси." Як бачимо, слова лишилися словами, на жаль, ані у французів, ані у поляків, й навіть у людей зі Львова бажання відновити святиню так і не реалізувалося.

Що маємо на 2020 рік. Навколо костелу та дзвіниці зведена огорожа, та на хвіртку причеплена табличку про те, що це пам’ятка архітектури…

Мітки: Львівська область, костели, костели, кірхи та реформаторські храми, руїни,