Костел з Язлівчик, який вже не в Язлівчику
Костел в Язлівчику був зведений на кошти Павла Голіновського та інших вірян парафії Бродів у 1936-1937 роках за проєктом інженера Стефана Зассовського.
Храм являв собою однонаву зрубну дерев'яну споруду з двома відсіками біля вівтарної частини та двома відсіками з боку головного входу. Дерев’яний головний вівтар зроблений у формі порталу з колонами коринфського ордеру, на нижній частині якого вирізьблено прізвище фундатора Павла Голіновського та дату «1936» (пол. FUNDATOR PAWEŁ GOLINOWSKI I W R. 1936). Це костел є унікальним зразком використання стилю модерн у дерев'яній сакральній архітектурі. Вважається, що це єдина така будівля і не існує аналогів на теренах України.
Після Другої Світової війни будівлю храму використовували у якості сільський магазин. До війни католицька громада налічувала 70 вірян, а після війни нікого вже й не було - нікому було опікуватися будівлею. Далі тут влаштували колгоспний склад, потім архів.
Про дерев’яну споруду належним чином не дбали, що призвело до початку руйнації споруди. Тривалий час він стояв пусткою. Найстрашніша пригода сталася у 2002 році - коли трактор пошкодив споруду і завалив шатрову вежу.
Нижче вже архівні фотографії авторства Хребтієвського О. Певно вони були виконані до 2010 року, так як в цей рік двері храму було закрито.
Подальша доля костелу була наче вже зрозуміла. Будівля руйнувалася. Але до попелюшки прийшла справжня фея в особі Олени Крушинської, авторки проєкту «Дерев’яні храми України». Вона знайшла спонсора для реставрації об’єкта. А далі восени 2009 року архітектори-реставратори з НУ «Львівська політехніка» провели обстеження споруди, визначили обсяг і характер робіт, розробили кошторисну документацію на кілька етапів реставраційних робіт. Навть були проведені ремонтні роботи. До речі, костел не був внесений в жодні реєстри памяток. Паралельно костелом зацікавилася польська сторона, яка теж вирішила врятувати храм. В результаті 2012 року костел перенесли до Шевченківського Гаю. Про цю історію можна прочитати на сайті пані Крушинської тут.
Після переміщення храму до музею, його відновили, замінивши багато пошкоджених дошок. Тепер в приміщенні костелу діє виставка сакральної скульптури, які були зібрані з костелів та православних церков Галичини. Після 24 лютого 2022 року, коли фашистська Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну ця експозиція була захована, то ж надалі тут влаштовували тимчасові виставки переважно антивоєнного напрямку.
Церква
В Язлівчику стоїть майже столітня церква. ЇЇ звели в 1936 році на місці тимчасової каплиці святого Михайла, яку поставили в 1920-их рр. Але вартує зауважити, що на цьому місці існувала більш давня церква. Цей храм був дерев’яним, його звели 1744 році. Він зберігся до ХХ століття, але був знищений під час Першої Світової війни.