Матків

Sightseeing. Цікаві місця Дивовижне село Матків

На березі річки Стрий вже у мальовничих Карпатах розташувалися аж дві деревяні церкви. Одна з них включена до переліку світової спадщини ЮНЕСКО у 2013 році.

Друга церква теж красуня – розташована в іншому куті села. Вона є трохи молодшою за юнесківську

Церква Собору Пресвятої Богородиці (Церква Святого Димитрія)

Беззаперечно, церкву Собору Пресвятої Богородиці можна назвати шедевром бойківської архітектури. Зведена вона була 1838 року майстрами Іваном Мельниковичем та Василем Іваниковичем.

Увагу привертають до себе три восьмибічні верхи центральний з п’ятьма заломами, і два з чотирма. утворюючи масивну висоту. Ось це пірамідально-ступеневе перекриття зі зменшенням вгорі і є однією зі стильових ознак бойківської школи. Ці верхи за формою нагадують ялинку.

До храмового ансамблю церкви входить дерев'яна дзвіниця, що розташувалася неподалік від церкви. Вона триярусна, вінчає верхівку купол, у плані споруда - квадратна. Вона була зведена Михайлом Векличем.

«Дерев'яна, тризрубна, триголова. У плані складається з трьох квадратних зрубів: великого центрального та менших – бічних. До східного обсягу з півдня та півночі примикають невеликі приміщення. Усі зруби перекриті шоломоподібними верхами з перехопленнями на пірамідальних восьмибічних основах із заломами (центральний верх має п'ять заломів, бічні – по чотири). Споруда по периметру оточена піддашшям на кронштейнах-випусках вінців. Внутрішній простір всіх зрубів розкрито у висоту. В інтер'єрі центральний зруб з'єднаний з бабинцем дуже високим арочним вирізом. Хори у вигляді широкої галереї йдуть уздовж стін бабинця та виходять у центральний зруб.»

ПМА УРСР, 1983р.

церква святої Трійці

Так звана цвинтарна церква св. Трійці була зведена у 1899 році майстром Лукою Снігуром на місці старої, яку побудували ще у 1770-их рр. Цей останній храм зазнає деяких зовнішніх змін останнім часом. Так наприклад у 2000-их він мав трохи занедбаний вигляд, а судячи з фотографій вже за 10 років відбувся ремонт. Я ж побачила храм у 2015 році вже з новим дахом, який виблискував на сонці та сліпив очі.

Мітки: Львівська область, дерев'яні храми, церкви,