Вишня

Bieńkowa Wisznia - Бенькова Вишня

Маєток та Палац Олександра Фредро

Побудований палац у стилі неоренесансу у 1835 році. Дата побудови палацу вибита на картушах, вмурованих у ліве крило споруди. На одному напис: «Aleksandtr hr. Fredro», на другому — «Budowal 1835» Перебудував палац вже його внук Андрій Максиміліан у 1896 році, про що теж зазначено на одному з картушів. Тоді були додано багато декоративних елементів екстерєру, як то фрізи, маскарони у вигляді голів військових в шоломах та в інтерєрах, Внутрішнє оздоблення палацу зберіглося в непоганому вигляді. Й досі зберіглася багата ліпнина, литі чудові сходи з декоративними поручнями, та також печі.

Палац двоповерховий та неправильно форми. На першому поверсі була велика вітальня, кімнати та їдальня, бібліотека містилася на другому поверсі. Тепер літературний архів графа Олександра Фредро зберігається у Вроцлаві. Будівля має напівкруглі вікна та двері.

Після 1945 року в стінах палацу було відкрито сільськогосподарську школу.

Нині у приміщеннях палацу займає частина Вишнянського коледжу Львівського національного аграрного університету.

Окрім палацу на території маєтку розташовані ще одноповерховий господарський корпус та двоповерховий флігель з наріжною баштою. У флігелі розміщувалися гості господарів маєтку.

Палац розташований в парку, що був закладений у XVIII ст. Тут збереглися алеї старих каштанів та лип. Також тут розташоване озеро, а з західного боку парку протікає річка Вишня.

Церква святих безсрібеників Козьми і Дем'яна

На околиці села Вишня розташована ще одна памятка. Ну як пам'ятка…

Пам'ятка архітектури національного значення - деревяна церква, яку звели 1805 року, була спаплюжена ремонтом на початку 2000-их років. Весь вигляд старовинної 200 річної церкви було знищено унаслідок оббиттям пластиковою вагонкою та встановленням металевого даху, що виглядає незграбно наче бляшанка. Не оминула зла доля і дзвіницю. Незрозуміло ставлення до святині УГКЦ. Але, на жаль, таке ще зустрічається не тільки на Львівщині, але і в інших областях країни. Коли не зважаючи на статус памятки архітектури, церкву нищить сама ж громада.

Автентичний вигляд старої церкви у львівській Вишні втрачено.

Мітки: палац, палаци та садиби,