Білгород-Дністровський

Тира, Алба Юлія,Турис, Білгород,Левкополь, Монкастро, Четатя Албе, Аккерман - все це назви одного міста - Білгород-Дністровський. Місто з давньою та багатонаціональною історією. Місто заплутаних вулиц  випробовує тебе, де приз-фортеця.А окрім неї безліч пам'яток!

 

Аккерманська фортеця

Координати головного входу 46.200737, 30.350888 Точні координати входу в фортецю Білгород-Дністровський на карті Google

 

Графік роботи фортеці в Білгород Дністровському
1/04 - 30/09 з 8.00 до 20.00 год. Екскурсійне обслуговування: з 9.00 до 17.00 год.
1/10 - 31/03 з 9.00 до 17.00 год. Екскурсійне обслуговування: з 9.00 до 16.00 год.
!Фортеця працює без вихідних та в свята

Це одна з небагатьої збережених фортець в  Україні. Могутня, гарна, найпопулярніша, вона - перлина Бесарабії. Одна з важливійших причин, чому ви маєте відправитися в Білгород-Дністровський.

Тут діє музей, проводяться виставки, фестивалі. Я обожнюю її, і коли не вдається потрапити в середину, то повірте прогулянка під її стінами, теж вартує часу. 

Ціни:
дорослий - 80 грн.
учні (6-16), студенти та курсанти(за наявності посвідчення), інваліди ІІгр  - 40 грн
Безкоштовно: * Герої УкраїниУчасники та ветерани бойових дій, 
* сім’ї загиблих військовослужбовцівІнваліди І групиДіти-інваліди
* Діти-сироти і діти, позбавлені батьківського піклування
* Працівники музеїв та заповідників, члени Національної Спілки Художників України та Національної Спілки Архітекторів УкраїниЧлени міжнародного комітету з охорони національної спадщини (ICOMOS)
* Діти дошкільного віку
*  Багатодітні сім’ї
* Військовослужбовці строкової служби
* Ліквідатори та інваліди аварії ЧАЕС І та ІІ категорії
* Молодята в день реєстрації шлюбу

Турецька фортеця на кістках давньогрецького міста

Твердиня зводилася на залишках давньогрецького міста Тіра. Фактично давній некрополь назавжди похований під фортецею. Вважається, що засновниками фортеці є генуезці, які прийшли  у Причорномор'я в ХІІІ столітті. На той час до складу Золотої Орди, очевидно, що  генуезці змогли домовитися із татаро-монголами.  Основна функція Білгородської фортеці, на той час вона називалася монкастро контроль Дністровського лиману.

Фортеця - одна з найбільших за площею в Україні. Своїми розмірами вона вражає. Давайте трохи цифр: за периметром 2,5 км,  загальна площа 9 га, Товщина стін від 1,5 метри до п'яти! Висота стін та веж від 5 до 15 метрів. З однго боку її мури майже впираються у води лиману, а з іншого боку її оточує глибокий рів .

Особливим для цієї твердині є те, що Аккерманська фортеця складається з декількох частин, які самі по собі вже являютья окремими фортифікаційними ділянками:

 • Гарнізонний двір (тут були казарми, стайні, склади)
 • Громадянський- найбільший за площею. Тут блуи житлові споруди, та мечеть. 
 • Карантинний або портовий. Нажаль. від нього майже нічого не лишилося. Тут були склади, призначався двір для ведення торгівлі.

Серце фортеці - цитадель, колись в ній розташовувався комендантський палац.. Зведена  цитадель була вона була ще генуезцями. Відноситься вона територіально до Гарнізонного двору і вважається найбільш укріпленою частиною фортеці.. Цитадель складається з чотирьох з'єднаних між собою муром веж. Вежі ж ці мають свої власні назви:

 • Придвірна (північно-східна),
 • Комендантська (південно-східна),
 • Темниця (південно-західна)
 • Скарбниця (північно-західна)

Найбільшим двором вважався Громадський. На території площею в 5 га до ХІХ ст. ще існували житлові споруди, потім були розібрані.. Наразі, зберіглися бешти Овідієва (Дівоча), Сторожова та Пушкіна. З центральної  брами фортеці — Кілійсько ми потрапляємо саме на Громадський двір.

.

Загадки минулого: друїди, масони в Бесарабії?

У 1440 було закінчено будівництво сегменту, який не був ні муром фортеці ні її баштою. Цей сегмент зберігся. Він виступає за мури фортеці й майже впритул підступає до лиману. В стіну цієї будівлі вмуровано 10 кам'яних ядер, які закладались у мур, як своєрідний оберіг. Практичної оборонної доцільності сегмент з ядрами немає ніякої. Тривалий час історики та архітектори не могли визначити призначення цієї споруди.

 

 

Не тільки  фортецею похвалитися може цей південний красень!..


Я дуже люблю Білгород-Дністровський. Чесно! Це одне з тих міст в Україні, яке можна порівняти зі скринею з не подвійним і, навіть, не потрійним дном, де купа "скарбів" вартує лише піддіти дощечку. Кожен раз,  я відкриваю, щось нове. І от при створенні цієї сторінки, я собі роблю теж нотатки, що ще ж подивитися. Отже, відкриваємо ті таємні дощечкі:

 

 Античне місто Тира

Координати Тири 46.200956, 30.351741 Точні координати вархеологічних розкопок давньогої Тіри а карті Google

Залишки давньогрецького міста неможливо оминути, вони знаходяться біля фортеці Аккерман.  Давньогрецьке місто, розташоване на правому березі Дністровського лиману на території сучасного м. Білгорода-Дністровського. Нажаль, внаслідок зведення спочатку середньовічного міста та фортеці, значна частина античного міста була знищена. Частина міста була зруйнована водами Дністровського лиману. На сьогодні збереглося лише 11-12 га території за межами середньовічної фортеці. Тут було знайденн культурні нашарування античної доби. Археологи розкопали залишки житлових кварталів IV ст. до н. е. — IV ст. н. е. та оборонних споруд кінця IV ст. до н. е. — середини ІІІ ст. н. е. Найдавнішими об'єктами можуть вважатися деякі підвальні приміщення, які були споруджені в самому кінці V — на початку IV ст. до н. е. і пізніше були перебудовані.

 

Олександрівські Казарми

Знаходяться казарми за адресою вулиця Шабська, 51, а самі координати 46.194293, 30.361654 Точні координати вархеологічних розкопок давньогої Тіри а карті Google Але! Тут є нюанс, щоб потрапити туди, вам потрібно з вулиці Шабської повернути ось тут 46.192683, 30.360343

 

Зведені казарми були у 1830році за наказом російського імператора Олександра І. Зараз це, нажаль, руїни, притулок для бомжів та осіб з різними кримінальними залежностями.

 

Церкви Білгород-Дністровського

Собор Вознесіння Господнього

 

Церква Иоана Предтечі - Грецька церква

 

 

Церква святителя Миколая

Друга назва Цвинтарна.

Церква Успіння Пресвятої Богородиці (Вірменська церква)

Споруджувалася церква під час турецького володіння. На ті часи за правилами жодна релігійна будівля іншої конфесії не могла перевищувати мечеті. Цим й пояснюється така приземлиста архітектура пам’ятки. Нажаль храм майже постійно закритий.В інтернеті є зображення як храм виглядє всередині. За радянськы часи тут був музей релігії та атеїзма.

 

Сарматська гробниця

Знаходиться на території Вірменської церкви. При дослідженні був знайдений керамічний посуд червоного кольору.

 

Скіфська гробниця

Ріг між вулицями Лазо та Шабською. Знайти досить важко ;(

 

 

Міська забудова Білгород-Дністровського 

 

Колишня земська управа

Будівля зведена на зламі XIX і XX століть. Тепер в її приміщеннях діє аграрний технікум

 

Чоловіча гімназія

Пам'ятка архітектури зведена в 1900 році, Тепер в стінах колишньої гімназії діє педагогічне училище.

 

Всередині збереглося дещо з інтерєрів.

 

Пожежна управа

Це теж стара будівля з високою вежею, яка й досі виконує свою першопочаткову фунцію

 

 

Особняки, вілли, старовинні будинки міста

№1 Особняк мирового судді Ярошевича - найгарнійший в Білгород-Дністровському

 

Зведений у 1890 році . Першими власниками найгарнішої садиби міста були князья Волконські. Потім будинок придав аккерманський суддя Ярошевич. 

Пізніше тут діяв Румунський банк, а за радянські часи в стінах цієї архітектурної перлини Білгород Дністровська діяла лікарня. Зараз садиба в стані руйнаці, вона виставлена на продаж. Певно нема жодного туриста, який би не зупинився і задався питанням, а чому тут не зробити щось унікальне? чому не рестврувати? Віддавати таку будівлю в приватні руки неможна, прикладом є спотворена власником садиба Цибульського. Такі будівлі мають бути тільки на балансі міста!

Садиба Асвадурова

Знаходиться за адресою вулиця Першотравнева,70

 

Зведений у 1896 році архітектором Флорансом .На першому поверсі жила родина Асвадурових. Калуст Асвадуров утримував магазин, а на другому поверсі жив з дружиною директор банка Сиротин.

За радянські часи спчатку в будівлі була пошта, а у 1987 тут розмістилася міська бібіблотека. У 1996 буідвля постраждала в наслідок підпалу. Кажуть, що це була не перша спроба вижити з будівлі бібліотеку. Так чи інакше, а колишній особняк стоїть пусткою і поступово руйнується.

 

Садиба Цибульського

Спотворена теперешнім власником. Нажаль, я не маю своєї фотографії. Особливо в порівннянні було - є: отже користуємося інтернетом. і бачимо:

 

 

Особняк Орбана

Зведений 1936 р. Знаходиться за адресою вулиця Михайлівська.

 

 

 Садиба Фемилиди

 Колись цей невеликий будинок належав купцю та судновласнику Михайлу  Фемилиди. Тепер в його стінах діє краєзнавчий музей з цікавими експозиціями.

 

Старий єврейський цвинтар

Білгород-Дністровський для мене унікальне місто. Кожен раз , я дізнаюсь щось нове про нього. І от зовсім недавно, я знайшла інформацію, що в місті є старий цвинтар. Кажуть, що ховають  тут за релігійними традиціями й досі при чому євреїв зі всієї одеської області.

Вузлики на наступну поїздку, а то бачила, але не зафотофіксувала! 

 • Садиба Гарсмена - будинок творчості. Ніяк не могла повірити, що то нестара будівля, і таки стара!
 • Садиба Когана, туди переїхала бібліотека
 • Казначество
 • Колишнє приходське училище ріг Комсомольскої (Поліцейської) та Кутузова (Грецької)
 • Синагога
 • Цвинтарі

 Які способи доїхати до Білгород-Дністровського 

потяги до Білгорода Дністровського 
 • Самий дешевий спросіб дістатися до міста з унікальною фортецею - електричка, Вартість електричкою обійдеться приблизно о 25 грн. з вокзалу міста Одеса (обовязково дивиться розклад!!! туда і головне обратно до Одеси - З Одеси приблизно 6:47, 8:31, 12:1514:03, 17:43 , назад 5:14, 9:30, 13:45, 16:54, 18:40 ),
 • З інших міст зручніше дістатися потягом, якщо співпадає ваш пукнтом з маршрутом наступних потягів 
  145К Київ → Ізмаїл
  136Л Чернівці → Білгород-Дністровський
 автобуси та маршрутки з Одеси до Білгород Дністровського
 • Зручно, та швидко - маршруткою №560, яка відправляється з головного залізчничного вокзалу м. Одеса, вартість на 2018р. становила 55 грн.
їдемо в Білгород Дністровський на машині
 • Власною машиною через Затоку, будь ласка будьте обережні на ділянці Затока - Білгород Дністровський. Дорога всього двополосна, а "літунів вистачає"
 
Мітки: фортеці, замки, некрополь, археологія, вілли, палаци, церкви, міська архітектура, Одеська область