Білгород-Дністровський

Тира, Алба Юлія,Турис, Білгород, Левкополь, Монкастро, Четатя Албе, Аккерман - все це назви одного міста - Білгород-Дністровський. Місто з давньою та багатонаціональною історією. Місто заплутаних вулиц випробовує тебе, де приз-фортеця.А окрім неї безліч пам'яток!

Аккерманська фортеця

Це одна з небагатьої збережених фортець в Україні. Могутня, гарна, найпопулярніша, вона - перлина Бесарабії. Одна з важливійших причин, чому ви маєте відправитися в Білгород-Дністровський.

Тут діє музей, проводяться виставки, фестивалі, різні святкові та урочисті заходи.

Я обожнюю цю фортецю. Коли не вдається потрапити в середину, то повірте прогулянка під її стінами, теж вартує уваги. З боку лиману фортеця здається неприступною. Дуже величною.

Графік роботи фортеці в Білгород Дністровському
1/04 - 30/09 з 8.00 до 20.00 год. Екскурсійне обслуговування: з 9.00 до 17.00 год.
1/10 - 31/03 з 9.00 до 17.00 год. Екскурсійне обслуговування: з 9.00 до 16.00 год.
!Фортеця працює без вихідних та в свята

Тут діє музей, проводяться виставки, фестивалі. Я обожнюю її, і коли не вдається потрапити в середину, то повірте прогулянка під її стінами, теж вартує часу.

Турецька фортеця на кістках давньогрецького міста

Твердиня зводилася на залишках давньогрецького міста Тіра. Фактично давній некрополь назавжди похований під фортецею. Вважається, що засновниками фортеці є генуезці, які прийшли у Причорномор'я в ХІІІ столітті. На той час до складу Золотої Орди, очевидно, що генуезці змогли домовитися із татаро-монголами. Основна функція Білгородської фортеці, на той час вона називалася монкастро контроль Дністровського лиману.

Фортеця - одна з найбільших за площею в Україні. Своїми розмірами вона вражає. Давайте трохи цифр: за периметром 2,5 км, загальна площа 9 га, Товщина стін від 1,5 метри до п'яти! Висота стін та веж від 5 до 15 метрів. З однго боку її мури майже впираються у води лиману, а з іншого боку її оточує глибокий рів .

Ціни:
дорослий - 80 грн.
учні (6-16), студенти та курсанти(за наявності посвідчення), інваліди ІІгр - 40 грн
Безкоштовно: * Герої УкраїниУчасники та ветерани бойових дій,
* сім’ї загиблих військовослужбовцівІнваліди І групиДіти-інваліди
* Діти-сироти і діти, позбавлені батьківського піклування
* Працівники музеїв та заповідників, члени Національної Спілки Художників України та Національної Спілки Архітекторів УкраїниЧлени міжнародного комітету з охорони національної спадщини (ICOMOS)
* Діти дошкільного віку
* Багатодітні сім’ї
* Військовослужбовці строкової служби
* Ліквідатори та інваліди аварії ЧАЕС І та ІІ категорії
* Молодята в день реєстрації шлюбу

Особливим для цієї твердині є те, що Аккерманська фортеця складається з декількох частин, які самі по собі вже являютья окремими фортифікаційними ділянками:

  • Гарнізонний двір (тут були казарми, стайні, склади)
  • Громадянський- найбільший за площею. Тут блуи житлові споруди, та мечеть.
  • Карантинний або портовий. На жаль. від нього майже нічого не лишилося. Тут були склади, призначався двір для ведення торгівлі.

.

Серце фортеці - цитадель, колись в ній розташовувався комендантський палац.. Зведена цитадель була вона була ще генуезцями. Відноситься вона територіально до Гарнізонного двору і вважається найбільш укріпленою частиною фортеці.. Цитадель складається з чотирьох з'єднаних між собою муром веж. Вежі ж ці мають свої власні назви:

  • Придвірна (північно-східна),
  • Комендантська (південно-східна),
  • Темниця (південно-західна)
  • Скарбниця (північно-західна)


Найбільшим двором вважався Громадський. На території площею в 5 га до ХІХ ст. ще існували житлові споруди, потім були розібрані.. Наразі, збереглися башти Овідієва (Дівоча), Сторожова та Пушкіна. З центральної брами фортеці — Кілійської ми потрапляємо саме на Громадський двір.

Загадки минулого: друїди, масони в Бесарабії?

У 1440 було закінчено будівництво сегменту, який не був ні муром фортеці ні її баштою. Цей сегмент зберігся. Він виступає за мури фортеці й майже впритул підступає до лиману. В стіну цієї будівлі вмуровано 10 кам'яних ядер, які закладались у мур, як своєрідний оберіг. Практичної оборонної доцільності сегмент з ядрами немає ніякої. Тривалий час історики та архітектори не могли визначити призначення цієї споруди.

Фотогалерея Аккерманської фортеці

В фейсбучному альбомі "Аккерманська фортеця. Білгород-Дністровський" можна побачити дуже багато фотографій (будуть періодично додаватися і нові, отже підписуйтеся й на сторінку сайту в Facebook)

Не тільки фортецею похвалитися може цей південний красень!..

Я дуже люблю Білгород-Дністровський. Чесно! Це одне з тих міст в Україні, яке можна порівняти зі скринею з не подвійним і, навіть, не потрійним дном, де купа "скарбів" вартує лише піддіти дощечку. Кожен раз, я відкриваю, щось нове. І от при створенні цієї сторінки, я собі роблю теж нотатки, що ще ж подивитися. Отже, відкриваємо ті таємні дощечкі:

Античне місто Тира

Залишки давньогрецького міста неможливо оминути, вони розташовані упритул до фортеці Аккерман. Давньогрецьке місто, розташоване на правому березі Дністровського лиману на території сучасного м. Білгорода-Дністровського.Проте, внаслідок зведення спочатку середньовічного міста та фортеці, значна частина античного міста була знищена. Частина міста була зруйнована водами Дністровського лиману. На сьогодні збереглося лише 11-12 га території за межами середньовічної фортеці. Тут було знайденн культурні нашарування античної доби. Археологи розкопали залишки житлових кварталів IV ст. до н. е. — IV ст. н. е. та оборонних споруд кінця IV ст. до н. е. — середини ІІІ ст. н. е. Найдавнішими об'єктами можуть вважатися деякі підвальні приміщення, які були споруджені в самому кінці V — на початку IV ст. до н. е. і пізніше були перебудовані.

Олександрівські Казарми

Розташовані казарми за адресою вулиця Шабська, 51 Але! Тут є нюанс, щоб потрапити туди, вам потрібно з вулиці Шабської повернути ось тут 46.192683, 30.360343

Зведені казарми були у 1830році за наказом російського імператора Олександра І. Зараз це, на жаль, руїни, притулок для бомжів та осіб з різними кримінальними залежностями.

Храми Білгород-Дністровського

Собор Вознесіння Господнього

Церква Иоанна Предтечі - Грецька церква

Церква святителя Миколая

Друга назва Цвинтарна.

Церква Успіння Пресвятої Богородиці (Вірменська церква)

Споруджувалася церква під час турецького володіння. На ті часи за правилами жодна релігійна будівля іншої конфесії не могла перевищувати мечеті. Цим й пояснюється така приземлиста архітектура пам’ятки. Шкода, що храм майже постійно закритий.В інтернеті є зображення як храм виглядє всередині. За радянськы часи тут був музей релігії та атеїзма.

Сарматська гробниця

Розташована на території Вірменської церкви. При дослідженні був знайдений керамічний посуд червоного кольору

Скіфська гробниця

Ріг між вулицями Лазо та Шабською. Знайти досить важко ;(

Міська забудова Білгород-Дністровського

Колишня земська управа

Будівля зведена на зламі XIX і XX століть. Тепер в її приміщеннях діє аграрний технікум

Чоловіча гімназія

Пам'ятка архітектури зведена в 1900 році, Тепер в стінах колишньої гімназії діє педагогічне училище.

Всередині збереглося дещо з інтерєрів.

Пожежна управа

Це теж стара будівля з високою вежею, яка й досі виконує свою першопочаткову фунцію

Особняки, вілли, старовинні будинки міста

№1 Особняк мирового судді Ярошевича - найгарнійший в Білгород-Дністровському

Зведений у 1890 році . Першими власниками найгарнішої садиби міста були князья Волконські. Потім будинок придав аккерманський суддя Ярошевич.

Пізніше тут діяв Румунський банк, а за радянські часи в стінах цієї архітектурної перлини Білгород Дністровська діяла лікарня. Зараз садиба в стані руйнаці, вона виставлена на продаж. Певно нема жодного туриста, який би не зупинився і задався питанням, а чому тут не зробити щось унікальне? чому не рестврувати? Віддавати таку будівлю в приватні руки неможна, прикладом є спотворена власником садиба Цибульського. Такі будівлі мають бути тільки на балансі міста!

Садиба Асвадурова

Розташований за адресою вулиця Першотравнева,70

Зведений у 1896 році архітектором Флорансом .На першому поверсі жила родина Асвадурових. Калуст Асвадуров утримував магазин, а на другому поверсі жив з дружиною директор банка Сиротин.

За радянські часи спочатку в будівлі була пошта, а у 1987 тут розмістилася міська бібліотека. У 1996 будівля постраждала в наслідок підпалу. Кажуть, що це була не перша спроба вижити з будівлі бібліотеку. Так чи інакше, а колишній особняк стоїть пусткою і поступово руйнується.

Садиба Цибульського

Спотворена теперешнім власником. На жаль, я не маю своєї фотографії. Особливо в порівнянні було - є: отже користуємося інтернетом. і бачимо:

Особняк Орбана

Зведений 1936 р. Розташований за адресою вулиця Михайлівська.

Садиба Фемилиди

Колись цей невеликий будинок належав купцю та судновласнику Михайлу Фемилиди. Тепер в його стінах діє краєзнавчий музей з цікавими експозиціями.

Старий єврейський цвинтар

Білгород-Дністровський для мене унікальне місто. Кожен раз , я дізнаюсь щось нове про нього. І от зовсім недавно, я знайшла інформацію, що в місті є старий цвинтар. Кажуть, що ховають тут за релігійними традиціями й досі при чому євреїв зі всієї одеської області.

Ще деякі пам'ятки Білгород-Дністровського

Вузлики на наступну поїздку, а то бачила, але не зафотофіксувала!

  • Садиба Гарсмена - будинок творчості. Ніяк не могла повірити, що то нестара будівля, і таки стара!
  • Садиба Когана, туди переїхала бібліотека
  • Казначество
  • Колишнє приходське училище ріг Комсомольскої (Поліцейської) та Кутузова (Грецької)
  • Синагога
  • Цвинтарі

Які способи доїхати до Білгород-Дністровського

Потягом чи електричкою:

  • Самий дешевий спосіб дістатися до міста з унікальною фортецею - електричка, Вартість електричкою обійдеться приблизно о 25 грн. з вокзалу міста Одеса (обовязково дивиться розклад!!! туда і головне обратно до Одеси - З Одеси приблизно 6:47, 8:31, 12:1514:03, 17:43 , назад 5:14, 9:30, 13:45, 16:54, 18:40 ),
  • З інших міст зручніше дістатися потягом, якщо співпадає ваш пукнтом з маршрутом наступних потягів
    145К Київ → Ізмаїл
    136Л Чернівці → Білгород-Дністровський

Маршруткою:

  • Зручно, та швидко - маршруткою №560, яка відправляється з головного залізчничного вокзалу м. Одеса, вартість на 2018р. становила 55 грн.

Машиною:

  • Власною машиною через Затоку, будь ласка будьте обережні на ділянці Затока - Білгород Дністровський. Дорога всього двополосна, а "літунів вистачає"
Мітки: Одеська область, фортеці, замки, археологія, церкви, вілли, міська архітектура, некрополі, фортифікаційні споруди, садиби, палаци та садиби, вірменська спадщина,