Кілія

Найстаріше місто України -  Кілія може похвалитися одним з небагатьох напівпідземних храмів, розташованих на території нашої країни, рисовими полями та жабенячими лапками в кафе ;)

На місці зведеної візантійцями фортеці розбитий міський парк, а про минуле торгівельного міста нагадає порт. Кілія портове місто генуезців,  Угорщини, Молдови, Османської імперії.

В Кілії збереглася унікальна напівпідземна церква Святого Миколая, старообрядницька Покровська церква та собор Покрова Богородиці, обидві зведені у 19 столітті.

Церква Святого Миколая

45.438781, 29.264238Точні координати на карті Google 

Адреса храму вулиця Дунайська, 4

Храм був зведений у 1485 році, коли Кілія входила до складу Османської імперії. На території завойованих земель діяла заборона будувати християнські храми вище турецького вершника – приблизно 2,5 м. Якщо не можна будувати вгору, то заборони в землю не було. Доречи, храм зведений на залишках більш давнього  - грецького. Від церкви існували підземні ходи, що вели у центр міста та до фортеці.

 

За радянські часи церкву було закрито, і зроблено склад-сховище для овочів. Найбільшої шкоди зараз завдають церкві повені – вода підтоплює храм, який раніше від цього захищали мармурові плити. Але їх ще за радянські часи вилучили.

Триярусна дзвіниця була добудована пізніше. Сам храм неодноразово перебудовувався. Діючий іконостас відноситься до 1809 р.

 

 

Собор Покрова Пресвятої Богородиці

45.450249, 29.265356 Точні координати на карті Google 

Розташований за адресою вулиця Гагаріна, 94

 

 

Храм св. Димітрія (Солунського?)

45.472227, 29.252550 Точні координати на карті Google 

Розташований за адресою вулиця Дмитріївська, 61

Побудований у 1908 р.

За радянські часи сильно постраждала дзвіниця, було знищено хрести, іконостас. Сам храм почали використовувати  як склад паливного вугілля, а потім, у 80-ті в приміщенні храму влаштували спортзал…

У 1991 р храм віддали православній церкві московського патріархату, відтоді й розпочалося відродження храму. Художники протягом двох років розписали храм, був замовлений дерев’яний різьблений іконостас, виконаний майстрами з західної України

 

 

 
 
Мітки: Церкви, Одеська область