Дорогобуж

Sightseeing. Цікаві місця Стародавнє місто

Дорогобуж село на Рівненщині, а колись це було давньоруське місто. Перша згадка у літопису припадає на 1084 рік.

Історична довідка

У ХІ-ХІІ ст. Дорогобуж був столицею удільного Дорогобузького князівства. Князював в ньому онук Ярослава Мудрого - Давид Ігорович, що й було записано в литописі: "В се же лето... Всеволод же посла по Давида и приведе его к себе і вдасть ему Дорогобуж"

З 1230 року Дорогобуж входить до складу Луцького князівства, з 1371 року він є власністю роду князів Острозьких. Тоді Острозький засновує тут на місці старого монастиря новий. Потім від Острозьких Дорогобуж переходить до Заславських, потім перебував у руках Сангушків, Конєцпольських, Валевських, Завішів, Джодків, Раковичів.

Замчище та колишній дорогобужський замок

Від давньоруського минулого до наших днів дожило городище. Збереглися дитинець та вали, план городища неправильної форми.

Місце, де був замок одразу вгадується, якщо дивитися з пагорбу Успенської церкви. Проглядаються давні вали. Від старого замку ще на початку минулого століття ще існувала кругла вежа з міцними контрфорсами та готичними вікнами, як стверджує Мечислав Орлович у своєму "Путівнику по Волині" (1929р). Навіть зараз можна оцінити наскільки було вдалим розташування замку.

Дуже шкода, що час, люди та обставини не донесли до нас цю споруду, рівно як і "новий двір". В двох километрах над Горинем в місцевості Рясникі був і палац грузинської княжни Абамелек з парком в 12 десятин.

Отже, про замок в Дорогобужі скупі відомості можна знайти лише в Мечислава Орловича. Можливо я погано шукала, але, наприклад, Рапопорт у "Военное зодчество Западноукраинских земель XIV" написав тільки про городище. Цитую: "план городища складної неправильної форми. Східна частина - давньоруський дитинець розміром 70х100, захищене валом. Зі сходу до дитинця прилягає другий майданчик - напевно, окольне місто, розташоване нижче за рельєфом, розміром в 100 на 100м"

Погані новини

Давньоруське городище в Дорогобузі знищує рівненчанин фермер Сергій Міщанін

2020, травень...

Скориставшись карантином 2020 року він зводить високий паркан і починає руйнацію археологічної пам'ятки Давньої Русі! "Роблю сарай. Ну там може будуть кролики. За документами, у мене є там і сарай, і будинок. Усе там розписано, розмальовано." Рівненчанину Сергію Васильовичу Міщаніну, 1967 року народження, колишньому дорогобужцю, наплювати на історію, на історичну спадщину України. Він, проживаючи на вулиці імені давньоруського князя , знищує в Дорогобужі залишки городища, де проживали інші давньоруські князі. Ганьба вам, Сергій Міщанін! Ганьба і тим, хто видав цей дозвіл-пісюльку. Порушення закону очевидне, але чи буде припинено і порушники наказані - невідомо. Впровадження відкрите... Країна руїна.:( Це як треба ненавидіти власну рідну землю?!

Новина за темою >>

Свято-Успенська церква

Історія

Старовинний храм Успіння Господнього - єдина споруда, яка зберіглася від давнього Пречистенського монастиря. Обитель була заснована в XVI ст. за фундацією князя Констянтина Острозького. Хоча існують певні переумови вважати , що дорогобузька церква існувала ще за давньоруську добу.

Дві дати - 1577 рік та 1582 рік - лише дати перебудови, добудови чи відновлення храму. Про давньоруське походження свідчать голосники на внутрішній поверхні склепіння та ліхтарики в інтерєрі церкви. Це, а також мурування з якісно випаленої плінфоподібної цегли на вапняному розчині типу цем'янки, все це вказує на користь того, що Успенська церква таки була дійсно перебудована з давньоруського храму.

У 1786 році споруду настільки було перебудовано, що класифікувати її за архітектурним стилем вже важко.

Вважається що у XVIст засновником монастиря був К.-В. К. Острозький. З 1644р по 1834 храм був василіянським. В цей період до храму було прибудовано два корпуси келій. 1834 року монастир стає православним. На кінець цього ж століття келії були розібрані. А ще через півстоліття у 40-х роках ХХ ст. до храму прибудували триярусну деревяну дзвіницю, чим знищили барокове оздоблення храму, хоча залишки помітні між другим та третім ярусом дзвіниці.

Храм за розмірами не можна вважати великим - 20,5 на 12м, але однонавова буділя укріплена позаду потужними контрфорсами, все це надає масивності та якогось відчуття середньо вічності та монолітності, навіть незважаючи на дивний колір – рожевий.

Цінна знахідка

Під час археологічної експедиції у 1991 році під керівництвом археолога Богдана Прищепи у Дорогобужі розкопали житло ХІІ-ХІІІ-го століть. Однією із знахідок був меч ХІ (!)-го століття, який не має аналогів в Україні. Реставрація його тривала чотири роки. І от у березні 2021 року староданя зброя повернулася у Рівненський обласний краєзнавчий музей. Цікавий сюжет про меч , його історію можна подивитися у репортажі від "Суспільного"

Як дістатися до Дорогобужу

Через зупинку «Дорогобуж» проходять всі маршрутки та автобуси які рухаються трасою Рівно-Київ. Тож просто кажете – «зупиніть на зупинці». Якщо ви йдете пішки від траси раджу налаштуватися на довгу путь. А якщо ви подорожуєте власним транспортом, то швидко доїдете.

Мітки: Рівненська область, церкви, городища, втрачені замки,