Дорогобуж

 

 

Дорогобуж село на Рівненщині, а колись це було давньоруське місто. Перша згадка у літопису припадає на  1084 рік.

 

У ХІ-ХІІ ст. Дорогобуж був столицею удільного Дорогобузького князівства. Князював в ньому онук Ярослава Мудрого - Давид Ігорович, що й було записано в литописі: "В се же лето... Всеволод же посла по Давида и приведе его к себе і вдасть ему Дорогобуж"

З 1230 року Дорогобуж входить до складу Луцького князівства, з 1371 року він є власністю роду князів Острозьких. Тоді Острозький засновує тут на місці старого монастиря новий. Потім від Острозьких Дорогобуж переходить до Заславських, потім перебував у руках Сангушків, Конєцпольських, Валевських, Завішів, Джодків, Раковичів.

 

Замчище та колишній дорогобужський замок

Городище, замок і т.п.

 

Від давньоруського минулого до наших днів дожило городище. Збереглися дитинець та вали, план городища неправильної форми.  

Місце де був замок одразу вгадується, якщо дивитися з пагорбу Успенської церкви. Проглядаються давні вали. Від старого замку ще на початку минулого століття ще існувала  кругла вежа з міцними контрфорсами та готичними вікнами, як стверджує Мечислав Орлович у своєму "Путівнику по Волині" (1929р). Навіть зараз можна оцінити наскільки було вдалим розташування замку.

Дуже шкода, що час, люди та обставини не донесли до нас цю споруду, рівно як і "новий двір". В двох километрах над Горинем в місцевості Рясникі був і палац грузинської княжни Абамелек з парком в 12 десятин.

Отже, про замок в Дорогобужі скупі відомості можна знайти лише в Мечислава Орловича. Можливо я погано шукала, але, наприклад, Рапопорт у "Военное зодчество Западноукраинских земель XIV" написав тільки про городище. Цитую: "план городища складної неправильної форми. Східна частина - давньоруський дитинець розміром 70х100, захищене валом. Зі сходу до дитинця прилягає другий майданчик - напевно, окольне місто, розташоване нижче за рельєфом, розміром в 100 на 100м"

Погані новини

2020, травень...

Давньоруське городище в Дорогобузі знищує  рівненчанин фермер Сергій Міщанін

Скориставшись карантином 2020 року він зводить високий паркан і починає руйнацію археологічної пам'ятки  Давньої Русі! "Роблю сарай. Ну там може будуть кролики. За документами, у мене є там і сарай, і будинок. Усе там розписано, розмальовано." Рівненчанину Сергію Васильовичу Міщаніну, 1967 року народження, колишньому дорогобужцю, наплювати на історію, на історичну спадщину України. Він, проживаючи на  вулиці імені давньоруського князя , знищує в Дорогобужі  залишки городища, де проживали інші давньоруські князі. Ганьба вам, Сергій Міщанін! Ганьба і тим, хто видав цей дозвіл-пісюльку. Порушення закону очевидне, але чи буде припинено і порушники наказані - невідомо. Впровадження вікрите... Країна руїна.:( Це як треба ненавидіти власну рідну землю?!

Новина за темою >>

 

Свято-Успенська церква


50.630697, 26.558602 Точні координати церкви в Дорогобужі на карті Google 

 

Історія

Старовинний храм Успіння Господнього - єдина споруда, яка зберіглася від давнього Пречистенського монастиря. Обитель була заснована в XVI ст. за фунаторством князя Констянтина Острозького.  Хоча існують певні переумови вважати , що дорогобузька церква  існувала ще за давньоруську добу.

 

 

Дві дати - 1577 рік та 1582 рік - лише дати перебудови, добудови чи відновлення храму. Про давньоруське походження свідчать голосники на внутрішній поверхні склепіння та ліхтарики в інтерєрі церкви. Це, а також мурування з якісно випаленої плінфоподібної цегли на вапняному розчині типу цем'янки, все це вказує на користь того, що Успенська церква таки була дійсно перебудована з давньоруського храму.

У 1786р споруду настільки було перебудовано, що класифікувати її за архітектурним стилем вже важко.

 

 

Вважається що у XVIст засновником монастиря був К.-В. К. Острозький. З 1644р по 1834 храм був василіянським. В цей період до храму було прибудовано два корпуси келій. 1834 року монастир стає православним. На кінець цього ж століття келії були розібрані. А ще через півстоліття у 40-х роках ХХ ст. до храму прибудували триярусну деревяну дзвіницю, чим знищили барокове оздоблення храму, хоча залишки помітні між другим та третім ярусом дзвіниці.

Храм за розмірами не можна вважати великим - 20,5 на 12м, але однонавова буділя укріплена позаду потужними контрфорсами, все це надає масивності та якогось відчуття середньо вічності та монолітності, навіть незважаючи на дивний колір – рожевий.

 

 

 

 

Як дістатися до Дорогобужу

Через зупинку «Дорогобуж» проходять всі маршрутки та автобуси які рухаються трасою Рівно-Київ. Тож просто кажете – «зупиніть на зупинці». Якщо  ви йдете пішки від траси раджу налаштуватися на довгу путь. А якщо ви подорожуєте власним транспортом, то швидко доїдете.

Мітки: Рівненська область, Церкви, городище