Романтичні руїни новомалинського замку, колись одного з найгарніших та багатих маєтків Волині. Тепер Новомалинський замок лише для пооцінувачів, які не бояться поганої дороги!
Історична довідка
Перша назва місцевості походить від замку, який звів князь Свидригайло на пагорбі біля ріки і назвав його Глухні (Głuche) . Ці землі подарував князю король Владислав Ягайло у 1392 році.
1430 князь дарує Глухні та деякі села поруч своєму придворному Єло-Малинському (Jeło-Malińskiemu h. Pietyrog) . У другій половині XVIII століття староста Ян Канті Малиньський змінив ім'я Глухні, як звучало руське ім'я, на Ново-Малин Новомалин пробув у власності родини Малинських до кінця XVIII ст.
1802 року Новомалин разом с сусідніми селами відходить у спадок до доньки Яна Канті та його дружини Ельжбети Четвертинської (ks. Czetwertyńskich) – Кастильді. Кастильда Малинська була заміжньою за маршалком дворянства Станіславим Сосновським (Stanisław Sosnowski h. Nałęcz,). За маєток виникли судові тяжби Четвертинських з Сосновськими. На підставі рішення арбітражного суду родина Сосновських не мала права жити в головному корпусі замку.
Сосновський тоді перероблює приміщення на території замку під житловий будинок з’єднав з ним дві неподалік вежі, влаштувавши круглу спальну кімнату в одній, а гардеробну в іншій. Третю вежу він перероблює на каплицю. А навколо замку розбиває парк, неподалік від замку зводить стайню, де тримає конец англійських та арабських порід.
Томаш Оскар Сосновський, відомий на ті часи скульптор, приймає в спадок у володіння Новомалинський маєток. Але він майже не проживає в Новомалині. Хоча й має в одній з кімнат палацу студію. Його вибір був навчання у Берлині та Римі, потім остаточне проживання в Римі. А новомалинський замок був під наглядом керуючих. В цей час замок виглядав занедбаним.
Після смерті Новомалин за спадком опиняється в руках різних родів : Фальковських, Ходкевичі, Довгайлів. Родина Довгайлів Домінік та Анна використовували Новомалин як літню резиденцію. Останнім власником Новомалинського маєтку був Кароль Довгайло (Karol Dowgiałło), який з 1939 р. вважався зниклим безвісті. Хоча зрозуміло, що у страшні 30-ті ХХст., що могло з ним статися.
Новомалинський замок
Новомалинський замок - найромантичні руїни Волині. А колись це була доволі потужна твердиня.
Новомалинський Замок зведений наприкінці XІV- початку XV століттях на пагорбі над рікою Свитенька. Оточений був ровом наповненим водою. У плані замок був регулярним, мав п’ять наріжних п’ятигранних башт, з’єднаних мурами, в’їзну браму з північно-східного боку й міст через рів. Збереглося на наш час дуже небагато: від колишнього величного замку лишилися західна п’ятигранна двоярусна башта, напівзруйнована південна башта, невелика ділянка оборонного муру з бійницями між ними, руїни колишнього палацу і романтичні руїни каплиці. ЇЇ було перероблено у ХІХ столітті з північної вежі замка.
Палац розташований вздовж південно-східного фронту замку. Його зовнішня стіна була оборонною та з’єднувалася з замковими мурами. Прямокутний в плані, двоповерховий. Всі перекриття на сьогодні зруйновані, лише в трьох камерах першого поверху збереглися хрестові склепіння. Товсті мури прорізані прямокутними вікнами. Як стверджує важкий том ПАМ України, палац має склепінчасті підвали в кількох рівнях.
На особливу уваги, в контексті того, що залишилося, заслуговує каплиця.
Вона побудована в неоготичному стилі на основі залишок оборонної вежі, що виходила за основу лінію оборони. У плані каплиця квадратна, її внутрішній об’єм циліндричний. Фасади прорізані стрілчастими вікнами; поставлені на рогах високі башточки нагадують готичні пінаклі (декоративні башточки притаманні готичній архітектурі). Інтер’єр каплиці був прикрашений різьбленням по мармуру, виконаним скульптором О. Сосновським на початку ХІХ століття. Деякі його роботи можна побачити у Острозькому музеї, і, чесно кажучи, вони просто вражають своєю витонченістю та правдоподібністю.
Перебудовувався замок весь час: в XV, XVІІ, XVІІІ століттях.
Як вже вище зазначалося «Велика перебудова» була проведена на початку ХІХ століття власниками Сосновськими.
Це був один з найгарніших та багатих за колекціями та оздобленням замків на Волині. Перша Світова нанесла значний удар по життю маєтку. Тоді 15 возів різних цінних речей з маєтку було вивезено та залишено на збереження в Житомирі. Але там було й пограбовано, й знищено.
У 1921-1939 роках останній власник Новомалину Кароль Довгайло здійснив ретельну реставрацію замку. Він укріпив всі стіни, накривши їх дахом, а потім привів всю конструкцію до стану як виглядав маєток до 1914 року
Непоправної шкоди зазнав замок підчас Другої Світової, фактично він був зруйнований. В житлових приміщеннях перебувала німецький гарнізон. Восени 1943 партизани розпочали наступ з метою знищення німців. В результаті постійних штурмів, стрілянини замок ще більше постраждав. Остаточне знищення зробили селяни. Вони розбирали будівлі на цеглу, щоб побудувати собі в землянках пічки .
На превеликий жаль жодного кроку на реставрацію замку або хоча б його консервацію та реальну охорону не здійснено. Хоча, насправді, проект реставрації існує (див малюнок - реконструкція вигляду в ХІХ ст. за Михайлішином).
Літографія з альбому Наполеона Орди Новомалинського замку Nowomalin na Ukrainie - Pałac Oskara Sosnowskiego (1810-1888)
Все, що було знайдене на території Новомалинського замку, як то плити XVI ст., барельєф, оздоблення з огорожі – зараз перебуває в складі експозиції в Острозькому музеї
Вартує зауважити, що прогулюючись територією колишнього замку, будьте обережні - дуже багато проваль, які замасковані високими травами.
Увага! Дорога до замку погана, бруківка.