Павлоград

Sightseeing. Цікаві місця Що цікавого в Павлограді

Неочікувано багато пам'яток. Багата міська забудова міста. Павлоградом потрібно гуляти, дивитися, взнавати, фотофіксувати.

Історична довідка

Павлоград вперше згадується у 1779 році. Тут вже існувале поселення, засноване запоріжцями Самарської та Калмиуської паланок.

На початку 70 –х рр.. ХVIIIст. тут влаштував зимник старшина Матвій Хижняк. Так було утворено Матвіївську слободу. Назва перетворилася на Матвіївку, але вже з 1779 року поселення перейменовують на Луганське. І вже зі статусом повітового міста у 1784 році міняє назву на Павлоград – на честь спадкоємцю російського престолу Павла І.

1831 року розпочинається місто планування та відбувається забудова міста за планом шотландського архітектора та інженера Вільяма Гесте.

Павлоград — центр Західно-Донбаського вугільного басейну на річці Самара. Промислове видобування вугілля розпочалося в середині ХХ ст.

В місті можна побачити чимало архітектурних цікавинок. А поза містом збереглася унікальна памятка Маврийнський павук, неподалік від села Межиріч.

Перше, що вразить мандрівника у Павлограді, то це різноманітність міської забудови, переважно одно та двоповерхової та в стилі модерн.

Кафедральний собор Спасо-Нерукотворного Образу

Головний храм Павлоградського благочиння Української Православної Церкви (МП) міста Павлоград. Кафедральний собор міста був закладений у 1982 році на спеціально купленій ділянці та за кошти шановного мешканця міста Якова Голубицького. Закладку першого каменю та освячення місця зведення храму зробив протоієрей Іоанн Сергієв-Кронштадський. Мешканці називала храм церква Глибоцького. Будівництво тривало до 1898 р. , на жаль фундатор храму до його завершення будівництва не дожив.

Під час Другої світової храм постраждав при бомбардуванні міста, але він до війни під час та деякий час після був діючим. У 1960 році приміщення святині було перероблене на спортивний зал, також була здійснена добудова приміщень із західного боку.

Радянському антирелігійному будівництву «заважали» поховання засновника храму Якова Глибоцького та його дружини. Надгробки родини Глибоцьких були варварські зруйновані, а рештки тіл недбало перепоховали на міському кладовищі. У 2010 році порушена проблема відновлення могил Якова Голубицького та його дружини Меланії, які вважають історичною спадщиною міста.

З набуттям незалежності України, будівля храму була повернена до УПЦ, та 1 995 році реставраторами проведені значні роботи з відновлення пам’ятки.

Кафедральний собор є пам'ятником архітектури місцевого значення з охоронним номером № 175.

Спаській собор трьохпрестольний: Головний вівтар в пам'ять Нерукотворного Образу Спасителя; правий — Благовіщеня Пресвятої Богородиці; лівий — на честь святителя Миколая, Мирлікійського Чудотворця. У соборі зберігаються частки мощей святих угодників Божих і копія Чудотворної Почаївської ікони Божої Матері.

До початку 20 століття при храмі розміщувалася бібліотека, що налічувала 307 книжкових томів. Також 1904 році при соборі для дітей були відкриті три школи: школа грамоти, Городищенська церковно-парафіяльна школа, Олександрівська церковно-парафіяльна школа.

Свято-Успенский храм

Каплиця

Цвинтарна каплиця на честь ікони Божої Матері «Несподівана радість». Народна назва "Румунська"

Покровский гарнізонній храм

Комплекс казарм

Неподалік від гарнізонної церкви розташований комплекс казарм Керч-Єнікальського полку. Точніше те, що від них лишилося.

Графский театр

вул. Харьківська, 65 пам'ятка архитектури, 1896 р.

Паровий млин Венгеровського

Колишня міська управа

В колишній будівлі міської управи тепер працює поштове управління/

Хочеться додати, що в Павлограді дуже , дуже цікава міська забудова. Більшість будинків - кінець ХІХ та поч. ХХ ст. Всі різні, хоча більшість перебуває в незадовільному стані.

Прибутковий будинок

Колишнє вище початкове училище

Адміністративна будівля

Колишня жіноча гімназія

Міститься будівля за адресою вул. Ганна Світлична, 64. Тепер це Палац творчості дітей та молоді.

Вартує додати, що неподалік від цієї будівлі, теж була жіноча гімназія, але приватна. (адреса Центральна, 47) Зараз тут розміщується РАГС

Прибутковий будинок

Будинок Герлейбова

Будинок Герлейбова зведений у стилі модерн. Тут проживала сім’я земського лікаря Д. Синельникова, у якій народився майбутній вчений фізик- Кирило Дмитрович Синельников. Кирило отримував навчання на дому, а потім вчився у Павлоградської чоловічій гімназії. Тепер в гарному будинку діє Палац технічної творчості.

Мітки: Дніпропетровська область, Січеславська область, церкви, садиби, міська архітектура, будинки, навчальні заклади, млини, палаци та садиби,