Лутище

Історична довідка

Село Лутище було назване ймовірно по прізвищу отамана Івана Лутинина, так як саме його прізвище згадується у царській грамоті за 28 жовтня 1709р. при описі села Лутище. Але утворилося воно не пізніше 1675 року при полковнику Зиновіїві. До 1704 року землями володів охтирський полковник Іван Перекрестов, і як раз у вище згаданій грамоті село передавалося до полковника Федора Осипова.

В цьому ж році село було пограбовано та спалено шведами в результаті Північної війни. Після скасування козаччини Лутище стає власністю капітанші Смаковськох, а потім майора Дмитра Райковича.

На Райковича працював приказчиком та агрономом Захарій Іванович Виноградов. Він зумів примножити свої статки і з 1845 року у Лутище функціонувала винокурня. Доходи Винокурова зростають в геометричній прогресії і він в селі Лутище будує свій маєток.

Маєток поміщика Виноградова

Будинок-садиба була зведена у середині ХІХ ст. Вся територія маєтку займала два гектари. Окрім житлового панського будинку, існували будинок економа, будинок для прислуги, господарські будівлі.

Зберігся головний будинок. Він має Г-побідну форму. Одноповерховий, цегляний. Очевидно, що будинок перебудовувався декілька разів, при чому не дотримуючись загального стилю – форма вікон різна.

Так як Захарій та його син проживали більше часу в своїх великих будинках в Охтирці та Харкові, садиба виконувала функцію "літньої дачі". Весь час за маєтком доглядав керуючий. Доріжки, бузкові алеї, чистота, належний стан будинка все це заслуга економа. З 1928 тут розмістили школу, нині тут працює навчально-виховний заклад. Навпроти будинку розташована могила та пам’ятник колишньому господарю З.І. Виноградову, почесному з 1897 року громадянину Охтирки

Архітектурний опис пам’ятки
Г-подібний в плані будинок складається з двох частин, що видно за вікнами різної форми. У будівлі великий цоколь, фасад дому обернено до вулиці. Вхідні двері прикрашено колонами, які вгорі поєднуються аркою. Вхід декоровано квадратною баштою, яка завершується чотиригранним куполом зі шпилями. Пілястри і карнизи, що прикрашають будинок, виконані за рахунок рельєфного укладання цегли. Арочні вікна також оздоблено вкороченими колонами. Архітектура будівлі проста, але виразна. Будинок обігрівався камінами, які в хорошому збереглися і донині.

Як дістатися до села Лутище

Лутище розташовано на трасі H12 поміж Охтиркою та Котельвою (Полтавська область) Село розташовано трохи вглибину від траси і потрібну памятку можна знайти за вище вказаними координатами, за 2,3 км пішки від траси.

Мітки: Сумська область, садиби, палаци та садиби,