Біще

Sightseeing. Цікаві місця Що цікавого є у Біще на Тернопіллі?

Головна памятка села костел, поруч закинутий католицький цвинтар, дуже стара дерев'яна церква і церква хатнього типа зведена на початку ХХ ст.

Костел Успіння Пресвятої Богородиці

Польський краєзнавець та етнограф Мечислав Орлович у своєму путівнику «Ilustrowany przewodnik po Galicji, Bukowinie, Spiszu, Orawie i Śląsku Cieszyńskim» подає дату будівництва храму 1367 роком, саме тоді костел був оточений муром. Вежа знизу має ренесансові вікна, а верхні відносяться до романського стилю.

Олександрович у книзі "Українське мистецтво" пише що, парафіяльний костел Успіння Богородиці в Біщі був побудований в 1644р.

Нижче надані вже неактуальні фотографії, зроблені в серпні 2006 року. На 2020 стан костелу задовільний. Костел реставрований! Вже у 2016 році тут проводилися служби божі.

4-томник "ПМБ" вказує, що в 1710 р. будівлю зі сторони північного фасаду, окрім каплиці, посилено оборонними прибудовами. В 1730 року південна каплиця укріплена контрфорсами. Побудований костел з піщанику. На лінії перекриттів під карнизом розташовані на всіх фасадах бійниці. На фасаді вежі була табличка, її вже не має, готичне вікно було перероблено у XVIII ст.

Увагу привертає цікавий портал зовнішнього входу до храму. Він складається з двох напівколон, які несуть антаблемент, та з арки на імпостах, яка декорована архівольтом та різним пальметовим орнаментом. Піднімемо голову вище на рівні третього ярусу, на фасаді розташовані дві фігури святих в едикулах. А от деякі унікальні дерев'яні скульптури біщевського костелу роботи Йогана Пфістера та його майстерні зберігаються тепер в колекції Острозького музею. Найкращими серед них є фігури св. Ієроніма та Катерини, остання повторює фігуру з надгробка Острозьких в Тарнові.

1944 року в ніч на 23 лютого було спалено костел, в якому зберігався чудотворний образ Бищевської Божої Матері. Цей образ було знайдено в Санктуарії в Раславцях Шльонзких, у костелі св. Марії, куди ймовірно перевезли її поляки-переселенці. Тоді цілі польські родини з околиць Бережан, Луцька та Городенка переїжджали в Раславці Шльонзкі.

Біщевський костел - пам’ятка архітектури місцевого значення

Архівні фотографії з польських джерел

Відео Олега Шупляка , аерозйомка костелу в Біще, 2014 рік

Дерев’яна церква святої Великомучениці Параскевії Сербської

Зведена в ...1385 році (якось дивна усюди дата спорудження церкви...). Одна з найстаріших дерев'яних церков Галичини. Класично тридільна, однокупольна, хатнього типу. Зараз оббита пластиком.

Біще село пагорбисте... Всі храми на різних пагорбах. В мене було два варіанти причин посипати голову попелом: не побачити церкву або йти до Бережан пішки. Обрала перше... А як би знала, що їй так недовго лишалося бути в автентичному вигляді.

Дерев’яна церква святих мучеників Бориса та Гліба

Споруджена в 1927 році. Тридільна церква відноситься до хатнього типу.

Поруч старенька скромна дерев'яна дзвіниця та нова мурована церква, яка була зведена 1996 року

Старий польський цвинтар

Покинутий , забутий, порослий старий польський цвинтар в Біще. За словами місцевих, сюди нерідко приїжджають поляки на могили своїх рідних, предків.

Мітки: Тернопільська область, костели, церкви, дерев'яні храми, некрополі, костели, кірхи та реформаторські храми,