Гермаківка

Костел

Костел в Гермаківці був збудований 1909-1907 рр. на місці розібраної корчми за наказом графа Баворського. Грубий камінь одразу привертаю до себе увагу. Цікава архітектура храму в стилі неоготики була зіпсована «реставрацією» у 2008-2009 рр., коли храм віддали греко-католицькій громаді. За радянську окупацію храм , як і більшість святинь було, якщо не підірвано так перероблено на цивільні об’єкти. Гермаківський костел став складським приміщенням.

Будівля була доведена до поганого стану, розпочиналася руйнація храму. На жаль, реновація храму 2009 року з точки зору архітектури досить невдала. «Золотий» купол - штамповка з майстерень московського патріархату . Чесно кажучи, зі смаком у Гермаківці, ви вже , мешканці не ображайтеся, але повний несмак. Дуже засмучує.

Церква

Греко-католицька церква Успіння Пресвятої Богородиці була зведена 1815 року на місці колишнього старого цвинтаря. Шкода, що про факт, що у фундамент цього храму були вмуровані два хрести з кладовища, я взнала вже після відвідування села. На одному з хрестів можна прочитати, що похований був Іоанн Головатий та його син Остафій 1738 року, на другому раб божий ім'я затерто похований 1740 року. Попереднім храмом в Гермаківці - була дерев’яна церква.

Біля церкви стояли хрести на знак скасування панщини 1848 року, їх було зруйновано радянською владою, і відновлено лише в травні 1990 року.

Що ще є в Гермаківці цікавого? Ну по-перше це залишки давнього Траянівського Валу Подністров’я. По-друге, дендропарк, заснований на місці колишнього маєтку Граф Блюхер де Вальштадту. Гермаківський дендропарк - пам’ятка загальнодержавного значення в Україні. Перші насадження тут ще були за старих власників маєтку - тут був чудовий парк . Засновник дендропарку - заслужений лісівник України М.Г. Денека і офіційна історія дендропарку розпочинається 1956 року. А з 1972 року надано статус парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва республіканського значення. Статус державного з 1983 року. Нині на його території росте понад 1500 різноманітних порід дерев та чагарників. В парку навіть є оранжерея де вирощують тропічні та субтропічні дерева та рослини.

Мітки: Тернопільська область, костели, костели, кірхи та реформаторські храми, церкви,