Глинна

Давня памятка села Глинне

Дерев'яна церква в Глинному була зведена в середині ХІХ ст. на місці ще більш давньої. Нова церква св. Михаїла в Глинній була зведена у 1994 року тому всі служби правляться в ній, і вміщає вона більше вірян.

Щодо старої церкви – пам’ятки дерев’яної архітектури, то нині, на жаль, церква не діюча. Стоїть самотньою старенькою біля старого сільського цвинтаря. Все що вдалося взнати , освячена була на честь св. Арх. Михаїла, поруч з храмом стояла стара дерев’яна дзвіниця, нині вона має новий вигляд. Ймовірно була заново перероблена. В мережі можна віднайти фотографії за 2011 рік, де церква та дзвіниця мають нещасний вигляд. У 2021 році будівля церкви виглядала вже доглянутою.

Храм від зведення до 1946 року і належав до Української Греко-католицької Церкви. У 1961 році, як повідомляє сайт Дерев’яні Церкви Західної України, деяку церковну утварь було вивезено в поле та спалено. Храм діяв як православний РПЦ до 1991 року, потім повернувся з набуттям України Незалежності у лоно УГКЦ.

Скульптура святого Іоана Непомука

Скульптура святого Яна Непомука була виготовлена місцевими майстрами і встановлена у ХІХ ст. неподалік від старої деревяної церкви. Скульптури цього чеського святого часто стоять на роздоріжжях не тільки в Чехії та західній Європі, а ще й на Галичині та Волині.

Святий Ян Непомука , або як ще його називають в Україні Іван Непомуцький, вважається покровителем Чехії. Також святий покровитель коханих та опікун мостів. Він жив у другі половині 14 століття. Служив у Празькому єпископаті вікарієм. За наказом короля Вацлава IV його катували та втопили у річці Влтаві через зберігання таємниці сповіді. Ян Непомука не виказав таємницю сповіді королеви Софії, другої дружини Вацлава IV.

З сумного, вартує зазначити, що на цвинтарі не зберіглася цвинтарна каплиця 1894 року спорудження, та зникла статуя святого з колони.

Мітки: Тернопільська область, дерев'яні храми, церкви,