Мужилів

Mużyłów

Sightseeing. Цікаві місця Старовинне село Мужилів. Його памятки . Цікаві факти

Невелике село всього з півтора тисячами мешканців лежить над річкою Мужилівкою.

В історичних джерелах перша згадка про Мужилів датується 1447р. У XVII ст. Мужилів страждав від нападу татар. У 1698 році село було спалене татарами після битви під Підгайцем.

Село перетинає невелика річка Мужилівка, яка у Підгайцях впадає в Коропець. Село відоме своїм ботанічним заказником, де ростуть 140 річні дуби. В селі Мужилів знімали фільм "Хресним шляхом матері" за сценарієм племінника Лесі Українки, Юрія Косача. Цей фільм про родину з села Мужилів, яку після другої світової війни відправили в Сибір, за те, що члени родини були в УПА.

В Мужилові є дві архітектурні сакральні пам'ятки.

Церква святого Василія Великого

або стара назва Церква Воскресіння Господнього

Перша згадка про на той час православну парафію і храм датується 1447 роком. У 1620 і 1621 роках татари спалили церкву, дім священника і 38 хат села. На згадку про те залишився хрест на місці, де була церква . А у 1698 році село було знову спалене татарами після битви під Підгайцях. В багатьох джерелах дерев’яну церкву святого Василя Великого відносять до 1590, але як вона могла зберегтися у вирії битв та спустошень села? Отже, ставимо під сумнів датування церкви саме 1590 роком.

В той час, на сайті Інтерактивної карти УКГЦ зазначається, що церкву відбудували у 1703 році вже греко-католики села.

Церква має дві назви тому, що раніше називалася на честь Воскресіння Христового. Отже парафіяни святкують два храмових свята на рік.

Парафія УГКЦ та храм діяли до 1946 року. У 1946—1959 роках парафія і храм належали РПЦ. У 1959 році комуністичний режим храм закрив, а будівлю почали використовувати як шкільний склад. З 1992 року діє як греко-католицька церква УГКЦ

Якщо пощастить потрапити всередину храму, віруючі мають можливість вклонитися мощам святого Василія Великого. Він був архієпископом Кесарії Каппадокійської. Великим його назвали при житті. Вважається винахідником іконостасу! Називають три достоїнства його життя: Він Великий Архіпастир Церкви, Великий Законодавець чернечого життя і Великий своєю святістю.

Церква Покрови Пресвятої Богородиці

З Вікіпедії можна дізнатися, що Перша згадка про греко-католицьку парафію села датується 1715 роком.

Це значить, що до 19 століття ймовірно вже існувала будівля храму. В різних джерелах зазначається різна інформація. Наприклад, у Przewodnik krajoznawczo-historyczny po Ukrainie Zachodniej: Podole автора Grzegorz Rąkowski, зазначається, що церкву було зведено 1776 року, і перебудовано (відновлено) 1909 року. Натомість у Вікіпедія інша інформація:" храм збудовано з каменю в 1881 році. Фундатор — Василій Медицький". Хто і де таку інформацію дописав невідомо.

До 1946 роках храм належав греко-католицькій громаді. З 1990 році парафія і церква стали належати до УГКЦ.

У вересні 2009 року в церкві виник через проводку пожежа. Унаслідок знищено підлогу на площі 9 м. кв., бічний пристіл, Євангелію, три хрести, дві ікони, пошкоджено стелю.

Біля церкви стоять надгробні хрести, певно на похованнях парохів церкви. За парканом розташований сільський цвинтар.

Також на церковній території розташувалася стара двоярусна деревяна дзвіниця. На жаль, про неї мені невідомо нічого. Якщо вам є що добавити - пишіть.

Втрачене. У Мужилові існував мурований садибний будинок родини Владів, які володіли Мужиловим на початку ХІХ століття . Садиба побудована була у стилі класицизму була житловою до 1939 року. А в період 1944-1945 рр повністю знищена (підірвали?)

Sightseeing. Цікаві місця Мужилівська діброва

Мужилівська діброва - ботанічна пам'ятка природи місцевого значення. Статус заповідника памятка отримала у 2000 році. Мужилівська діброва має площу в 18 га, відноситься до Підгаєцького лісництва.

Мітки: Тернопільська область, дерев'яні храми, церкви,