Замок в Скалаті
Замок був побудований головним ротмістром, галицьким мечником Кшиштофом Віхровським в 1630 році. Твердиня зводили на західній частині міста над озером. Замок був значно пошкоджений під час війн з турками та з козаками. Відбудований в XVII ст. новим господарем Яном Фірлеєвим. Замок мав форму майже правильного чотирикутника, по кутах якого були п'ятикутні подібні до бастіонів башти. Найдовша північна стіна мала довжину 92 м., південна 72 м та західна 72 м, східна –63м, ширина стін 2м, а висота 6 м. Замок оточував глибокий рів.
Середина XVII століття не щадило замок. Так, 1648 року він був під облогою військ Максима Кривоноса, які здобули фортецю та у 1651 році його вдало штурмували війська Богдана Хмельницького. Потім скалатська фортеця перетерпіла набігі татар та турків.
XVII століття не щадило замок. Так, 1648 року він був під облогою військ Максима Кривоноса, які здобули фортецю та у 1651 році його вдало штурмували війська Богдана Хмельницького. Потім скалатська фортеця перетерпіла набігі татар та турків.
Замок був значно пошкоджений. Війни не давали його відбудовувати. Наприкінці ХVІІІ ст. Водзіцькі , власники замку, відбудовують його і влаштовують як свою резиденцію. Для цього було побудовано палацовий комплекс - палац, який примикав до східної оборонної сторони, та флігелі, їх було зведено за межами західного оборонного муру.
Водзіцькі підтримували та опікувалися спорудами, також наприкінці ХІХ ст. фундували реставрацію башт та костелу, виконував роботи архітектор Теодор Маріан Тальовський .
Але Перша світова війна не пройшла безслідно в Скалаті. Замок зазнав значних руйнувань. Після війни, у 20-х роках ХХ ст. Водзіцькі проводили ремонтно-реставраційні роботи, в результаті яких вигляд споруди був значно змінений.
Особливо виділялася нова брама з двома хвіртками по боках, та кам’яним лицарем на щиті. На зовнішньому боці над брамою знаходилися надписи на кам’яних плитках, на якій засвідчена історія замку.
В період Другої світової війни замок знов зазнав значних руйнувань.
А після війни тут, на замковому подвір’ї, було влаштовано … танцювальний майданчик. Перед цим розібравши палац та інші господарські будівлі.
В кінці 50-х років ХХ ст. в замку проводяться ремонтні роботи, під час яких були відреставровані кутові оборонні вежі.
На фотографії 1928р. з путівника туристично-краєзнавчого товариства можна побачити що ще на той час замок більш менш виглядав як замок
Враження за 2005 рік. В наш час замок складається з чотирьох кутових веж, оборонних мурів, які збереглися лише до рівня внутрішнього подвір’я замку. Зараз це руїни 4 башт. Всередині замкового двору, де колись був палац, залишки від постаменту Леніна. Башти руйнуються, черепиця обвалюється, в неоготичних вікнах воркують голуби. Всі чотири башти з’єднані підземеллями. Вони засипані. Хоча сестра.. (а ім'я її так і не спитала) розказала, що ці підземелля виводять аж під Гримайлів, це у 12 км!, тепер вони їх розчищають потрохи, прибирають територію замку. (хоча тут пасуться і кози, і ходять кури). Існує легенда що Скалатські підземелля поєднують замок з Теребовлянським та Збаражським. Звісно, що то лише легенда.
2004 року буревій пошкодив дахи веж.
Так би собі і доживали старі руїни. Але замок входить до Національного заповіднику «Замки Тернопілля» .Ним зайнялися серйозно. Вежі не тільки покрили новим дахом, а й відреставрували. Зробили в’їзд, почистили підвали, тепер тут музей. Замок виглядає зовсім інакше ніж я його побачила вперше. Зміни на краще, і це не може не тішити.
Костел
Костел побудований в 90-их роках ХХ ст. на місці старого храму, який було зведено 1827 року у стилі неоготики. Старий костел був підірваний в 50-ті роки ХХ ст., як раз тоді, коли розібрали палац. Старий костел був великим і величним. Кажуть вхід таким був великий що можна було заїхати на машині ;) Нижче наведу архівну фотографію старого костелу.
Біля костелу фігури, те, що залишилося після підірваного костелу в Гримайлові, в новому костелі праворуч стоїть статуя Божої матері зі старого вівтарю, ліворуч розміщена ікона зі слідами куль.
Синагога
Стара синагога цікавої форми у вигляді Т, сіра, двоповерхова, до нещодавно була електростанцією, зараз (станом на 2005 рік) стоїть пуста споруда. Цікава Т подібна форма рідко зустрічається серед іудейських храмів.