Антопіль

Sightseeing. Цікаві місця Що цікавого

Чудовий палац  родини Четвертинських та цікавої архітектури церква Хрестовоздвиження

Антопіль - село в Томашпільському районі Вінницької області. 

Маєток родини Четвертинських

Координати 48.468596, 28.681575Точні координати палацу на карті Google

 

 

 

До маєтку входять

  • палац нині там розташована обласна психіатрічна лікарня
  • сторожка з брамою
  • господарські будівлі: стайні, гараж, склад для льоду, голубник
  • парк
  • дуб поета Олександра Пушкіна

 

 

Першим власником маєтку був Антоній Ян Непомуцен Святополк-Четвертинський – каштелян брацлавський. Як не важко здогадатися, назва населеного пункту пішла саме від його власника - Антопіль - Антоній.

 

Парк був розбитий у 80-их рр. XVII ст. Він був створений на основі вже існуючих дерев, про це свідчать 400-літні ясені. Парк прикрашали мармурові сходинки та лавки, які були прикрашені скульптурами граючих на музичних інструментах сатирів. Також діяла ціла система ставків.

 

Палац, що зберігся і до тепер, був побудований у 1830р.(?) у стилі класицизму. На вікнах, що на другому поверсі поміж колон, збереглися декоративні балкончики. Але великі балкони, прикрашені кованими решітками, на середину ХХ ст. ще прикрашали обидва ризаліти. Тепер їх не має.

 

Пізніше, але ще у ХІХст., до палацу були прибудовані два цегляних одноповерхових флігеля. Палац в плані набув П-подібної форми.

 

На території колишнього маєтку збереглися різні будівлі різних років зведення - стайні, гараж, склад для льоду, голубник. До маєтку ми потрапляємо через сторожку, яка була зведена на початку ХХ ст. вже за часи Карла Йосиповича Ярошинського. Ярошинські придбали маєток у другій частині ХІХ ст.

 

Вартує ще загадати про "Пушкінський дуб". Олександр Сергійович Пушкін гостював у своїх друзів у Тульчині. Вибравшись компанією на полювання, він випадково відстав і заблукав. Блукаючи лісом, він зустрів людину, яка вивела його до садиби Четвертинських.

 

У 1917р. після революції тут був відкритий будинок відпочинку, потім тут діяв будинок для літніх людей. З 1986 року й до тепер це будинок для душевнохворих. Тому особливо вразливим людям тут не рекомендується бувати. Пацієнти - люди особливі, але досить доброзичливі.

Всередині збереглися мармурові каміни та ліпнина.

 

Взагалі колишній маєток справляє дуже позитивне враження. Тут все чисто, зроблене з любов’ю. Палац знаходиться (екстер’єр) у хорошому вигляді. Перед фасадом розташований фонтан, розбиті клумби з квітами.

 

Церква Хрестовоздвиження

Вже на виїзді з села в напрямку Марківки знаходиться Хресто-Воздвиженська церква. Зверніть увагу на незвичну форму вікон.

 
 

 

 Як доїхати до Антополя

Нажаль, до Антополя дістатися досить не просто. Ліпше всього машиною. Але.. Хоч дорога і є, але більша той шлях схожий на бездоріжжя. Отже, за хімічними(?) складами Марківки вам потрібно повернути ліворуч, спуститися вниз, і потім повернути знову ліворуч і рухатися прямо головною дорогою до самої брами колишньої садиби родини Святополк-Четвертинських.

Мітки: Церкви, Вінницька область, палаци