Бар

Райцентровому місту Бар, що на заході Вінницької області, є чим пишатися, і костел, і церква, і монастир, і навіть пару камінців від величного замку лишилося

Історична довідка Історична довідка

На високому правому березі ріки Рів декілька століть тому існувало однойменне укріплене поселення. І0 хоча перша згадка про місто Рів датується 1425р, поселення існували тут з прадавніх часів. В 1425р місто Рів було знищено татарами, воно як раз лежало на Кучманському шлях, Старосту Рея разом з родиною було забрано в полон, замок було зруйновано. Деякі мешканці знайшли притулок в Зінькові, але потім повернулися назад в вже засноване місто Бар. Дружина Сигізмунда І, королева Бона Сфорці стала власницею цих земель. Тут було звела нову фортецю і а місто королева Бона назвала  Баром, на честь свого княжого володіння в Італії Барі.

 

 

Костел Святої Анни

49.071801, 27.670061Точні координати на карті Google 

Колишня Миколаївська церква

 

 

Замок

49.073228, 27.669085Точні координати на карті Google 

 

У 1656 році турецький мандрівник Евлія Челебі фіксує в своєму щоденнику:

«Кам'яний Бар - справді могутня фортеця. Вона набагато краща за інші польські фортеці, має арсенал і гармати »

У 1671 році Ульріх фон Вердум писав в нотатках:

«На півночі міста височиться замок, оточений грубими мурами, з чотирма мурованими баштами, між ними веде брама до міста." »
Дослідник подільської землі Сіцінський Юхим Йосипович у своїй праці Оборонні замки Сіцінський

Оборонні замки Західного Поділля XIV-XVIIст. описує замок вже так: «На місці ставу сіножаті та городи. На краю міста руїни замку, рештки мурів, що оточували замок. Заввишки мури 6-7 м, на висоті 5-6 м йде гзимс, а над ним бійниці. Башт до нашого часу не збереглося».

 

 

Літографія Наполеона Орди

Монастир Сестер Бенедиктинок

49.070810, 27.668409Точні координати на карті Google 

 

 Колишній монастир кармелітів Будувався доволі довго, завершення будівництва датується 1787р. До головної будівлі зліва прилягає двоповерховий камінний корпус. Після скасування кляштору будівлі перетворили на православний монастир. Тоді ж добудували дзвіницю

 

 

Собор Успіння Пресвятої Богородиці

49.071778, 27.670812Точні координати на карті Google 

 

 

Будинок Коцюбинського

49.071521, 27.669617Точні координати на карті Google  

вулиця Святого Миколая, 30

 

Тут три роки свого дитинства жив майбутній видатний український письменник Михайло Коцюбинський з родиною.  Цей будинок був зведений як невеличкий готель чи прибутковий будинок у 1870 році.

Після виїзду сім'ї Коцюбинських до Вінниці в будинку проживали вчителі жіночої гімназії. У 1967 році в приміщенні будівлі навітьвідкрили музей Михайла Коцюбинського. Але ремонтом споруди ніхто не займався, і вона швидко набула аварійного стану.
Останні років 10 мусолиться тема збереження памятки. Навіть збирали гроші, які потім витратили на створення дивного памятника Тарасу Шевченко. Навіть з міського бюджету виділялися кошти. Але... розкрали...

 
Мітки: Вінницька область, церкви, замки, Костели, будинки, руїни, садиби