Котюжани

Sightseeing. Цікаві місця Що цікавого в Котюжанах

Палац родини генерала Ценіна, парк, дзвіниця церкви.

Мурованокуриловецький район, Вінницька область

Котюжани на початку ХХ ст. належали Ценіним .

Палац родини Ценіних

Перший палац був побудований у 1885р. Він був одноповерховим. І збудований,ймовірно, ще до володіння родиною Ценіних Котюжанами. У 1910р. під час селянських заворушень старий палац було підпалено та значно пошкоджено. У 1912 вже вдова відставного царського генерала – Євгенія Ценіна відбудовує новий палац. Архітектором проекту нового палацу в Котюжанах різні джерела називають відомого на той час петербуржця Оскара Мунца.

З під його руки виходять сотні проектів дохідних будинків, банків, іншої міської архітектури, храмів, і навіть ГЕС, багато проектів реалізовано у Петербурзі, Гомелі, Харкові, і на той час території Подольської губернії. Про нього пишуть, що він майстерно поєднував мотиви модерну та неокласицизму, особливу увагу надаючи внутрішній обробці інтер’єрів. Про нього так і відгукуються «дійсний художник інтер'єрів». Так що вже, на жаль, можна тільки здогадуватися про інтер’єри палацу в Котюжанах.

Фасад палацу прикрашає ренесансна аркадна лоджія розташована на другому поверсі, її завершує аттик з декорованими вазами по краях. Такі самі вази знаходяться на кутах на даху будівлі. Вікна першого поверху прикрашені складними барочними наличниками, а вікна другого поверху - псевдобалконами. Фасад прикрашають вставки з ліпнини на міфологічні теми. В пустій ніші можливо була скульптура.

Фото нижче червень, 2008 року

Як зазначає Дмитро Малаков, зодчий надав будинку помпезного вигляду мінімальними засобам, при чому стилістично котюжанський палац близький лівадійському, побудованому приблизно у ті ж самі роки.

У 2008 році мені вдалося побувати всередині палацу.

Я б не сказала що інтер’єри збереглися. Але все чисто, охайно. З першого поверху на другий ведуть старі дубові сходи.

На другому поверсі невелика зала з якої йде коридор зі спальнями та учбовими класами.

На 2020 рік в інтернаті живуть та навчаються приблизно 60 діток.

У 2018 році було проведено тендер на виготовлення проектно-кошторисної документації по об’єкту: «Капітальний ремонт та протиаварійні ремонтно-реставраційні роботи по покрівлі, перекриттю, фасадам пам’ятки архітектури ХІХ – ХХ ст. Палац садиби в с. Котюжани Мурованокуриловецького району Вінницької області. ( Охоронний № 974/1) »
за майже 600 тис. грн.

Я дуже, сподіваюся, що ремонт таки проведуть й дітям, й пам'ятці архітектури на радість. Бо не досить добре, коли тече дах.

Ще декілька свіжих фотографій палацу в Котюжанах, 2020 рік листопад

На жаль 2009 року в мене вже не було часу прогулятися старим парком, я поспішала повернутися у Вінницю на київський потяг. Тому наведу абзац з книги Д. Малакова "По східному Поділлю": "Старий фруктовий сад й великий парк спускаються до Лядової (прим. - ріка). Місцевість цілковито казкова, неначе призначена для пейзажного парку. М`який скат переходить в байрак – крутий, рваний, одягнений камінням й густим чагарником. Всюди б`ють джерела з дивної чистоти смачною водою. Над шумним водограєм височіє, спираючись на скелю, романтичний триарковий міст-віадук, з котрого видно каньйон, куди спадають води річки – притоки Лядови, здається ще глибшим, таємничішим – весь в зелені, цівках потічків, в невгамовному пташиному щебетанні.»"

І от, дивовижного листопада 2020 року я його нарешті побачила і пройшлася, там де колись була вода.

Костел

Мітки: Вінницька область, палаци, костели, палаци та садиби, костели, кірхи та реформаторські храми,