Шаргород

Sightseeing. Цікаві місця Чим цікавий Шаргород?

Шаргород багатий на памятки історії та архітектури

Місто на р. Мурашка, за 90км від Вінниці. 25 км від з.с. Ярошенко.

Відомий Шаргород ще з 1393 як Княжа Лука, в період 1585-1859 - Шаргородок

Мури та башта замку

В 1585 році було розпочато будівництво фортеці під керівництвом італійського військового архітектора Бернардо Морандо. На гравюрі 1617 року фортеця зображена з п’ятьма бастіонами.

Але зараз тільки можна здогадуватися, який це був замок. Хоча віднайти його рештки доволі непросто, особливо в літню пору року.


Розташування замка було не зовсім вдалим, з пагорбів, що над річками Мурашкою та Ковбасною, замок проглядалися як на долоні. Шаргород зруйнувала ватага Наливайка 1595 року. В серпні 1648 року, фортецю було взято полковником Кривоносом, вона витримала й наступного року облогу польської армії. А в 1672 році місто було завойоване турками. Шаргород настільки «сподобався» туркам, що вони його називали Кучук-Стамбул (Küçük İstanbul). Коли в 1699 році до міста повернулися поляки та вигнали турків, замок був дуже пошкоджений. Була спроба його відновити, хоча б як просто споруду, бо ніякої стратегічної цінності він вже не мав. Зараз це зовсім руїни і їх віднайти доволі важко.

Кам’яниця Замойського двоповерхова житлова замкова будівля у стилі ренесанс. Тепер вона оточена житловими будівлями, і підібратися до неї доволі важко. На горищі споруди є амбразури. Ця кам’яниця вважається єдиною ренесансною замковою кам’яницею, яка збереглася на теренах України

Шаргородська Синагога

Шаргородська синагога одна з найстаріших в Україні. Храм зведений оборонного типу та входив до комплексу укріплень міста.

Зведена в 1589 році у мавританському стилі. Будівля кам'яна, на стовпах збереглися декоративні фрагменти XVII-XIX ст. До храму примикає прибудова для жінок та хедер - школа для хлопчиків.

В радянські часи приміщення синагоги використовував завод під свої потреби, й лише не досить давно храмова будівля була повернена іудейській спільноті Шаргорода.

Костел Флоріана Шарого

Святий Флоріан Шарий – покровитель Шаргорода. Костел в його честь був зведений 1595 року. Розписи інтер’єрів виконані художником Течинським. На території костелу зберігся фонтан XVIII ст.

Миколаївський монастир

Споруджено 18-19ст. До складу входить Миколаївський собор (1829 р) в стилі класицизму, привратний корпус з дзвіницею (XVIII ст), вежа зі стінами (XVIII ст), господарські корпуси.

В нотатки

  • Старовинний єврейський цвинтар
  • Старовинна бурса, де навчалися Степан Руданський та Михайло Коцюбинський.
  • Будинок з входом до катакомб
Мітки: Вінницька область, замки, церкви, костели, міська архітектура, будинки, синагоги, монастирі, некрополі, фортифікаційні споруди, костели, кірхи та реформаторські храми, синагоги та кенаси,