Чому вартує обов'язкjво завітати у Вороновицю
Дуже гарний палац Грохольських, при чому віднедавна відреставрований (в мене старі фотографії), та чимало історико-архітектурних цікавинок.
Історична довідка
Про походження назви Вороновиці розповідає місцева легенда.
«Вороги часто нападали на Вороновицю, після одного запеклого жорстокого бою все поле було всіяне трупами, над якими кружляли чорні зграї воронів. Від слів «ворони в'ються» й пішла назва села.»
Перша згадка про Вороновицю датується в документах 1545 р. Магдебурзьке право Вороновиця отримала лише в 1748р.
Вороновиця опинилася у родини Грохольських. Родина у 1625р побудували триповерховий палац.
Розвиватися місто стало на початку ХIХ ст. Місто тоді мало 8 млинів, полотняну фабрику, винокурню, пивоварню, цегельний завод, діяли школи та аптеки. В 1866 р. було побудовано цукровий завод, а також прокладену вузькоколійну залізницю. У Вороновиці була синагога та молитовні будинки.
Вороновицький палац Грохольських-Можайських
Побудований палац був в 1760-их роках. Цікава особливість його екстер'єру полягає в орнаменті з давньоримським мотивом: під карнизами візерунки з плодів та квітів чергуються з черепами биків. Таким орнаментом прикрашали перші християнські храми та .. усипальні епохи Відродження. В 1869-1876р у Вороновиці в маєтку свого брата проживав О.Ф. Можайський - конструктор та винахідник. Саме у Вороновиці він проводив свої досліди. Він створив дерев'яний планер з нерухомими крилами на чотириколісному візку, цей планер прив'язували до воза, який швидко тягли запряжені в нього коні, тоді конструкція злітала у повітря.
Всередині увагу заслуговує один зал, де зберігається макет турбореактивного ракетоносця. З 1971р. тут діє музей історії авіації та космонавтики України ім. Можайського, де можна дізнатися про історію авіації та космонавтики
Також в палаці діє музей кобзарського мистецтва
Колись я додам фото оновленого палацу. Поки за фото 2008 рік вказує на аварійність та занедбаність будівлі
Нижче старе фото, зроблене аж в березні 2008 року. Влітку 2017 року після тривалої реставрації палацу, памятка нарешті була відкрита для відвідувачів. Ура! Для мене це причина поїхати побачити палац у Вороновиці ще раз
Костел архангела Михаїла
Після того, як "декатолізували" католицьку церкву св. арх. Михаїла на користь православної церкви, 1793 року Грохольські будують вже трохи скромнійший новий костел.
Храм Різдва пресвятої Богородиці
Костел Михайла Архангела побудований в 1771р. в стилі бароко. Але вже 1793 року храм зробили православним
Михайлівська церква ПЦУ
Дерев’яна Михайлівська церква. Була зведена у 1752 році. Я її пропустила... Причина №2 приїхати у Вороновицю ще раз!
Брама старого цвинтаря та каплиця
Старовинне польське кладовище. Причина №3 повернутися у Вороновицю