Вінницькі мури
В 1610 на кошти Валентина Калиновського було побудовано костел, колегіум, конквіт.
Архітектурно-історичний комплекс Вінницькі Мури складається з
- єзуїтський монастир
- єзуїтський костел
- колегіум та конвікт
- домініканський монастир
- домініканський костел
Ці будівлі були оточені потужними мурами з контрфорсами, бійницями і бойовими вежами. Фактично ціла фортеця
До наших часів збереглася частина мурів із вежею, висота і стін і вежі однакова.
Зараз у будівлях комплексу розташовані два музеї, державний архів області, кафедральний собор Преображення Господнього та технічний ліцей.
Єзуїтський монастир
Тринавовий костел дійшов до наших днів через зруйнування, пожежі, перебудування далеко не в первісному вигляді. З вівтарного боку костелу був прибудований монастирський корпус. Можливо фасад костелу мав дві кутові вежі, парапет на їх місці був побудований наприкінці XIX ст., тоді ж встановлено ажурні чавунні сходи.
При єзуїтському монастирі функціонувала невелика бібліотека, яка у 1648 році була перевезена до Острогу. Зараз в будівлі колишнього монастиря міститься Державний архів Вінницької області.
Домініканський монастир
Домініканці з’явилися в Вінниці в 1621р. Староста міста Ян Одрживальський дає ордену місце в Мурах. Неподалік єзуїтів домініканці зводять свій монастир. В 1748рр кляштор занепав, але в 1758-1760 був відновлений брацлавським суддею магнатом Михайлом Грохольським. Крипта костелу стала родинною усипальнею для магната.
В 1835р кляштор був закритий, а через чотири роки храм вже діяв як православний. Для надання будівлі православного вигляду було зведено фальшиві шатрові завершення на фасадних вежах, третє завершення було зведене над фальшивим барабаном над середньохрестям. Після жовтневого перевороту 1917 року башти разом з завершення були прибрані. Тривалий час приміщення використовувався як будинок органної музики.
1991 року освячений під православний Преображенський кафедральний собор
Францисканський монастир
На протилежній стороні вулиці від мурів розташувався третій католицький монастир – францисканський, фундатором якого був магнат Калиновський. Закладка першого каменя кляштору в 1744 році визначалася урочистою месою. Тоді палили з гармат, співали два хори, сам фундатор лежав на землі в позі хреста. Монастир було закрито у 1888 році, коли вже всі католицькі монастирі були закриті. Орден францисканців один з самих скромних та строгих, це проявляється не тільки в побутовому житті монахів, їх одязі, а навіть в декорованому оздобленні храмів.
Костел побудований к формі тринавової базиліки з маленькою башточкою. Зліва до костелу прибудований двоповерховий братський корпус. Опалювання так якого традиційного від печі в келіях не було. Гаряче повітря поступало по підлогових каналах з великої кухонної печі. На території був 35м колодязь, який вів до Бугу.
Нині костел носить назву костел св. Діви Марії Ангельської
Всі три вінницькі кляштори були сполучені між собою підземними ходами.