Чинадійово

Szentmiklós Сент-Міклош - середньовічний замок

Sightseeing. Цікаві місця 

Вперше місто згадується як Сент-Міклош аж у 1214р! Ця назва походить від маєтку, названого на честь святителя Миколая. Хоча русини заснували це поселення під ім'ям Чинадійово, проте разом з цим назва «Сент-Міклош» фігурує в документах до 1944р. В 1264 король Іштван V дарує Чінадієве магістру Аладару. Через деякий час Чинадійово стає центром домінії. В 1387 року власником цієї домінії став магнат Перені.

Сент Міклош

Замок був побудований бароном Імре Перені у XV ст. Вперше він згадується 1450 року. Він був оточений земляними валами та ровом, з південної частини підступ до замку захищала р. Латориця. Сувора сіра без зовнішніх прикрас будівля для нас чимось нагадає більше будинок аніж фортифікаційну споруду. Замок прямокутної форми, в плані у формі П, двоповерховий. Єдина прикраса на вікнах нижнього ряду - простий орнамент. Під дахом вікна розташовані бійниці (загальна кількість їх 46 і ще 9 на баштах). Під замком побудовані підвальні приміщення, які мали господарче призначення. На першому поверсі було шість кімнат, зала, каплиця, на другому поверсі теж шість кімнат із залою. З кожною зміною власників (1574 р. - Михайло Телегі, 1625 р. - Іштван Нярі, 1640 р. - Лон'ї, 1726 р. - Шенборни), а також, внаслідок свого прямого значення - оборонного, замок перебудовувався. Так, після нападу польських військ князя Любомирського 1657 року, замок після сильного пошкодження був значно перебудований. В 1703 році тут перебував Ференц ІІ Ракоці після поразки з австрійцями під Мукачевим.

Нижче світлина Чинадійовського замку 1940 року з фотоархіву Державного управління охорони пам'яток (Будапешт) з спільноти Transcarpathian Heritage у Facebook

Замок набув сучасного вигляду після перебудови 1839 р. під керівництвом архітектора Германа Ігнаці. Під час реставрації було знайдено людській скелет, замурований в стіні. Хтозна, можливо вночі бродить по замку привид. Правда, й сам замок виглядає наче привид з середньовіччя.

У 2001 році держава передає твердиню митцю Йосипу Бартошу в довгострокову оренду. Він спробував відновити замок.

Відносно недавно замок почав приймати туристів, тут відбуваються всілякі культурні заходи та мистецькі пленери, виставки, концерти тощо.

Про сучасне життя замку можна дізнатися з репортажу нижче

Біля замку був розбитий парк у 1749р власником замку Ференцем Башинаді.

Не так давно розпочали відроджувати й парк. Сподіваюся, що вже 2021 році парк буде у розквіті.

Також можна подивитися репортаж проекту "Своя Земля" від "Суспільне Закарпаття" більш детальний про те, що відбувається з замком, як він потрапив до рук пана Йосипа і яким він був до ремонту, і чому його не будуть реставрувати під вигляд новенького ремонту, яка ціль відродження замку (культурно-мистецький центр Закарпаття), які проводяться екскурсії в ньому та лицарські фестивалі , як відроджується парк.

Мітки: Закарпатська область, замки, фортифікаційні споруди,