Найромантичний палац Закарпаття
Приваблива своєю романтичною архітектурою колишня резиденція графів Шенборнів, а нині санаторій Карпати, захоплює тисячі туристів. І це природньо, бо замок Берегвар, як інколи ще його називають, вважається однією з найкрасивіших пам’яток Закарпаття.
У чудовому мальовничому місці наприкінці ХІХ столітті, а саме, у 1890-1895 рр., граф Ервін Фрідріх Шенборн-Бухгайм зводить родинну резиденцію у вигляді мисливського будинку в стилі модерн. Цей палац зводився у неоромантичному стилі з використанням романських та готичних мотивів. Дуже часто в різних джерелах згадується, що архітектором був деякий З. Грессерсон. Чомусь це прізвище тільки повязане з палацом Шенборнів, і важко знайти його інші витвори (Принаймі, я не знайшла більше жодного). Отже, проєкт цієї архітектурної перлини ймовірно виконав архітектор Otto Hieser. Архітектура палацу на Закарпатті перегукується з його іншими роботами. Наприклад, перероблений замок-палац в Балтаварі. Давайте порівняємо.
Замок Берегвар на Закарпатті хоча і менший за розміром, але не менш привабливий. Ззовні будівля оздоблена декором у вигляді барельєфів, вітражів, на башточках стоять флюгери, один з них виконаний у вигляді родинного гербу. годинник з курантами прикрашає стіну однієї з веж. Під ним розташований картуш з гербом Шенборнів. Родинний герб представлено у вигляді лева, над його головою корона з хрестом - це знак високого церковного сану. І справді, Лотар Шенборн був єпископом Бамбергскьким та архієпископом Майнцським. Лотар і був засновником династії магнатів Шенборнів. Йому в 1728 р. Карл IV подарував частину володінь, які конфісковали у Ференці ІІ Ракоці.
Палац зберігся до наших днів майже у первісному вигляді. Окремої уваги заслуговує його оригінальна червона фігурна черепиця.
Вражає кількість веж, димарів, вікон, окремих входів. І це все не просто так.
Згадаємо польський Мальборк з його кількістю кімнат аналогічною кількості днів в році чи деякі німецькі замки, де вежа відповідає кожному місяцю в році. Так і замок Шенборнів перегукується зі стилем тих "старих добрих часів романизму".
Кажуть, що кількість вікон в палаці відповідає кількості днів в році 365, 52 кімнати вдповідають кількості тижнів в році. Є припущення , що і стільки димоходів в палаці. Не знаю, наскільки це правда, але, якщо порахувати з аерофотографій, то не менш ніж три десятки точно. Також палац має 12 входів - стільки ж як місяців в році.
Вартує уваги і парк, розбитий навколо мисливського палацу. Він був закладений у 1848р. як англійський парк-дендрарій площею у 19 га . В центрі парку було влаштоване декоративне озеро, яке мало б відтворювати, за задумкою власника палацу, обриси кордонів тодішньої Австро-Угорської імперії.
У парку і зараз росте безліч рідкісних видів рослин: самшит, катальпа, сосна Веймута, канадська ялина, японська вишня, рожевий бук, італійська гліцинія, сріблястий клен, тюлпанове дерево, також сакури та магнолії. Можна в парку побачити камяні скульптури диких звірів - ведмедиці з ведмежатими, оленя та нові сучасні фігури витесані з дерева. На території парку розташований справжній звіринець з великими волєрами для ддиких тваринн. Також в парку облаштовано джерело мінеральної води, у склад якого входить гліцерин. Неподалік від «Джерела краси» стоїть арка з вазою прикрашена барельєфом дівчини, ніби як племінниці графа. За легендою їй вода допомогла повернути колишню красу після хвороби.
Тут особливо гарно весною та восени, коли все буяє фарбами сезону. Наприклад, весною квітнуть сакури та магнолії
У 1945 році палац націоналізували і відкрили санаторій з назвою Карпати. Деякі речі з інтерєру палацу - меблі, картини,інші цінні речі, тощо, тоді було передані до фондів Ужгородського краєзнавчого музею.
Санаторій спеціалізується на серцево-судинні та неврологічні захворювання. Із 2010 року тут організовано відділення реабілітації захворювань опорно-рухового апарату та відділення лікування шлунково-кишкового тракту. Є відділення патології вагітності жінок. Палац викоористовуєтьсся як корпус №1
З неприємного. На жаль , не довелося побувати там в період воєнних років, але за відгуками в інтернеті, територія стала досить запущеною, не доглянутою, також гнітюче враження справляє і сам палац. Пишуть, про недбале ставлення з боку людей, особливо дітей, які там тимчасово мешкають, на відсутність культури, екскурсанти та просто туристи жаліються. Їм боляче споглядати на те, як памятка архітектури поступово занепадає та байдуже ставлення відпочиваючих.
В середині замку збереглися оригінальними камін та люстра з червоного дерева. Доволі чудернацька та оригінальна люстра у вигляді жінки на оленячих рогах символізує захоплення графа – жінками, полюванням та риболовлею.побачити збережені дерев’яні сходи, камін, плитку для підлоги
Перед початком ІІ Світової війни замок «впав в око» рейхміністрові авіації Третього Рейху Герману Герінгу. Це той, кого потім на Нюрнберзькому процесі назвали чарівним мерзотником та справжнім піратом. Під його командуванням бомбили мирні міста. А сам цей соратник Гітлера тяготів до творів мистецтва мародерів і привласнював собі. Тоді ж наприкінці 30-их він готовий був заплатити будь-яку суму тодішньому президентові Карпатської України Августину Волошину за палац в Карпатах! Президент відмовив міністрові, власником залишився граф Георг-Ервін фон Шенборн, хоча ще до закінчення війни, у 1944 році він залишає свою резиденцію назавжди. Хоча спомини про будинок, в якому він провів свою молодість, гне давали йому спокою. На смертному одрі він попросив свою дружину Крістіана фон Шенборн-Бухгейм відвідати карпатські землі і допомогти при потребі фінансово. Графиня виконала заповіт чоловіка і отримала «почесного громадянина Мукачевого». Вона допомогламешканцям з проектом водопостачання, надавала кошти для придбання ліків та апаратуру для дитячої лікарні.
Палац Берегвар з'являється у сучасних серіалах, там він “грав” роль французького замку. Знаходила в мержеі дані, що його види були і в фільмах «Снігова королева», «Сімнадцять миттєвостей весни».