Королево та королівський замок Нялаб

Királyházai Nyalábvár

Королівський замок Нялаб

Назва Королево, угорською Киральгаза (Дім Короля), походить від назви мисливського королівського будинку, куди на полювання приїжджав угорський король Іштван V (1239 - 1272 рр.). За століття до того, тут було поселення під назвою Городище.

Вже понад 300 років на лівому березі Тиси височіють над містом на горі залишки Королівського замку. В цих скупих руїнах колишнього замку Няляб важко вже впізнати твердиню, яка була форпостом, а ще витримувала міжусобні феодальній війни. Хоча не було доведено, що власники замку родина Перені мали відношення до антигабсбургської замови, замок був зруйнований в 1672 року за наказом Леопольда і відтоді ніколи не відновлювався. Але повернемося на початок його історії.

На місці мисливського дерев'яного будинку для короля в період 1272 і 1325 рр. будується кам'яна твердиня, яка з 1315 року називається вже Nyalábvár. Місце обрано більш ніж вдале на горі 52 метри висотою - форпост контролював долину Тиси та так званий "Соляний шлях"

Як виглядав замок - невідомо. Але археологічні дослідження привідкривають трохи цю сторінку. Замок в плані був у формі неправильного прямокутника. Довжина замку складала 52 метри, в ширину 47 м. Він складався з двох частин - верхній та нижній. Товщина оборонних стін складала 2- 2,5 м, а висота до 10 метрів. Окремо від головних укріплень розташована була сторожова вежа трикутна , вона охороняла шлях до замку

Королевське Євангеліє

Історія Королево тісно повязана з однією з перших датованих рукописних книг на території Закарпаття!

На замковій горі була зведена католицька церква Пресвятої Діви Марії. Її було зруйновано після 1945 року. Тоді після Другої Світової тут було влаштовано РЛС. Відповідно доступ на замкову гору був закритий. Точна причина знищення радянськими військовими пятсорічного храму невідома. Існує припущення, що і деякі замкові рештки могли розібрати.

Отже, єдиний збережений елемент старовинної церкви - дзвін зараз в церкві Дубове, Тячівського району. Його спас один з мешканеців Королево.

У 60-их та 80-их рр. на замковому подвірї проводилися розкопки.

Тільки вже після здобуття Незалежності, у 1993 році на території Королевського замку споруджено новий храм. Цікавий факт, що на його стінах є два зображення старого храму та однієї з башт замку. Одна картина фантазійно ілюструє вид їх 500 років тому та станом на ХХ століття до 1945 р, коли знищили храм.

В Королево збереглася і сторічна реформатська церква, вона була зведена 1911 року в еклектичному стилі .

Також в Королево, як виявилося, збереглися залишки Нової синагоги. В радянські часи тут розміщувався клуб залізничників. Про цю памятку я взнала вже після відвідання Королево, отже фотографію прийшлося позичити на Wikipedia

З новеньких цікавинок в Королеві - можна зазначити міні-скульптурку солекопа, пишуть що вона розташована поблизу замку Нялаб, але де саме я не знаю, бо звявилася вона зовсім недавно. Ствоерна була у рамках туристичного маршруту «Соляний шлях Закарпаття».

Королево з висоти пташиного польоту на відео нижче

Мітки: Закарпатська область, замки, руїни, фортифікаційні споруди, фортеці,