Золото! Справжнє та туристичне ;)
В селі збереглися рештки готичного костелу XIIст.!!!, в селі є ще один храм трохи молодше.
Руїни костелу в Мужієве
Побудований костел Іоанна Хрестителя був у 1117 році, а от далі згадка про нього датується 1337р. Можливо, храм був зруйнований і відновлений саме в цьому році. Тому, що дослідник-етнограф Тиводар Легоцький, в своїй праці писав, що основа храму відноситься до XIV ст. Костел мурований, складений з невеликих тесаних глиб, одноярусний. До перебудови храму в XVI ст, костел був в романському стилі. Готичного вигляду він набув вже під час перебудови. Над головним фасадом було пробите горішнє вікно. У ХІХ ст. під хорами було знайдено крипту. Після XVI ст. костел перетворився на протестантську церкву.
Але в 1657р. він був зруйнований. Зараз на західному фасаді костелу зберігся монументальний готичний портал та гострокінцевий фронтон. А от ще на початку ХХ ст., на луковій (що це не знаю, перекладала з русинської, припускаю, що це стіна за вівтарем) стіні збереглися фрагменти фресок, де посередині проглядалася ймовірно голова Христа, а по боках – святі. Що лишиться від храму ще через років 50 сказати важко. Чомусь простежується сумна закономірність, ХХ століття виявилось руйнівним для багатьох пам'яток
"Велика реконструція"
У 2022-2023 рр. навколо костелу розпочала відбуватися доволі дивна історія.
Ще у 90-их роках у Львові на основі археологічних досліджень, архітектурних вимірів споруди, розробив проект. Середньовічний храм в Мужиєво має статус пам’ятки Національного значення. Це означає що будь які втручання, або спроби та проєкти мають пройти погодження через раду міністерства культури.
Ще археолог (його ще називають піонером угорської археології), історик Флоріс Ромер зробив малюнки цього храму. 1942 року вважається, що перше серйозне архітектурне обстеження відбулося в 1942 році під керівництвом професора Університету прикладних наук Каролі Чаньї. На той час ще були на своєму місці кінчики вікон нави, плетена різьба західного фасаду була в конструкції стін, а з південно-східного боку вікна були на всю висоту.
2015 року відбулося ретельне дослідження руїн, 2016 року кафедра археології Національного університету Ужгорода у співпраці з кафедрою археології Католицького університету ім. Петера Пазмана (Угорщина) проводила тут археологічні розкопки.
Та у 2022 році розпочинається реконструкція церкви згідно з плану Ромера Флоріса. Фінансування здійснюється... урядом Угорщини та Фондом Телекі Ласло. Як заявляється, що реставрацію та реконструкцію храму здійснюватимуть за планами угорського архітектора Петера Сарваша. А це означає, що відсутні бічні стіни будуть завершені цегляними стіновими ділянками, які будуть пофарбовані в білий колір, а сам храм буде покритий дахом. (Більш детально в сюжеті нижче) Наскільки, це розпочалося без документальних погоджень, і наскільки був порушений закон, час та розслідування покажуть. Зрозуміло вже, що замість якісної консервації, руїни середньовічного костелу перетворять на діючу угорську церкву.
Нижче актуальні фотографії Аліси Святиної, повний фоторепортаж в її повідомлені на Меті ось тут >> До речі, пані Святина зазначає, що біля памятки "відсутній інформаційний щит з відповідними даними та рендером, що має бути"
Як це подає угорська сторона можна дізнатися з наступного сюжету "За підтримки Фонду ім. Ласло Телекі відновлять церкву у с. Мужієво"