Нижня Апша

Apșa de Jos

Село, яке викликає щире здивування

Нижню Апшу часто називають одним з найбагатших сел в Україні. Та й направду: коли опиняєшся посеред вулиці, очі розбігаються від кількості палаців-будинків, від оформлення, від вигадливих визерунків багатих кованих брам.., Дійсно село багатіїв...

Але насправді, село має інше багатство - перлину деревяної сакральної архітектури. У Нижній Апші збереглася чудова памятка архітектури та історії, яскрава представниця Мармароської готики, і не тільки яскрава, а ще й настаршу - деревяна церкву святого Миколая.

Церква святого Миколая в Нижній Апші

Цей храм вважається найстарішою дерев’яною церквою у стилі мармароської готики в Україні. Храм святителя Миколая був зведений 1561 року. Правда, деякі датують його на 43 роки пізніше...

Дивно, що храм не тільки зберігся, а всередині також збереглися розписи, а ще він є діючим. Відтоді, коли у 1994 році храм віддали до греко-католицької громади, кожен день тут не припиняється молитва до Бога. А на свята богослужіння ведуться ще й різними мовами, щоденно - румунською. У радянський період у приміщенні храму влаштували на музей народного побуту. Церкву навіть реставрували у 1969 році.

Поруч фотографія зроблена на початку 20-х рр. ХХ ст.чеським фотографом Богумілом Вавроушеком.

Сучасногоий вигляду церква набула лише у першій половині XVIII ст. А от від первісної церкви маємо зруби стін та перекриття над бабинцем.

Храм зведений з дубових брусів, він двозрубний та тричасний, з високою каркасною вежею, яка має в плані квадрат. Вежа піднімається над бабинцем, вона з підсебиттям і круговою аркадою голосників під чотиригранним шатровим дахом, що переходить у восьмигранний шпиль. По чотирьох кутах намету височіють маленькі вежі зі шпилями.

Дах храму та вежі вкритий дубовим ґонтом.

Розпис храму виконав ще у 1825 р. художник М. Манькович.

Поруч з храмом розташована дерев'яна, одноярусна, квадратна в плані, каркасна дзвіниця. Вона має шатровий дах, покритий ґонтом.

Мітки: Закарпатська область, церкви, дерев'яні храми,