Василівка

Sightseeing. Цікаві місця Що цікавого?

Головна памятка Василівки - Замок Попова. Це унікальний архітектурний витвір, що зберігся на території Дикого Поля

Маєток. Замок Попова

«На краю відомих Великих луків, здається, на тому місці, де стояла хата Тараса Бульби, в куту між Дніпром та Кара-Чекраком несподівано у степу витягнулися довгі пагорби. Поміж ними Кара-Чекрак прямою стрілкою прямує до Дніпра, навіть й на річку не схожий – канал, а на високому березі його – диво. Високі зубчаті мури, за стінами палаци, гостроконечні та круглі дахи, переплутані у казковій своєрідності» - — Антон Семенович Макаренко "Педагогічна поема"

В оригіналі: «На краю знаменитого Великого луга, кажется, на том самом месте, где стояла хата Тараса Бульбы, в углу между Днепром и Кара-Чекраком неожиданно в степи вытянулись длинные холмы. Между ними Кара-Чекрак прямой стрелкой стремится к Днепру, даже и на речку не похож — канал, а на высоком берегу его — чудо. Высокие зубчатые стены, за стенами дворцы, остроконечные и круглые кровли, перепутанные в сказочном своеволии»

У 1864-84 рр. на замовлення землевласника Василя Попова, онука особистого секретаря та начальника канцелярії Потьомкіна було побудовано цілий комплекс в англійському неоготичному стилі. Зведений маєток був дуже схожий на замок. Маєток відігравав роль родинної резиденції

Масштаби маєтку генерал-майора Василя Попова вражають відвідувачів й досі. Якщо брати до уваги, те що палац та три флігелі, на жаль, не збереглися, і все що ми можемо побачити лише господарські споруди, стайні, каретну, флігель, парадну браму. Вартує зауважити, що віднедавна, територія, де знаходився палац, оточена парканом, і там проводять розкопки.

Замок-палац був зведений також з цегли. Він мав п'ять веж, три з яких закінчувалися шатровим дахом. Звісно, тут були льохи, які виконували роль холодильників та приміщень для зберігання вина.

"Замок" мав стандартний набір як для палаців приміщень як то вітальню, бальну залу, бібліотеку, картинну залу. В палаці була навіть лицарська зала з колекцією старовинної зброї.

А також в палаці розміщалися лазні (фінські, римські, російські).

В палаці було досить цікавих 15 кімнат. Кожна з них представляла культуру різних народів - Китая, Туреччини, Індії тощо. Свого роду ці кімнати нагадували етнографічний музей. Ще з незвичного - в палаці були механічні ляльки. Одна кланялася лялькам, друга заварювала каву ;) Чим викликала щире дивування та захват у гостей господаря. Ще з розваг була велика шахова доска з великими фігурами з пап'є маше.

На території маєтку була розміщена електростанція. Також тут була метеостанція, яка була офіційно зарахована до мережі метеослужб Російської імперії. А на даху садиби діяла ціла астрономічна обсерваторія з телескопом.

Страшної руйнації завдала Радянська влада . Було знищено собор святих апостолів Петра та Павла, якій побудувала у Василівці родина Попових, в соборі був родинний склеп. Дуже сильно постраждав маєток, деякі будівлі були знищені, а деякі перебудовані, й найголовніша втрата - красень-замок - палац. Від нього лишилася лише одна висока кругла вежа.

Церкву зараз відроджують . Якою вона була можна побачити нижче з архівного зображення

Прогуляємося ще трохи маєтком

Мітки: Запорізька область, замки, садиби, палаци, палаци та садиби,