Бердичів

 

 

Монастир Кармелітів

49.897418, 28.575275Точні координати на карті Google  

Головна та визначна пам’ятка Бердичева - потужний комплекс Монастиря ордену Кармелітів босих з суворими фортечними стінами та витонченої краси храмом.  

 

Обитель було засновано 1627 року як монастир ордену  "босих кармелітів" на базі замку XVI ст. над річкою Гнилоп'ять.

В монастирі зберігається список чудотворної ікони Бердичівської Божої Матері. Оригінал ікони загинув в полум’ї пожежі 1941 року Та згоріла ікона є копію відомої римської ікони Salus populi Romani. Вона відноситься до святинь нероздільної церкви Христової та шанується серед католиків та православних. Нині існують православні версії цієї ікони. А той список що зберігається зараз в монастирі був виконаний художницею-реставраторкою Боженою Мусі-Совінською 1990 року, а 1997 року благословенна та освячена самим Папою Іоанном Павлом ІІ

Вважається , що саме у подяку Богородиці за звільнення з татарського полону київський воєвода Януш Тишкевич й заснував у Бердичеві монастир 1630. А 12 роками пізніше передав ікону до кляштору.

Монастирська фортеця була завойована військами Богдана Хмельницького 1648 року. 1663 року ченці повертаються і намагаються відбудувати монастир. Але розпочинаються судові суперечки між ченцями та нащадка Тишкевича. Вони виганяють служителів Христа 1684року. Справедливість була  встановлена лише 1717 року. Стіни знову почули молитву, відбудова тривала, а чудотворний образ був нарешті повернений до обителі. Він досить довго перебував у Львові.

1739 року розпочинається будівництво «верхнього» храму, авторство креслень належить   Яну де Вітте, інженеру фортифікатору та архітектору.  Тут діяли школа та друкарня. Видавалося багато літератури різного напрямку: богословського, теологічного, просвітницького, історичного,політичного світського, також видався тут бердичівський календар.

У ХІХ ст. монастир за наказом царського уряду було закрито. Священики вели наглядацьку діяльність за святинею.  За радянської влади з верхнього храму було зроблено музей, а в нижньому кінотеатр… Монастир також став свідком страшних подій за часи Другої Світової війни - на його території відбувалися розстріли громадян. З 1958 року проводилисяя реставраційні роботи.

З 1992 року монастир відбудовується католицькою громадою. 1998 року створено Всеукраїнський санктуарій Матері Божої Святого Скапулярію, який розміщується у стінах монастиря - фортеці.

Панорама Бердичівського монастиря, рухайте мишкою та коліщатком, на мобильному телефоні проведіть пальцем для гортання та двома для збільшення чи зменшення фото

 
 

Визначні пам'ятки Бердичева:

 

Мітки: Житомирська область, Замки, Монастирі, Палаци, Костели, синагоги, фортеці, будинки, міська архітектура, Церкви