Краснопіль

та його неоготичний костел

Sightseeing. Цікаві місця Коротко про історію Краснополя

Назва Краснопіль походить від «красна кров», буцімто в цій місцевості проходили дуже криваві бої з татарами і кров лилася рікою.

Землі ці перебували у власності литовських князів Гедиміна, потім Любарта. Ймовірно, у XIV ст. тут був замок. Місцевість тільки сприяла його побудові. З майже зі всіх боків оточений водою, замок мав підйомний міст. За часів князя Острозького місто було досить добре розвинуте економічно.

Після розподілу маєтностей Сангушків, Краснопіль опинився у руках родини Ґіжицьких . Це сталося приблизно у 1717р). У 1782 року відбувся розподіл власності синами Бартоломія Ґіжицького. Краснопіль одержав Каєтан, підстолій овруцький, хорунжий житомирський і київський, маршалок Барської конфедерації Волинського воєводства

Він побудував у Краснополі досить оригінальної архітектури палац – у венеціансько-готичному стилі. Маєток успадкувала його донька Саломея, яка внесла Краснопіль як посаг до родини чоловіка – Домініка Оскерка гербу “Мурделіо відмінний”, ротмістра кавалерії та кавалера орденів Орла Білого та св. Станіслава.

Приблизно у 1880 р. у родини Ґіжицьких-Оскерків маєток разом с селом придбав Вацлав Мазаракі, одружений з княгинею Станіславою Четвертинською. Останнім власником був їх син - Едвард Мазаракі, овруцький маршалок.

У 1917 році садибу, в якій була багата колекція картин, срібла, порцеляни, - спалили. Від маєтку сьогодні нічого не лишилося, й від палацу ані сліду. Канула в Лету і капличка, збудована коштами Людовика Гіжицького для дружини. Знищені надгробки родини Оскерків. Єдиною архітектурною прикрасою Краснопілля лишився храм.

Топонім зберіг назву парку як "Палац"

Костел св. Архангела Михаїла

Костел у Краснопіллі був побудований у 1754 року на кошти Бартоломея Гіжицького, каштеляна Вишгородського на місці знищеного костелу XVII ст.

З будівництвом цього другого костелу пов’язана історія. Дружина Гіжицького Францішка довгий час була паралізована. Прикута до ліжка бідна жінка не могла навіть розмовляти. Одного разу Гіжицькому наснився сон про те, що якщо він побудує костел та помістить там чудотворний образ, який перебуває в Краснополі, то його дружина одужає. Каштеляну сон снився декілька разів. Баротолмей дізнався, що в одного місцевого шляхтича є образ намальований на подобу Ченстоховської Пресвятої Діви Марії, який прослався дивами та зціленнями. Гіжицький розпочав будівництво костелу. Не встигли закінчити будівництво як сталося диво - каштелянова дружина одужала!

Інша представниця роду Гіжицьких – Катарина мала двох синів Каїтана й Тадеуша. Коли брати потрапили до турецької неволі. Каїтан довірився під опіку Пресвятої Діви Марії пообіцяв що по приїзду додоми відновить костел. Катерина Гіжицька в стражданні за своїми синами постійно плачучі втратила зір. Брати повернувшись з неволі додому, занесли матір в костел і поставили перед чудотворним образом. Гіжицька прозріла, а її сини, як і пообіцяли, відновили храм.

Що сталося з тим костелом достеменно невідомо Можливо він згорів. Але на початку ХХ ст. родинами Гіжицьких та Замойських зводиться новий костел. Храм було освячено 29 вересня 1906р. Старожитній образ Богоматері знаходився у головному вівтарі. Мав 90 см висотою та 55 ширини. Намальований на полотні приклеєному до дошок. Образ Пресвятої Діви Марії був оздоблений срібними шатами і срібною короною. За радянські часи в костелі зробили млин, а ще там діяла кузня. А потім… повний занепад. Донедавна костел був у дуже поганому стані. Зараз почалася його або реставрація або консервація.

Вище текст був написаний ще у 2008 році! То ж на 2022 рік, з моніторінгу фотографій в мережі інтернет, я не можу сказати, що костел ззовні візуально змінився і чи були проведені якісь ремонтні роботи. Але добре, що виглядне змінився у гіршій бік.

Мітки: костели, костели, кірхи та реформаторські храми, втрачені палаци,