Турчинівка

маєток Уварової-Терещенко

Sightseeing. Цікаві місця Що цікавого в Турчинівці?

В Турчинівці зберігся маєток Терещенко-Уварових. Це цілий палац, пошкоджений флігель та гарний, але трохи занедбаний парк

Трохи з історії маєтку

Турчинівка належала Федору Терещенко. Він зробив щедрий весільний подарунок свої донці Наталії, яка вийшла заміж за Сергія Уварова.

В цьому шлюбі народилося двоє діточок, які романтично були названі на честь своїх батьків - Наталія та Сергій.

Сергій був керівником дворянства Бердичівського повіту. Жила молода родина і в Турчинів ці, і мала дачу у Ворзелі (вона до речі, збереглася), але переважно в Києві у власному будинку, побудованому за проектом архітектора Павла Івановича Голандського. Це був улюблений архітектор родини Терещенків. Наталія Федорівна відкрила безкоштовний пологовий притулок. Пані Уварова й сама там працювала при чому простою акушеркою.

Під час революції родині Уварових-Терещенко вдалося втекти за кордон - до Парижу. Зі спогадів Мішеля Терещенко - племінника Наталії Федорівні, їй вдалося втекти 1918 р. Останні роки в Україні Наталя Федорівна жила дуже скромно, без прислуги. Без виходів у світ. Дозволяла собі лише верхові прогулянки. У 1918 року до неї прийшли червоноармійці, щоб її заарештувати. Вона відчинила двері і стояла перед солдатами у настільки простенькій сукні, що вони порахували її за прислугу. Наталя Федорівна вмить вловила дарований долею шанс. Вийшла через садовий вихід, сіла на коня і зникла.

У Франції подружжя розлучилося. Другим чоловіком Наталі Терещенко був граф Луї де Гвідон, до речі, льотчик.

В еміграції вона так й залишилася жити в Парижі, і любила писати ікони, їздити країною. Дітей у другому шлюбі вони з графом не народили. Померла Наталія Терещенко в Парижі у віці 97 років. Її онук, син Сергія, Жак навіть відвідував Турчинівку.

Палац Терещенків-Уварових

Маєток Терещенко-Уварових розташований майже в центрі Турчинівки, але це дуже затишне місце. Зараз тут розміщено вже багато років професійний ліцей, про що свідчили ще недавно залізні літери на старих воротах. Проходимо через ворота алеєю з квітів та дерев декілька метрів - і ось перед нами гарний палац.

Будівництво палацу розпочав ще Федір Терещенко у 1899 році, а завершувала цю справу вже його донька. Майже усі палаци, якими володіли Терещенки, а це Червоне, Денеші, та київські будинки - це дуже романтичного вигляду будівлі. Й Турчинівський маєток не є виключенням.

Прямокутний в плані двоповерховий цегляний палац зведений в мотивах ренесансу. Він має два виступаючих центральних ризаліти. Над парадним входом розташована балкон-тераса. Ліворуч стоїть кутова кругла вежа зі шпилем. А праворуч кутовій прямокутній еркер з шатровим дахом. Садовий фронтон, який виглядає гірше за парадний, з прикрашає герб-вензель Уварових та дата початку будівництва палацу, на парадному дата завершення. Дах оздоблений кованою огорожею.

Поруч з палацом був зведений флігель - висока триповерхова вежа з зубцями та шпилем романтично прикрашає закинуту одноповерхову досить велику за розмірами господарчу будівлю. За архітектурою флігель ніби перекликається з палацом. Правда у 1967 до північного фасаду було прибудовано прямокутну будівлю.

Після того, як родина Уварових вдало втекла за кордон, палац націоналізували і приміщення стали використовувати як робітничу школу, потім як агротехнікум. Під час Другої Світової війни в стінах палацу розмістився шпиталь з пораненими. Потім тут функціонувало ПТУ №30, яке трансформувалося в професійний ліцей.

Ще декілька фотографій палацу Уварової

Зовнішнє оздоблення палацу

Флігель маєтку Уварових

Увага! Флігель перебуває у стадії руйнації!

Мітки: Житомирська область, палаци, палаци та садиби,