Генічеське озеро

Генічеське озеро

46.064954, 34.781793на карті Google  

 

Генічеське озеро - рожеве солоне неймовірне - це  одне з природних див, розташованих на Арабатській стрілці поблизу селища Приозерне, що біля Генічеську. Якщо ви плануєте свій відпочинок на Азовському морі на Арабатській стрілці, сюди дійсно вартує заїхати. 

 

 

Генічеське озеро - дитина великого Сиваша.  Колись це була його затока. Та й живиться озеро за рахунок вод Сиваша, завдяки каналу.

 

Генічеське озеро має площу в більш ніж 9 кв. км, а глибина його всього в півметри, максимум метр. Його води знані як цілющі і неймовірно живописні. Коли рожевість за певних умов стає досить помітною і досить контрастує з блакиттю неба, а рожево-біла сіль виблискує на сонці - відкриваються неймовірні краєвиди, з'являється відчуття  перебування на іншій планеті ;) і не дарма це диво природи України кожний раз збирає фотографів, блоггерів, мандрівників, заради саме чудового пейзажу.

 

 

Озеро має солоність 22-26 %. Тож українським Мертвим морем назвати важко, в якому солоність складає понад 300%. Але воно настільки своєрідне, що давно вже серед інстраграмерів на мандрівників набуло назву "Рожева солона мрія".

 

"Хозарською молитвою є плач, бо сльози – частка Бога: на їхньому дні завжди осідає трохи солі, як на дні молюска перлина". Так писав сербський поет Милорад Павич у своєму "Хозарському словнику". І справді, ці слова добре чомусь згадуєш, коли знаходиш своє відлюдне місце на озері, коли перед очима лише небо та сіль.

 

Ще тисячу років тому ці землі належали до Хозарського каганату. Такі місця, як озеро Генічеське, вважалися для цього народу святими. У  хозар навіть було свято День солі.

Арабатська стрілка була частиною чумацького шляху.

На початку ХІХ ст. тут вже розпочинається на промисловому рівні видобуток солі. Ця сіль була доброю за якістю, цінувалася в світі й добра частина її йшла на експорт. Озеро й досі є сировинною базою соляної промисловості: у східній частині водного дзеркала озера розташований соляний промисел.

 

Генічеське озеро - об'єкт зеленого туризму

Генічеське озеро використовується в цілях рекреації, сюди дійсно вартує заїхати - подихати цілющим повітрям (воно зовсім не схоже на морське свіже, а мені взагалі пахло гречкою).

Можна походити по солі босими ногами. Дітям краще бути у взутті, в них шкіра більш ніжна, та й деякі гострі кути солі можуть поранити. Також вартує з собою взяти пляшечку води, щоб обмити ноги та руки. Бо в особливо сонячні гарячі дні, ропа на вас моментально перетворюється на сіль і може виникнути подразнення. Можна посидіти на його березі, помилуватися  заходом сонця, при якому на озері з’являються нові фабри. Розраховувати на якусь інфраструктуру не вартує, вона тут носить скоріше стихійний характер, але сіль купити можна.

Незважаючи, на те, що влітку глибина озера скорочується ледь не вдвічі, вартує обережно ходити, ліпше доріжками. Дно озера вкрите мулом.

 
 

Чому ж Генічеське озеро рожеве?

Такий незвичний рожевий колір водам Генічеського озера надають одноклітинні водорості  Dunaliella salina.

Генічеська сіль та рапа вважаються лікувальними, і багато жінок, що відпочиває поблизу застосовує її у своїх косметичних цілях ;)

Ті, хто цікавиться косметикою мають знати про антиоксидантні властивості цих водоростей. Dunaliella salina накопичує гліцерин, та виробляє бета-каротин, який захищає водорості від ультрафіолету. Коли хлоропласт Dunaliella salina має велику кількість бета-каротину, то водорості в своїх кількості можуть надавати воді яскраво рожеве чи навіть помаранчеве забарвлення.

Прочитавши попередній абзац, ви вже зрозуміли, що та інстаграмна "рожевість" Генічеського озера напряму залежить від температури повітря. В інші дні води озера можуть виглядати звичайними.

 

Доїхати до озера просто. Дорога від траси по Арабатській стрілці, від Генічеської гірки до села Приозерного, а потім від нього до самого озера скоріше польової якості. Але легкове авто проїде без перешкод. Також багато людей прогулюються пішки з Генічеської Гірки відстань 5 – 6 км .

 
Мітки: Херсонська область, природна пам'ятка, озеро