Васильків

 

Вали давньоруського Василева (Х-ХІ ст.) "Змієві вали"

50.181387, 30.319378Точні координати  

 

 

Собор святих Антонія та Феодосія Печерських

50.180346, 30.320413Точні координати   

Зведений у 1756-1758 рр. за проектом Степана Ковніром у стилі українського бароко на замовлення архімандрита Києво-Печерської лаври Луки. Степан Демянович Ковнір - відомий український архітектор, він жив та працював при Лаврі, фактично був кріпаком. Митець працював над зведенням нових та оздобленням або перебудівництвом храмів Києво-Печерського Лаврського комплексу, Кловського палацу в Києві, храму Святої Трійці у Китаєво.

Храм зведений на Васильківських валах. Колись тут була давньоруська фортеця. Храм прекрасний, витончений, височиє над давнім містом.

Розпис інтер'єрів належить пензлю В. Бібібкова.

Тривалий час, після закриття храму у 1961 році, він свикористовувався не за призначенням.

В храмі зберігається чудотворна ікона Божої Матері Триручниці.

Перший , скорше за все деревяний собор потрапив в опис подорожнього щоденника (1650-хх рр) сина антіохійського патріарха Макарія III  - Павла Алеппського «Подорож патріарха Макарія», написаного арабською мовою! Їх подорож територією сучасної України складала такий маршрут: 

Рашків - Дмитрашівка - Гарячківка - Жабокрич - Ободівка - Баланівка - Соболівка - Степанівка - Янів — Талалаївка — Умань — М аньківка — Лисянка - Богуслав - Трипілля - Васильків — Київ — Прилуки — Путивль; й на зворотному шляху: Київ - Бориспіль - Переяслав - Черкаси - Чигирин - Медведівка - Жаботин - Сміла.

«Нас зустріли за містом священики і народ з хоругвами, піднялися з нами до найвищої точки міста і привели нас в благоліпну церкву, всередині третьої фортеці, во ім'я свв. Антонія і Феодосія Великих, тобто двох святих землі козаків; ці двоє святих були першими, які ввели у них чернече, ангельське життя, саме, й заснували келії і печери для пустельників, чернецтво і монастирі, і тому вони у них у великій пошані.

Ця церква красива, висока; іконостас її дуже великий, подібно грецькім іконостасам грецьким, але ікона Владичиці там велика, чудова, вражає подивом розум; подібної ми і раніше не бачили й після ніколи не побачили. Богоматір так прекрасно написана, що немов говорить; риза Її як би темно-червоний блискучий оксамит, - ми ніколи не бачили подібного - фон темний, а складки світлі, як складки (справжнього) оксамиту. Що стосується убруса, який покриває Її чоло і спадає вниз, то здається, ніби він переливається та коливається. Її лик й вуста викликають здивування своєю красою: їм не вистачає тільки слова. Світ Божий над ними! Господь, що сидить на Її лоні, надзвичайно прекрасний: Він ніби промовляє. Як вже згадано, я багато бачив (образів), починаючи з грецьких країн до тих міст, і звідси до Москви, але ніде не бачив подібного або рівного цьому (образу). Козацькі живописці запозичили красу живопису обличчя та кольори одягу від франкських і польських живописців-художників і тепер пишуть православні образи, будучи навченими та майстерними. Вони володіють великою спритністю в зображенні людських облич з досконалим подібністю, як ми бачили це на портретах Феофана, патріарха Єрусалимського, і інших.» (якщо ви побачили в моєму перекладі помилки - напишіть, будь-ласка в коментарях).

Собор цегляний відштукатурений чотирьох-стовпний квадратний в плані з виступаючими по боках напівкруглими обсягами. Завершений п'ятьма куполами, поставленими по діагоналі по рогах квадрата. Архітектурні форми та декор характерний для українського бароко. В оздобленні фасаду використані пілястри з ліпними капітелями, плавно вигнуті тягнені фронтони над вікнами, раскрепованним карнизи. Апсиди завершені м'яко окресленими напівкруглими фронтонами. Пам'ятки містобудування та архітектури України

Новий собор возвеличився над містом. Це один з найкращих витворів Степана Ковніра.

1895 року в один з куполів попала блискавка. Храм зазнав пошкоджень. На початку ХХ ст. до храму був прибудований деревяний притвір. Проіснував він не так довго - його було розібрано під час реставраційних робіт у 80-их рр ХХ ст.  

1990 року, після реставраційних робіт, храм було повернено православній громаді. Служби Божі було відновлено. 

 

 

 

 

Церква святителя Миколая

50.181524, 30.314592Точні координати  

Зведена  1792 р.  

 

 

Каплиця з джерелом св. Феодосія Печерського

 

50.182576, 30.319251Точні координати

 За легендою в цій місцині знайшов джерелоз чудодійною водою, розчистив його, а згодом викопав криницю сам святий Феодосій Печерський, один з засновників чернецтва на Русі, ще у ХІ ст. 

1833 року тут була споруджена каплиця, яку було зруйновано при радянській владі. Кожен рік на день памяті святого Феодосія Печерського сюди направлялася хресна хода

За старанням прот. о. Олексієя Тарасова з неподалік розташованої церкви Святителя Миколая каплицю було відновлено. Тепер це обладнане джерело - з краником та капличкою - працює. Принамні працювало на 2008 рік.

 

 

Пам'ятник декабристам

50.178106, 30.317806Точні координати   

Памятник на честь повстання Чернігівського полку встановлено 1976 року. На ньому зображені профілі п'ятьох декабристів: Павла Пестеля, Кіндрата Рилєєва, Сергія Муравйова-Апостола, Михайла Бестужева-Рюміна, Петра Каховського. Ці всі молоді (до 31 року) хлопці були розтріляни у Петропавлівській фортеці (Санкт-Петербург) 26 липня 1826 року як керівників так званого "грудневого" південного повстання, яке відбулося після повстання декабристів в Петербурзі.

 

 

 

 

Ландшафтний ентомологічний заказник "Ковалівський яр" - "Васильківські Карпати"

50.178152, 30.339554Точні координати   

 

Мітки: Київська область, Церкви, міська архітектура, городище