Варяж

Варяж відомий з 1482р, у XVIст. отримав магдебурзьке право.

Костел Святого Марка

Костел ордену Піарів споруджений у 1688–1693 рр. за проектом архітектора Войцеха Лєнартовича в стилі бароко.

Побудований храм був у 1688-1693р за проектом В. Ленартовича (за його проектами зведені костели у Великі Межирічі та Угніві) в стилі барокко для оо. Піарів, названий на честь покровителя містечка св. Марка. Він і зображений на старому гербі Варяжа. Зараз костел стоїть пусткою, даху не має. Видно, що мав оборонний характер. В 1728-1750 роках при костелі збудовано будинки монастиря та колегіуму. Після того, як піарський монастир було скасовано царською владою, костел став парафіяльним. Костел горів у 1796 р., верхи було відновлено в більш низких об'ємах. Дві вежі мають барокове завершення, їх яруси завершені візерунковим аттиком. Бокові фасади складені так, що їх ступінчаста композиція тільки підсилює нарощування у висоту об'єми. В середину під відкрите небо, я не полізла, інтер'єр декорований був пілястрами іонічного ордеру, також збереглися фрески другої половини XVIII ст., які разом з вівтарем складали єдину композицію вдало поєднуючи архітектуру з живописом. В храмі зберігався портрет фундатора храму - Матзинського (Matczynski) Фрески руки С. Стройнського, скупі залишки ще є на стінах. Мур, про який пише Орлович в своїх працях, на жаль, не зберігся, дзвіниця є.

Костел у Варяжі був один з найкращих барокових споруд Сокальщини. Після 1951 року приміщення костелу відвели під склад і довели до стану цілковитої руїни.Я дуже сподіваюсь, що при відновленні поляками своїх храмів в Україні, Варязський костел дочекається своєї черги.

Церква Успіння Пресвятої Богородиці

В рисах церкви вгадуються риси костелу. І справді, зведений храм був 1784 як костел, а в 1818р дідич Джевицький перебудував його на церкву. Зараз церква відреставрована і відремонтована.

Втрачена святиня Варяжа

Один із старших храмів міста дерев'яна церква Різдва Пресвятої Богородиці була побудована в 1677 року, мабуть дожила б і до наших днів, але її розібрали в 1952р.

Єврейська спадщина Варяжа

У Варяжі свого часу проживала іудейська громада, а звісно був і єврейський цвинтар. Його залишки при бажанні можна віднайти. Орієнтир, вказаний у Вікіпедії, більш ніж ганебний для села: колишній цвинтар - тепер пасовисько для худоби. На цьому пасовиську збереглося з десяток надгробків.

Як дохати?

Від Львова прямою маршруткою на Варяж, або від Сокаля тією ж маршруткою Львів-Варяж Зауважте, що маршрутка може ходити лише раз на день

Мітки: Львівська область, костели, церкви, руїни, костели, кірхи та реформаторські храми,