Варяж

 

Варяж відомий з 1482р, у XVIст. отримав магдебурзьке право.

Один із старших храмів міста дерев'яна церква Різдва Пресвятої Богородиці була побудована в 1677, мабуть дожила б і до наших днів, але її розібрали в 1952р.

Костел Святого Марка

50.516845, 24.091204Точні координати пам'ятки на карті Google 

Костел ордену Піарів споруджений у 1688–1693 рр. за проектом архітектора Войцеха Лєнартовича в стилі бароко.

 

 

Побудований храм був у 1688-1693р за проектом В. Ленартовича (за його проектами зведені костели у Великі Межирічі та Угніві) в стилі барокко для оо. Піарів, названий на честь покровителя містечка св. Марка. Він і зображений на старому гербі Варяжа. Зараз костел стоїть пусткою, даху не має. Видно, що мав оборонний характер. В 1728-1750 роках при костелі збудовано будинки монастиря та колегіуму. Після того, як піарський монастир було скасовано царською владою, костел став парафіяльним. Костел горів у 1796р, верхи було відновлено в більш низких об'ємах. Дві вежі мають барочне завершення, їх яруси завершені визирунковим атіком. Бокові фасади складені так, що їх ступінчата композиція тільки підсилює нарощування у висоту об'єми. В середину під вікрите небо, я не полізла, інтер'єр декорований був пілястрами іонічного ордеру, також збереглися фрески другої половини 18 ст., які разом з вівтарем складали єдину композицію вдало поєднуючи архітектуру з живописом. В храмі зберігався портрет фундатора храму - Матзинського (Matczynski) Фрески руки С. Стройнського, скупі залишки ще є на стінах. Мур, про який пише Орлович в своїх працях, нажаль, не зберігся, дзвіниця є. Костел у Варяжі був один з самих найкращих барокових споруд Сокальщини. Після 1951 р. в приміщенні костелу зробили склад і довели до складу цілковитої руїни.Я дуже сподіваюсь, що при відновленні поляками своїх храмів в Україні, Варяжський костел дочекається своєї черги.

 

Церква Успіння Пресвятої Богородиці

50.517931, 24.089510Точні координати пам'ятки на карті Google  

В рисах церкви вгадуються риси костелу. І справді, зведений храм був 1784 як костел, а в 1818р дідич Джевицький перебудував його на церкву. Зараз церква відреставрована і відремонтована.

Як дохати? 

Від Львова прямою маршруткою на Варяж, або від Сокаля тією ж маршруткою Львів-Варяж Зауважте, що маршрутка може ходити лише раз на день..

 
 

 

Мітки: Львівська область, Костели