Великі Межирічі

 

Історична довідка Історична довідка

Великі Межирічі колись називалися просто Межирічі, але не плутайте – його тезка, зараз просто Межирічі (колись Межирічі Острозькі), знаходиться на Острожчині. Поляки це село й досі згадують за старою назвою – Межирічі Корецькі (Miedzyrzec Korecki). З 1965 р. воно отримало назву Великі Межирічі. Назва виправдана – село і справді величезне, тягнеться вздовж дороги, має центр, декілька заводів, як то: цегельний, плодово-овочевий, комбікормовий.

А перша згадка про село датується 1544 роком, коли воно перебувало у власності князів Корецьких. Саме вони наприкінці XV – на початку XVI ст. звели оборонний замок з кам'яними мурами. В 1648 та 1660 рр. фортецю не раз оточували та завойовували козацькі війська. Маґдебурзьке право містечко отримало у 1605 р. (Правда, польський історик та краєзнавець Мечислав Орлович подає іншу дату – 1590 р.)

В різні часи власниками були родини Острозьких, Корецьких, Лєщінських, з 1706 р. – Любомирських. Потім містечко належало Яблонським, доки в кінці XVIII ст. власник не програв його у карти (разом з околицями) волинському хорунжому  Яну Казімежу  Стецькому. Останній у 1789 р. звів на руїнах старого замку палац. 1831 року царська Росія конфіскувала в Стецьких і маєток, і містечко, але   після амністії, дарованої імператором Олександром ІІ, маєток повернули родині Стецьких.

Палац Стецьких у Великі Межирічі

50.664074, 26.859978Точні координати

Палацовий комплекс у Великих Межирічах зведений за проектом архітектора Домініка Мерліні. Цей архітектор – поляк італійського походження – відомий, перш за все, своїми будівлями Варшавських Лазенок (поміж інших і палацу), а також реставрацією Уяздівського замку та бібліотеки Королівського замку, реконструкцією палацу Красинського у Варшаві, іншими проектами палаців.

При будуванні Межиріцького палацу Домінік Мерліні не відхилився від свого основного стилю – класицизму.

 

У центрі комплексу розташовано палац. Симетрично до нього з обох боків прибудовані галереї-переходи. (Я була дуже здивована, коли, відкривши двері в одній з галерей, потрапила у внутрішній двір, а не всередину палацу). Галереї – дугоподібні і ззовні надають відчуття оборонної споруди, а не палацу. Вони з'єднують палац і флігелі. З внутрішнього боку галереї прикрашені колонами тосканського ордеру. В основі першого поверху лежить каміння від замку Корецького. Велична будова має два фасади. Парадний вхід прикрашає портик іонічного ордеру, колони його поставлені в два ряди – шість у внутрішньому й чотири в зовнішньому. Коли прямуватимете алеєю до палацу, побачите його другий, садовий, фасад, прикрашений шестиколонним портиком і балконом на другому поверсі. Алея дерев зі спиляними верхівками – нова, раніше до будівлі вела дуже широка алея. Ставочки у вигляді окулярів з вимощеним дубовими дошками дном... Лавочки вздовж ставків... Широко розгалужені доріжки для прогулянок... Альтанки... За часів сина Яна Стецького Юзефа було засновано ботанічний сад. Діяла музична капела.

Палац має французьку систему розташування кімнат. Парадна зала знаходиться на другому поверсі; на сходах стіни розмальовані видами руїн старого замку, а стелю прикрашає зображення нового палацу. Головна зала – в бароковому стилі; тут збереглася ліпнина й архітектурні деталі.

 

На 2007 рік у приміщенні палацу знаходиться школа-інтернат. Усюди бігали дітлахи та підлітки. Нажаль, вже на 2017 рік взірець садибної архітектури XVIII ст.. виглядав ще більш жалюгідно. Стан споруди став аварійним.

Разом з наступною пам’яткою архітектури Великі Межирічі мають великий туристичний потенціал, який нажаль не розуміють ані мешканці, ані організація з охорони пам’яток Рівненського району. Тим більш що в сусідньому селі Невірків знаходяться руїни костелу

Костел святого Антонія

50.659166, 26.850923Точні координати

 

«Будівля цегляна, тринефна, чотиристовпна. Середній неф виділений в просторову структуру інтер'єру; він значно ширше бічних, відрізняється глибинним розкриттям внутрішнього простору. Цьому сприяє трьохпролітна аркада, яка об'єднує з ним середнє розмежування нартекса та розкритий в інтер'єрі апсідний обсяг. Бічні розмежування нартекса з гвинтовими сходами завершуються двоярусними, квадратними в плані баштами-дзвіницями.

Зовні стіни будинку розчленовані пілястрами; на бічних фасадах їх розташування відповідає внутрішнім опорних стовпів. Вікна з лучковими перемичками розташовані високо. Споруду прикрашено трьома фронтонами пізньобарочного характеру. Принципам розвиненого бароко в зовнішньому декорі відповідають розірваний сегментний фронтон головного порталу, сегментні сандрики і високий антаблемент з розкріпованим фризом та карнизом, що периметрально оперезує будинок. Інтер'єр відрізнявся багатством пластичного декору.» Пам'ятники містобудування та архітектури УРСР. – К.: Будівельник, 1985 г., т. 3, стр. 314

Костел святого Антонія зведений на кошти власника Межирічів Корецьких – Єжі Любомирського за проектом архітектора Войцеха Лєнартовича (Wojciech (Lenartowicz). Його авторству належать проекти, за якими зведено костели Львівщини -  у Варяжі та Угніві. Зводили межиріцьку католицьку церкву 25 років.  «Історична довідка села Великі Межирічі» (Рівне, 2004, с. 5) повідомляє, що костел збудований на місці старого дерев'яного храму, який було зведено ще Костянтином Острозьким і який згорів у 1601 р.

Храм і дотепер вражає своєю масивністю, але, на жаль, стоїть пусткою, поступово руйнуючись. Внутрішня велич костелу підкреслюється лише великим об'ємом – фрески, на жаль, майже не збереглися. Перед головним входом є сходи, вони ведуть до підземелля.

Ще наприкінці 2000-их всередину можна було потрапити, на 2017 костел вже був закритий.

Костел знаходиться в аварійному стані. Але будівлю ще  можна врятувати

 
 

Церква святих апостолів Петра та Павла

50.653123, 26.864237Точні координати

Дерев'яна синя церква

 

Свято-Николаевская церковь

50.659287, 26.843688Точні координати  

 

Іудейський цвинтар у Великих Межирічах

 

 
Мітки: Рівненська область, Церкви, Палаци, Костели, некрополь