Вишняки

У Вишняках, Полтавської області, є дві пам'ятки архітектури Троїцька церква та садиба поміщиків Котляревських

Історична довідка Історична довідка

Засновані Вишняки у XVI ст. Серед перших поселенців був й козак Савка Вишняк. Ймовірно так і пішла назва села

 Вишняки відвідав Т. Г. Шевченко під час своєї подорожі по Україні, про що згадував у повісті «Близнецы».

Уродженцем Вишняків є дослідник Антарктиди І.Ф. Хмара (1936 — 1956 р.)

 

Палац Котляревських 

49.766935, 33.304168Точні координати новомалиновського замку на карті Google  

Одразу після того як Вишняки переходять у власність до поміщиків Котляревських вони будують тут у 1805 р. палац.

 

 

Палац  доволі простий в своїй архітектурі, квадратний в плані, двоповерховий. При вході одразу сходи з двох боків ведуть на другий поверх до овальної зали, яка завершена куполом, який ззовні прикрашає шпиль. З вікон цього купола освітлюється овальна зала. Над головним входом - різьблений дерев'яний балкон-тераса, (саме з нього зробила фотографію Троїцької церкви - на неї тут відкривається чудовий вид). Балкон спирається на масивні кам'яні стовпи. На стіні головного фасаду дошка, де написано, що в липні 1843 р. тут перебував Т.Г.Шевченко, який в цей період мандрував Полтавщиною. Цікавий вид відкривається якщо подивитися на споруду з боку паркового фасаду. Тут парк різко обривається вниз до ріки. Отже, перед нами парковий фасад: балкон підтримують чотири стовпи, але цей балкон виглядає більш гарним ніж головного фасаду. А знизу навіть є вхід чи було велике вікно до підвалу.

 

 

До речі, існує припущення, що Вишняківська садиба та Троїцька церква поєднанні невеликим підземним ходом в метрів 100. Зараз в колишній садибі розміщується чи то інтернат чи то притулок для літніх людей.

 

Можливо, щось змінилося від 2008 року. Але на той час «ознак життя» тут не спостерігалося, хоча будівля охороняється і "чужих" сюди не пускають.

 

 

 

Церква св. Трійці

49.765743, 33.302269Точні координати новомалиновського замку на карті Google 

 

 

Троїцький храм побудований 1794—1799 рр. Церква цегляна, одноглава. Стіни оформлені неглибокими лукоподібними та циркульними нішами та пілястрами, які завершені парапетом-аттиком. В архітектурі простежується плавний перехід від бароко до класицизму. В середині храм виглядає значно більшим ніж здається з вулиці. Інтер’єр мені дуже сподобався. А біля церкви розташований замість дзвіниці газовий балон. Сподіваюсь, храм обзавівся справжніми дзвонами.

 

 

Дорога до Хорола  з Києва хороша. Швидка траса. З Хоролу до Вишняків - на даний моомент я не знаю. У вас є дані? пишіть. Доповню

Мітки: Полтавська область, Палаци, Церкви