Буданів

Костел Воздвиження Чесного Хреста

Католицька парафія в Буданові була заснована ще у XVI ст., тоді храм був дерев’яний. Зводили його 1630 року за кошти власників Буданова родини Ходоровських. За трохи більше ніж сто років сакральна споруда не витримала і стала завалюватися.

Нові власники села Потоцькі пристосовують під костел західну стіну замку. Таким чином новий мурований храм для католиків тепер розташований на горі, що трохи було незручно звичайним мешканцям Буданова діставатися пішки. На місці ж заваленого 1765 року дерев’яного костелу - звели капличку, що й задовільнило потреби віруючих. А новий костел лишився без належної уваги. Російська влада закрила храм 1812 року і перетворила будівлю на військовий склад, 1817 року костел знову відкрито. 1839 року храм було пересвячено і вже 1846 року у стінах замку влаштовано монастир згромадження Сестер Милосердя, при якому діяла школа для дітей та лікарня.

Перша світова війна нанесла значних пошкоджень храму. Але його було частково відремонтовано. Як можна побачити на світлинах за 1939 рік храм виглядав вже задовільно.

Після Другої Світової війни, католицьку церкву не оминула участь багатьох храмів - костел закрито, а в приміщеннях замку стала діяти психоневрологічна лікарня.

Хоча 1994 року костел при замку повернули вірянам, а 1997 року відбувся ремонт, сам замок залишився в користуванні психіатричної лікарні.

У 2009 році було викопано два дзвони, їх було очищено та відновлено. І лише 2021 року , за п'ять днів після свята Воздвиження Хреста Господнього (14 вересня) - 19 вересня було освячено заново побудовану дзвіницю, прикрасою якої стали і ці два старі дзвони.

Старі фотографії Буданова

Замок

Буданівський замок зведений на початку XVII ст. власниками Буданова - Яном та Марцином Ходоровськими.

Це була фортифікація в плані чотирикутна з чотирма круглими вежами на рогах. Будували замок не на пустому місці. Тут у середині XVI ст. існувало давнє дерев’яне замкове укріплення того власника Буданова, який й дав назву поселенню - галицький воєвода Якуб Будзановський - Будзанів. Буданів розташовувався неподалік від "Волоського та Кучманського" Але у дерев’яних фортець вік короткий.

Хоча місце з фортифікаційної точки зору й наче вдале, але нову муровану твердиню двічі здобували козаки - 1648 та 1651 роки, а у 1672 пала під натиском турків, які знищили замкову залогу та тодішнього власника Буданова - Томашем Лужецького . Турецькі війська знову здобули буданівський замок 1675 року.

Замок відновлювали після тривалого застою вже нові господарі - Євстахій і Марія Потоцькі у 1765 році. Далі життя оборонної споруди тісно сплелося з монастирем, який був заснований у західній стіні замку тими ж Потоцькими. 1848 року було відремонтована інша, частина замку. Тут вже діяли школа та лікарня. Проте тривалого спокою й не довелося відчути. Перша світова війна завдала значних руйнацій будівлі, а у 1944 поляків у замку тримали в облозі вояки з УПА. Після війни, у 1956 році, у замку влаштували психіатричну лікарню, яка досі діє. Замкові стіни, які намагалися захистити людей від уражень, стали нині своєрідною в'язницею для своїх хворих мешканців. В пресі за 2018 рік, а саме в репортажі агенції УНІАН згадувалося за нелюдські умови утримання тут душевнохворих пацієнтів. Без замовчувань, лише надавалися факти, репортажі можна легко знайти в мережі інтернет. Пекло, на яке тут лишили бідних людей ретельно приховують буданівські замкові стіни. І вхід на подвір’я лише через браму. І якщо вам пощастить потрапити (як туристу) на подвір’я, то ви зрозумієте що про що мовчать ці замкові стіни - відчуєте, а маленькі віконця та невеличке замкове подвір'я, на яке НЕ виходять на прогулянку, бо переважно - це важкі лежачі пацієнти, лише прошепочать "біжи!" Це заклад закритого типу, і вам тут після ганебних репортажів-викриттів про заклад не раді.

Синагога

Буданівська синагога, за скупими джерелами була зведена у ХІХ ст. Розташований іудейський храм в центрі села, на вулиці Грушевського. Звісно вона втратила свій первісний вигляд, після Другої світової війни, тут розміщувалися різні адміністративні контори. А значна частина єврейської громади села була знищена у теребовлянському гетто. Там, де читали наспівуючи Тору гуляє вітер в пустих вікнах. Будівля синагоги, стоїть не пусткою, а вже руїною. І мешканці Буданова скорше в вас побачать ймовірного покупця будівлі, аніж туриста. Бо чим то може зацікавити стара будівля, і здивуються, що це пам'ятка. І пам’ять про тих людей, про цілі родини, які жили тут і були вбиті лише за національність.

Краєвиди Буданова

Щоб заїхати до замку в Буданові, треба проїхати сільською дорогою що веде на пагорб, де й розташований замок. Але напів дороги, тільки но виїхавши нагору, зупиніться. Буданів перед вами немов на долоні і замок видно! Також видно дві церкви, розташовані неподалік одна від одної.

Церква католицька

Церква святого великомученика Григорія

Церкву звели та освятили в 1852 році.

Мітки: Тернопільська область, замки, костели, церкви, синагоги, фортифікаційні споруди, костели, кірхи та реформаторські храми, синагоги та кенаси, руїни,